Növényvédelem

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

Agrofórum Online

A napraforgó a hazai szántóföldi kapás kultúrák közül az egyik „legbetegebb” fajnak számít. Sok kórokozója között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Az egyik ilyen, veszélyes, nagy kártétel előidézésére képes kórokozó a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii). A többi peronoszpórától eltérő fertőzésmenete folytán a tünetek észlelésekor már nem igazán van esélyünk védekezni ellene.

Nem árt megismerkedni ezzel a veszélyes károsítóval, hogy az általa okozott kártételt mérsékelni tudjuk.

Földalatti kórokozó

A napraforgó peronoszpóra a többi peronoszpóra féle gombához hasonlóan petespórák (oospórák) alakjában marad fenn a talajban. Ott képződnek a kórokozó zoosporangiumai, majd később a kelő félben levő napraforgó növények földalatti részeit megfertőző zoospórái is.

Gyakorlatilag ugyan az megy végbe, mint más, „rendes” peronoszpóra gomba esetében a föld fölött. A fertőzéshez is ugyanúgy cseppfolyós vízre van szükség, így a napraforgó peronoszpóra fertőzésére nedves talajállapotok mellett számíthatunk.

Tünetek a primer fertőzés után

A fertőzés következtében a kikelő növények magukon hordozzák a primer fertőzés jellegzetességeit, azaz a levél erek és a körülöttük levő szövetek elsárgulását, az erek mentén a levelek fonáki részén a hófehér sporangium szőnyeg kialakulását, valamint a magasságbeli növekedés elmaradását.

A levelek fonákán kialakuló dús sporangium képződés a peronoszpóra fertőzés biztos jele
A levelek fonákán kialakuló dús sporangium képződés a peronoszpóra fertőzés biztos jele

Ennek következtében a növények életük végéig törpék maradnak, termést nem hoznak, illetve a virágzatukban kialakuló termés léha marad.

A napraforgó tág térállású, kapás kultúra lévén nem képes a szomszédos növények révén kompenzálni a beteg növények okozta kiesést, így a peronoszpóra fertőzés által okozott tőveszteséggel a termésveszteség is egyenesen arányos lesz.

Primer peronoszpóra fertőzés miatt törpült növények
Primer peronoszpóra fertőzés miatt törpült növények

Szekunder fertőzés: ritka, de létező veszély

A kórokozó képes ugyan „hagyományosan”, a leveleken képződő sporangiumokból fejlődő zoospórákkal a vegetációs időszak elején a levegő útján történő terjedéssel újabb leveleket is megfertőzni, de ez a szekunder fertőzés általában ritka, jelentősége elhanyagolható.

A termesztők idén, a nemsokára megkezdődő vetést követően, a kikelő állományban már találkozhatnak a kórokozó fertőzésének primer tüneteit hordozó növényekkel. Ekkor már viszont semmit sem tehetnek a betegség kialakulása és a várható kártétel ellen.

Agrotechnikai védekezés: ritkán alkalmazott módszer

A napraforgó peronoszpóra ellen számos védekezési lehetőség ismert a termelők számára is, ugyanakkor ezek egy részét gazdasági megfontolásokból nem szívesen alkalmazzák (agrotechnikai védelem), más védekezési módszerek pedig esetenként nem éppen megbízhatóak.

Az agrotechnikai védelem alapja az, hogy a napraforgót legalább 4 éves vetésváltásban termesztjük. Ez nem csak a peronoszpóra, hanem más betegségek, mint pl. a szintén a talajból támadó fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) ellen is védelmet nyújt.

Ugyanakkor a napraforgó meglehetősen „pénzes” növény, így a gazdálkodók sok esetben nem tartják be ezt a visszavetési időszakot és lerövidítik 3, vagy akár 2 évre is. Ezzel a fertőzési nyomást rendkívül nagymértékben megnövelik.

Kémiai védekezés: csak a vetés előtt hatásos

A kémiai védelem alapvetően a fungicides csávázást jelenti, mivel a kórokozó ellen a levélen át ható fungicidek alkalmazása gyakorlatilag hatástalan. A fungicides csávázásra jelenleg a metalaxil-M hatóanyagú Apron XL 350 FS, illetve az oxatiapiprolin hatóanyagú Lumisena készítmények használhatóak.

Bár mindkét készítmény hatásos, ugyanakkor érdemes észben tartani azt a tényt is, hogy a csávázószerek szélsőségesen nedves, valamint szélsőségesen száraz talajállapotok mellett nem képesek hatásukat teljes mértékben kifejteni. Így lehetnek fertőzött növények a csávázás után is.

Rezisztencia és a fajtavizsgálatok hiányosságai

Elméletileg a legegyszerűbb megoldás a rezisztens hibridek termesztése lenne. Sajnos ezen a téren van a legtöbb probléma, amely a termesztők számára a beteg növények sokaságában nyilvánul meg.

Hazánkban egy napraforgó hibridnek a Nemzeti Fajtajegyzékbe történő felvétele előtt át kell esnie egy alapos regisztrációs vizsgálaton, ahol sok egyéb tulajdonság mellett a hibrid rezisztenciáját is vizsgálni kell a hazánkban előforduló napraforgó peronoszpóra rasszokra. Ez a vizsgálat azonban sajnálatos módon meglehetősen hézagos.

Magyarországon a MATE kutatói folyamatosan monitorozzák a hazánkban előforduló napraforgó peronoszpóra fertőzésekből izolálható különböző rasszokat. Van néhány, konkrétan a 704 és a 714 számú rassz, amelyet még 2014-ben írtak le, mint Magyarországon új rasszt.

Ennek ellenére a Nébih 2014-ben még mindig nem vizsgálta a napraforgó hibridek rezisztenciáját ezekre a rasszokra! Az általa vizsgált 710 és 730 számú rasszok a MATE 2014. évi vizsgálatában az izolátumok 26%-ában fordultak csak elő!

Ráadásul ne nagyon legyen kétségünk abban a tekintetben, hogy az új rasszok megjelenése és elterjedése ezzel véget ért. Igen jó eséllyel vannak már ezeknél is újabb rasszok, csak éppen még nem tudunk róluk.

A rezisztencia vizsgálatok hiányossága miatt a köztermesztésbe kikerülő vetőmagok hiába „Plasmopara rezisztensek”, ez csak elméletileg van így. Ha egy termelő talajában van egy olyan peronoszpóra rassz, amelyre a regisztráció során nem történt tesztelés, akkor ott a betegség biztosan fel fog lépni.

Ez nem jelenti azt, hogy az új hibridek feltétlenül fogékonyak lennének az új rasszokra. Lehet, hogy rezisztensek, de ellenőrzés híján erről nincsenek információk.

A toleráns hibridek szerepe és kockázata

A termesztők számára némi kiutat jelenthet a problémából az, hogy néhány napraforgó hibrid (pl. az SY Neostar CLP) gyakorlatilag toleránsként viselkedik a kórokozóval szemben.

Fertőzött, de később teljes értékű termést hozó napraforgó egyed
Fertőzött, de később teljes értékű termést hozó napraforgó egyed

A fertőzés megtörténik, a kórokozó-gazdanövény kapcsolat nagyon látványos tünetekkel ki is alakul, de egy adott fenofázis után a növény „kinövi” a kórokozó által előidézett depressziót és egy teljes értékű termés elérésére lesz képes. Úgy, hogy alsó levelein mindvégig mutatja a fertőzés tüneteit.

Növekvő fertőzési nyomás: hosszú távú veszély

Amíg nem lesznek az újabban azonosított napraforgó peronoszpóra rasszok ellen bizonyítottan rezisztens hibridek, addig az ilyen, toleránsnak tekinthető hibridek termesztése jelentheti a megoldást.

Ugyanakkor ennek is megvan a veszélye, mivel a kórokozó képes a növényen szaporodni, így a peronoszpóra fertőző anyagának mennyisége (és ez által a fertőzési nyomás) a talajban csak növekedni fog.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

A napraforgó ultraibolya színe vonzza a beporzókat és segíti a szárazságtűrést

2022. március 3. 04:36

A napraforgók virágainak UV fényben látható képe nemcsak a beporzókat vonzza, de segít szabályozni a vízveszteséget is.

A napraforgó helyes tápanyagellátása

2018. május 29. 08:14

A napraforgó hazánkban az olajipari növények közül leginkább elterjedt és termesztett növény. Jó tápanyaghasznosító képessége miatt gyakran kerülhet számára nem túl optimális termőhelyi körülmények közé.