Növényvédelem

Baktériummal a gombás fertőzések ellen

Agrofórum Online

A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem munkatársai felhasználták a már jól ismert, egyes kártevő rovarok ellen régóta használt Photorhabdus luminescens nevű baktériumot bizonyos, a növényeket megbetegítő gombák leküzdésére is.

A biopeszticid alapjául szolgáló baktérium megtámadja a kártevő gomba micéliumát (gombasejtek által alkotott gombafonalak szövedékét), azáltal, hogy lebontja a sejtek falának kitintartalmát. A kutatás eredményei sokat vethetnek a latba, különös tekintettel a gabona-egészségügy területén. A szakemberek szerint az eredmények hozzájárulhatnak a környezetkímélő növényvédelem eszköztárának bővítéséhez.

A környezeti ártalmak közvetetten, vagy közvetlenül hatást gyakorolnak a gazdasági haszonnövények termésképzésére, így az élelmezésbiztonságra is, melynek a tendenciózusan növekvő globális populáció szempontjából nagy jelentősége van. A mezőgazdasági hasznonnövények terméskieséséért első sorban a gyomok, kártevők, fitopatogén gombák, illetve a bakteriális és vírusos fertőzések jelenléte tehető felelőssé. Az európai uniós szabályozások folytán az eddig bevált, és széles körben alkalmazott kémiai növényvédő szerek felhasználását jelentős korlátozások övezik, így a biológiai növényvédelmi technológiák egyre nagyobb teret nyerhetnek. Az előbbi technológiák nem kívánt környezetterhelést, az élő, és egyben nemcsak célszervezetekre, valamint a talajra gyakorolt kedvezőtlen hatások kockázatát hordozhatják, amelyek miatt egyre nagyobb kereslet mutatkozik a kímélőbb, biológiai készítmények iránt.

A fenntarthatóbb megoldások közé tartozik a már említett, rovarlárvákat fertőző Photorhabdus luminescens baktérium is, mely szimbiózisban él bizonyos fonálférgekkel. A fonálférgek behatolnak a kártevő rovar lárvájába, így utat nyitva a baktériumok számára is. A baktériumok toxinokat bocsátanak ki, amelyek végül a lárva pusztulásához vezetnek (Érdekesség, hogy a toxintermeléssel egyidejűleg a baktériumok (ahogy azt a faj neve is jelzi) egy biolumineszcensz vegyületet, az úgynevezett luciferáz enzimet is termelnek, amely hatására az elpusztult lárva világít.).

Megközelítőleg két évvel ezelőtt a kutatók felfedeztek egy olyan baktériumtörzset, amely ugyan nem képes szimbiotikus együttélésre a fonálférgekkel, de képes életben maradni a talajban. A kutatócsoport szerint ezek a baktériumok alkalmasak gombafertőzések visszaszorítására is.

A Ralf Heermann professzor által vezetett mikrobiológus-csoport eredményei szerint a Fusarium graminearum nevű fitopatogén gomba fertőzését a baktériumok megakadályozhatják, mivel kolonizálják a gombafonalakat, és lebontják azok kitintartalmát. A tudósoknak sikerült azonosítaniuk a folyamatért felelős molekuláris mechanizmust is, amely során a kitináz nevű enzim és egy további kitinkötő fehérje játszik fontos szerepet. Ezek a molekulák teszik lehetővé, hogy a baktériumok feloldják a gombasejt struktúráját, pontosabban annak sejtfalát, és hatékonyan gátolják a gombák további növekedését.

Az eredeti cikk a sciencedaily.com oldalán olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Felértékelődnek a biológiai megoldások

2024. március 20. 14:10

A klasszikus értelemben vett biológiai növényvédelmi eljárások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai készítmények mellett.

Talajoltás fungisztatikus hatású készítményekkel

A fenntartható mezőgazdasági termelést támogató biológiai védekezés jelentős részét képezi az antagonista hatású talajlakó baktériumok keresése és felhasználása. Kombinált talajoltási technológia alkalmazása esetén növénynövekedés-serkentő fajokkal együtt is kijuttathatóak, és ezáltal nemcsak a peszticidek, hanem a műtrágyák használata is visszaszorítható.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.