Növényvédelem

Dilemmák a kalászosok lombvédelmében

Agrofórum Online

A kalászos gabonák, főképp az őszi búza növényvédelmének meghatározó eleme a lombozat, illetve a kalászok fungicides védelme. A kezelések időzítését - szerencsére – már egyre több gazdálkodó nem programszerűen, hanem az aktuális, illetve a várható fertőzések mértékét figyelembe véve végzi el. Sok esetben ugyanakkor az időjárás, illetve a kórokozók meglehetősen hektikus előfordulása még mindig megkérdőjelezheti egyes védekezések, főképp a lombvédelem időzítését.

Stabil pont a kalászvédelem

Az idei tavasz során az őszi búza fejlődése kb. 10 – 15 nappal van elmaradva a korábbi években megszokottól. A búzák kalászolása a déli megyékben a napokban válik teljessé, ugyanakkor vannak szerte az országban olyan állományok, amelyek esetében még csak a „kalász hasban” állapot elején járnak a búzák. A jelenlegi, erősen nedves, esős időjárás szinte minden kórokozó számára kedvező állapotokat teremtett az intenzív terjedéshez és a fertőzéshez.

Nyilvánvalóan ilyen nedves időjárási körülmények között a már kikalászolt állományokban a kalászfuzáriózis kialakulásának lehetőségei nagyon is fennállnak. Fertőző anyag bőségesen található a légtérben, az időjárás rendkívül kedvező a fertőzéshez és sok búza esetében a kikalászolással már a kórokozó által megfertőzhető felület is rendelkezésre áll.

Azt a korábbi tévhitet, mely szerint a búza virágzás idején a legfogékonyabb a Fusarium fajok által végrehajtott fertőzésre a kalász felületén szerencsére már egyre több gazda figyelmen kívül hagyja. Tény és való, hogy a búza fajok kalásza tényleg ebben az időpontban a legfogékonyabb, de a fogékonyság mértéke már a kikalászolástól egészen a tejes érés végéig olyan magas, hogy az bőségesen elegendő egy masszív kalász fertőzés kialakulásához.

Azok a gazdák, amelyek búza állományai már kikalászoltak, igencsak jól teszik, hogy amint permetező géppel rá tudnak menni a táblákra, elvégzik a kalászfuzáriózis elleni fungicides kezelést. A kijuttatandó készítmény megválasztásánál ugyanakkor célszerű, ha az alábbi szempontokat is mérlegelik:

  • Az idei év során eddig meglehetősen lassú fejlődést produkáló búza állományok a meteorológiai előrejelzések szerint várhatóan nem túl meleg további napok, hetek során nem fognak a fejlődésük ütemében hirtelen felgyorsulni, így várhatóan nagyon hosszú olyan időszakra kell felkészülniük, amikor a Fusarium fajok fertőzése a kalászokon bekövetkezhet.
  • A már most kikalászolt állományok jelenlegi védelme nem lesz elégséges a teljes, fuzáriózis veszélyes időszak lefedésére, ezért egy extrém száraz és forró június eleji időszak bekövetkeztét leszámítva igen nagy valószínűséggel még egy védekezésre lehet szükség a kalászvédelem terén.
  • A később, csak 1-2 hét múlva kalászoló állományok már több időt fognak eltölteni vélhetően melegebb időjárási körülmények között, így ezeknél a búzatábláknál – némi szerencsével – esetleg elég lehet egy védekezés a fuzáriózis ellen. Ehhez viszont olyan készítményt kell választani, amelynek hatástartama le is fedi ezt az időszakot.

Levélbetegségek fellépése

Jelen időszakban sajnos nem csak a fuzáriózissal gyűlik meg a gazdálkodók baja, hanem a különböző, levélzetet megbetegítő kórokozók fellépésével is.

Az őszi búza lisztharmat fertőzöttsége gyorsan növekszik

A búzalisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) már jó ideje szép lassan szaporodgatott a búza állományok alsó levélszintjein, de most a kórokozó terjedése nagyobb sebességre kapcsolt. A jelenlegi esős, csapadékos időszak után, ha végre melegebb, napos időszak fog bekövetkezni, akkor számítani kell a lisztharmat gyors terjedésére.

Erősen sporuláló levélrozsda búzán – Fotó: Baranyi Anita

A búza sárga rozsdája (Puccinia striiformis) és a levélrozsda (Puccinia recondita) látványos és erőteljes felszaporodása a napokban szintén elkezdődött az ország déli járásaiban. A soron következő napok, hetek során minden feltétel adott lehet egy gyors felszaporodáshoz a búzatáblák levelein. E két kórokozó mellé felzárkózott a búza fahéjbarna levélfoltossága (Drechslera tritici-repentis) is, amely főképp a vetésváltás nélkül termesztett állományokban ért már el helyenként kritikus fertőzési szinteket.

Megkezdődött a sárga rozsda terjedése

A búza termesztő gazdák számára most elsődleges feladat, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az állományaik fertőzöttek-e valamelyik kórokozóval, és ha igen, melyikkel és mekkora mértékben? Ezért most igencsak fontos valamennyi búza terület gondos, mindenre kiterjedő szemlézése. E nélkül nem lesz meg az információ a gazdák számára pár fontos döntéshez.

Ha valamelyik rozsda, vagy a fahéjbarna levélfoltosság már jelen van az állományban, elsőként eldöntendő kérdés az, hogy kibírja-e az a búza állomány számottevő veszteség nélkül a fuzáriózis elleni védekezésig, vagy kénytelenek vagyunk egy plusz fungicides lombvédelmet beiktatni a kalászvédelem előtt?

Mindhárom kórokozó ideális körülmények közé kerülve rendkívül nagy sebességgel képes terjedni és akár hetente egy generációt kinevelni. Ha már ezek a kórokozók nem csak pár, apró gócban vannak jelen, hanem a táblán több helyütt, de csak 1 – 2 %-os borításban, akkor igencsak indokolt a mielőbbi fungicides lombvédelem. Az állomány nagy valószínűséggel nem fogja kibírni az 1 hétnél nagyobb távolságra levő kalászvédelemig és az 1 – 2 %-os fertőzés az inkubációs idő leteltével, az új kórokozó generáció megjelenésekor igen gyorsan 20 – 50%-ra is felkúszhat.

Amennyiben szükséges a védekezés, a kijuttatandó készítmény kiválasztásánál ne a hatástartam legyen a fő választási szempont (de ne is kizárólagosan a fogyasztói ár), hanem a jelen levő kórokozók. Van jó néhány fungicid, ahol a dózisra több érték is meg van adva, mint engedélyezett dózis az adott kultúrában. A rozsdák és a lisztharmat ellen (beszámítva azt, hogy 10 – 15 nap múlva jön a fuzáriózis elleni kezelés is!) általában jó az engedélyezett legalacsonyabb dózis is. Ugyanakkor a fahéjbarna levélfoltosság ellen érdemi hatást csak a legmagasabb engedélyezett dózistól várhatunk.

Kalászfuzáriózis, amely ellen valamikor mindenképpen védekezni kell.

A szükségből végrehajtott lombvédelmi kezelés esetén nem kell félni attól, hogy a kezelés az alacsony dózissal hamar a hatását fogja veszteni. Két hétig minden, hazánkban engedélyezett fungicid visszaveti a gabonarozsdák és a lisztharmat fertőzését. Utána már a fuzáriózis elleni kezelés fogja a lombot támadó kórokozókat visszaszorítani. Jelenleg valamennyi olyan fungicid, amely a fuzáriózis ellen engedélyezett, hatékony a levélbetegségek ellen is. Fordítva ez viszont nem igaz. A kalászfuzáriózis ellen csak olyan készítményt és abban a dózisban használjunk, amelynek használata engedélyezett a Fusarium fajok ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Minőségi búzát és árpát a Bayer készítményeivel

2020. június 30. 09:51

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb tavaszelő az idén sem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és levéltetvek nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Egyre több figyelem irányul a korai búzafajtákra

2023. augusztus 3. 16:10

Előzze meg az érésidővel a nyári forróságot úgy, hogy közben nem köt kompromisszumot az egyéb értékmérő tulajdonságok rovására.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Van, ahol kezd kiszáradni a búza

2019. március 26. 14:40

A terménypiacokon szinte mindenki valamiféle nagy hírre várt, ami meg tudja mozgatni az árakat vagy ami irányt mutatna a következő hetekre, de egyelőre nincs ilyen.