30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Növényvédelem

Baktériummal a gombás fertőzések ellen

Agrofórum Online

A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem munkatársai felhasználták a már jól ismert, egyes kártevő rovarok ellen régóta használt Photorhabdus luminescens nevű baktériumot bizonyos, a növényeket megbetegítő gombák leküzdésére is.

A biopeszticid alapjául szolgáló baktérium megtámadja a kártevő gomba micéliumát (gombasejtek által alkotott gombafonalak szövedékét), azáltal, hogy lebontja a sejtek falának kitintartalmát. A kutatás eredményei sokat vethetnek a latba, különös tekintettel a gabona-egészségügy területén. A szakemberek szerint az eredmények hozzájárulhatnak a környezetkímélő növényvédelem eszköztárának bővítéséhez.

A környezeti ártalmak közvetetten, vagy közvetlenül hatást gyakorolnak a gazdasági haszonnövények termésképzésére, így az élelmezésbiztonságra is, melynek a tendenciózusan növekvő globális populáció szempontjából nagy jelentősége van. A mezőgazdasági hasznonnövények terméskieséséért első sorban a gyomok, kártevők, fitopatogén gombák, illetve a bakteriális és vírusos fertőzések jelenléte tehető felelőssé. Az európai uniós szabályozások folytán az eddig bevált, és széles körben alkalmazott kémiai növényvédő szerek felhasználását jelentős korlátozások övezik, így a biológiai növényvédelmi technológiák egyre nagyobb teret nyerhetnek. Az előbbi technológiák nem kívánt környezetterhelést, az élő, és egyben nemcsak célszervezetekre, valamint a talajra gyakorolt kedvezőtlen hatások kockázatát hordozhatják, amelyek miatt egyre nagyobb kereslet mutatkozik a kímélőbb, biológiai készítmények iránt.

A fenntarthatóbb megoldások közé tartozik a már említett, rovarlárvákat fertőző Photorhabdus luminescens baktérium is, mely szimbiózisban él bizonyos fonálférgekkel. A fonálférgek behatolnak a kártevő rovar lárvájába, így utat nyitva a baktériumok számára is. A baktériumok toxinokat bocsátanak ki, amelyek végül a lárva pusztulásához vezetnek (Érdekesség, hogy a toxintermeléssel egyidejűleg a baktériumok (ahogy azt a faj neve is jelzi) egy biolumineszcensz vegyületet, az úgynevezett luciferáz enzimet is termelnek, amely hatására az elpusztult lárva világít.).

Megközelítőleg két évvel ezelőtt a kutatók felfedeztek egy olyan baktériumtörzset, amely ugyan nem képes szimbiotikus együttélésre a fonálférgekkel, de képes életben maradni a talajban. A kutatócsoport szerint ezek a baktériumok alkalmasak gombafertőzések visszaszorítására is.

A Ralf Heermann professzor által vezetett mikrobiológus-csoport eredményei szerint a Fusarium graminearum nevű fitopatogén gomba fertőzését a baktériumok megakadályozhatják, mivel kolonizálják a gombafonalakat, és lebontják azok kitintartalmát. A tudósoknak sikerült azonosítaniuk a folyamatért felelős molekuláris mechanizmust is, amely során a kitináz nevű enzim és egy további kitinkötő fehérje játszik fontos szerepet. Ezek a molekulák teszik lehetővé, hogy a baktériumok feloldják a gombasejt struktúráját, pontosabban annak sejtfalát, és hatékonyan gátolják a gombák további növekedését.

Az eredeti cikk a sciencedaily.com oldalán olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Fiatal állományt tizedelhet most a kukoricabarkó

2025. május 1. 08:10

A kukoricabarkó a korán vetett állományokat fenyegeti – időben kell figyelni és szükség esetén inszekticidekkel beavatkozni.

Pókok szerepe és jelentősége a biológiai növényvédelem területén, különös tekintettel a gyümölcsültetvényekre

2019. szeptember 13. 04:38

A legtöbb „bioágens” – hasznos ragadozó – specialista, vagy legalábbis szűk gazdakörrel/zsákmánykörrel rendelkezik, ami gazdasági szempontból támadható felület. Az utóbbi évtizedekben kezdtek részletesebben foglalkozni a polifág predátorokkal (széles zsákmánykörrel rendelkező ragadozók), így a pókokkal is. Jelen cikk a pókok jelentőségéről, és a velük kapcsolatos eredményekről ad tájékoztatást.

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért

2023. március 3. 06:34

A gondosan elültetett, elvetett növényeinket számos veszély fenyegeti.

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.

Illatanyag csalogathatja a végzetébe a tuják veszélyes kártevőjét

2024. május 9. 13:10

Vegyszer nélkül, csalogató hatású illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet magyar kutatók a tujákat pusztító kártevővel, a borókaszúval szemben.