Növényvédelem

Csupaszcsigák már szántóföldön is

Agrofórum Online

Házi kertekben, dísznövény-, zöldségkultúrákban csigák (csupasz, házas) ellen alkalmazott, elsősorban megelőzésen, riasztáson, csapdázáson és csalogatáson alapuló biológiai, mechanikai, agrotechnikai védekezési eljárások nem minden esetben hozták, hozzák meg a kívánt hatást.

Részben az említettek miatt is, részben „kényelemből”, részben pedig a hirtelen észlelt veszélyhelyzet azonnali elhárítására növekvő mértékben csigaölő szereket alkalmazunk (1. táblázat).

Készítmény Hatóanyag Dózis Kultúra
Detia Degesch Schneckenkorn (Shalimar, Shamu, Shift, Shikari, Szuper D) metaldehid
(6%)
0,6 g/m2 szamóca (szabadföldi és
hajtatott), zöldségfélék(kivéve leveles zöldségek)
dísznövények
Fleet (Arion Pro) metaldehid
(30 g/kg)
7 kg/ha kalászos
gabonafélék, repce, kukorica, fejes saláta, bogyósgyümölcsűek, almatermésűek, csonthéjasok, borszőlő
Fleet Super metaldehid
(50 g/kg)
4 kg/ha kalászos
gabonafélék, repce, kukorica, fejes saláta, bogyósgyümölcsűek, almatermésűek, csonthéjasok, borszőlő
Metarex Inov (Limatak) metaldehid
(40 g/kg)
5 kg/ha articsóka, bab, bimbóskel, bogyós gyümölcsök, borsó, brokkoli, burgonya, cékla, cukorrépa, csemegekukorica, dísznövények, fejes káposzta, gyep, karalábé, karfiol, karórépa, kukorica, legelő, olajos magvak, őszi búza, őszi és tavaszi árpa, rét, rozs, saláta
Limex csigaölő szer metaldehid
(30 g/kg)
0,7 g/m2 bimbós kel (szabadföldi), brokkoli (szabadföldi), cserepes dísznövények (szabadföldi), csúcsos káposzta (hajtatott), csúcsos káposzta (szabadföldi), dísznövények (hajtatott), fejes káposzta (hajtatott), fejes káposzta (szabadföldi), karalábé (szabadföldi)
*Az információk tájékoztató jellegűek. A kiadott aktuális engedélyokiratok tartalma a hiteles információ.
1. táblázat Hazánkban engedélyezett csigaölő készítmények*

Saját Vas megyei tapasztalatok alapján, alátámasztva más megyei kollégák információival, csapadékos évek őszén, esetenként következő év tavaszán a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt.

2010-ben megyénkben az átlagosnál lényegesebb több csapadék esett. Október végén, Csempeszkopács térségében egy termelő 22 ha-os repcetábláján kifejezetten nagy foltokban hiányoztak a növények. A foltok határán pedig súlyosan károsodott növények (1. kép), mellettük pedig a talajon viszonylag nagy lyukak voltak láthatóak, lényegesen nagyobbak, mint ami a mocskos pajorra jellemző.

1. kép: Csupaszcsiga kártétele – Csempeszkopács, 2010. október

Öt perc ásás után megtaláltuk az első csigákat (2. kép), amelyeket szakértői segítséggel Arion fasciatus-ként azonosítottunk.

2. kép: Arion fasciatus – Csempeszkopács, 2010. október

Egy héttel később, Sárvár környékén, a Rába folyó árterén elhelyezkedő táblán találkoztunk súlyos kártétellel, amelyet szintén az említett faj okozott. A táblát 2010-ben bár rövid időre, de elöntötte a Rába. A terület 2011. áprilisi állapota a 3. képen látható.

3. kép: Arion fasciatus kártétele – Sárvár, 2011. április eleje

Amennyiben enyhe a tél, nincs hosszú ideig mélyen a talaj átfagyva, valamint az éves csapadékmennyiség legalább átlagos és többé-kevésbé egyenletes eloszlású, számíthatunk a csupaszcsigák fokozott kártételére. Bár a csigák szeretik a nedvességet, a folyamatos vízborítottságot nem élik túl.

Kifejezetten száraz időjárási körülményekre pedig egy speciális védekezési mechanizmust fejlesztettek ki: Mélyen lehúzódnak a talajba, és nedvesebb üregekbe „fészkelnek be”. Itt hosszú száraz periódusokat is átvészelhetnek, majd csapadékos napok után ismételten a talajfelszínre jönnek.

Ahhoz, hogy hosszú távon csökkentsük a csigák populációját, megelőző agrotechnikai lépéseket is tennünk kell. Ezen intézkedések célja az, hogy a vetésig ne legyen a csigáknak tápláléka az adott területen. Búvóhelyek, a talajban üregek se álljanak rendelkezésükre, ahol felszaporodhatnak, és amely kiindulási pont a további terjedésükhöz.

A csigaölő szerek hatékonyságát befolyásoló tényezők

  1. A csaléteknek vonzó hatása van a csigákra, néhány centiméter távolságról egyértelműen a csalétket választják és nem a növényt. Az egyenletes kiszórás így alapvető fontosságú.
  2. A kis méretű, egyenlő, ill. hasonló méretű szemcsék biztosítják a megfelelő lefedettséget és eloszlást a területen.
  3. A csalétek tartóssága, esőállósága meghatározza a hatástartamot.

Hazánkban jelenleg csak metaldehid hatóanyagú készítmények engedélyezettek. A metaldehid kontakt és gyomorméregként hat. Erős nyálkaképződés figyelhető meg, csökken a csiga víztartalma, akadályozott a mozgás, aminek következtében már képtelen a talajba húzódni. Így a granulátumból fogyasztott csigákat napközben is jól láthatjuk a talaj felszínén (4. kép).

4. kép: A granulátumból fogyasztott csigák már nem képesek elbújni – Csákánydoroszló, 2015. augusztus vége

Ha csak egészen kis mennyiségű csalétket fogyaszt el a csiga, alacsony hőmérséklet és magas páratartalom segíthet a regenerálódásban. Ez egyes esetekben elsősorban a nagy testű meztelen csigáknál fordulhat elő.

Csigakártételre az őszi kalászosokban is lehet számítani

A csupaszcsigák ősszel nem csak őszi káposztarepcében okozhatnak kárt. Hosszú, viszonylag meleg ősz, korai vetés esetén az őszi kalászosok is potenciális veszélynek vannak kitéve.

A csapdázás, a csapdázási módszerek ismerete és használata alapvető fontosságú a kártételi veszélyhelyzet megítéléséhez zöldségnövényeinknél is! A csupasz csigák jelenléte esetén a preventív védekezés, még a kártétel kialakulása előtt javasolt. Itt külön szeretnék utalni egyes zöldségfélékre (amelyeknek friss zöld része kerül fogyasztásra), ahol a felhasználható készítmények korlátozásai miatt csak a vetésig (palántázásig) van lehetőségünk a csigák számát lecsökkenteni.

Bár elsősorban csapadékos évjáratokban, valamint a rákövetkező évben számíthatunk a csupaszcsigák felszaporodására, szárazabb évjáratokban sem ülhetünk ölbe tett kézzel: mély fekvésű területek; folyók, tavak, csatornák, árkok, vizes élőhelyek melletti táblák, elhanyagolt, elgyomosodott területek szomszédságában termesztett növényeink állandó veszélynek vannak kitéve.

Fotó: A szerző felvételei

A cikkben található növényvédő szerekre vonatkozó információk tájékoztatásul szolgálnak, az aktuálisan engedélyezett készítmények engedélyokiratai a Nébih Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.

Az AF szaklap átszerkesztett változata Farkas István: Csupaszcsigák már szántóföldön is (2016. 04. 56. old.) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.

Veszélyes kártevők: a talajlakók

2019. szeptember 4. 04:36

A polifág talajlakók ellen a leghatékonyabb megoldás a kémiai védekezés. Természetesen ebben az esetben a védekezés elsősorban a lárvák ellen irányulhat.

Egységes kérelem: eddig több mint 160 ezer dokumentum érkezett be

2022. május 19. 11:09

A 2022. május 16-i szankciómentes benyújtási határidőig 160 851 kérelem érkezett be a Magyar Államkincstárhoz.

Kérdések és válaszok a biogeN (mIKRo-CELL) felhasználásával kapcsolatban

2022. július 29. 11:33

Elkezdődtek az aratások, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válaszokkal igyekszünk további termelőknek is segíteni.