Növényvédelem

DuPont™ Avaunt® rovarölő szer a repce védelmére

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét számos tényező befolyásolja, melyek közül ki kell emelni a kártevők okozta terméscsökkenést. A tavaszi időszakban talán a legveszélyesebb a már fejlett növényen a virágzatot károsító, ezáltal a "készterméket" csökkentő rovar károsítása.

Mivel a tenyészidőszak vége felé közeledve károsítanak, így az általuk okozott kiesés jelentősége megnő, mivel a termesztés során a növényre fordított költségek nagy része már ráfordításra került. Az egyik ilyen kártevő a repcefénybogár.

Repcefénybogár: Meligethes aeneus

Az Európában széles körben elterjedt bogár fő kártételi alakja a kb. 3 mm hosszú, fényes fekete színű imágó, melyek friss virágporral, bibével és magházzal táplálkoznak. A legnagyobb kártételt a virágzás előtt álló őszi káposztarepcében okozzák. Berágnak a még zöld bimbóba, mellyel csökkentik a virágok számát, amivel direkt negatív hatást gyakorolnak a növényenkénti becőszámra, vagyis a termés mennyiségére.

A repce termesztése, növényvédelme során komoly problémát okoz, hogy a neonikotinoid származékú rovarölő és csávázó szerek használatának tilalma jelenleg is életben van, mely szűkíti a repcében felhasználható, engedélyezett inszekticidek eleve szűk körét. Az repcefénybogár elleni engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában már súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az első piretroid rezisztens fénybogarak feljegyzése óta (1999) a kontinens egész területén egyre ellenállóbbá válnak a rovarok a piretroidokkal szemben. Az Inszekticid Rezisztencia Tanács (IRAC) 2013-ból származó eredményei szerint Európában a repcefénybogaraknak már csak 14%-a minősíthető érzékenynek e hatóanyagcsoportba tartozó rovarölő szerekkel szemben.

A magyarországi helyzet alakulását a következő ábra mutatja, mely szerint az ellenálló populációk száma emelkedett az utóbbi években, sőt 2016-ban megjelent a fokozottan ellenálló populáció is.

Többek között ezért nagyon fontos, hogy a repce kártevői ellen megtaláljuk a megfelelő, hatékony, rezisztenciatörő technológiát. A DuPont™ Avaunt® rovarölő szer segítséget nyújt mindebben, megoldást jelent a repcefénybogár elleni védelem megvalósításában.

Az Avaunt® egyediségét az indoxakarb aktív hatóanyagának köszönheti, mely blokkolja a nátrium ionok áramlását, belépését a rovarok idegsejtjeibe, gátolva ezzel az ingerületátvitelt. Ez a fajta hatásmód teljesen eltér a piacon jelenleg elérhető valamennyi repcefénybogár elleni készítménytől, így e rovarölő szer hatékonyan kontrollálja a piretroid rezisztenciával rendelkező repcefénybogarakat is. A gyakorlatban a kezelt növényfelületen,bimbókon táplálkozó rovar érintkezik a hatóanyaggal, mely bekerül a gyomrába, ezáltal perceken belül a bogár táplálkozásának leállását eredményezi, majd teljes pusztulásához vezet. Vagyis nem taglózó hatású készítményről van szó, hanem egy gyors táplálkozást leállító hatással bíró kontakt méregről. Kémiai, fizikai tulajdonságainak köszönhető, hogy hosszú tartamhatással rendelkezik, mely segíti a repcefénybogár elleni védelem lefedését.

A folyamatosan betelepülő bogarak ellen egyszeri Avaunt® rovarölő szeres kezelés által 10-12 napos védettséget érünk el, mely alkalmassá teszi a készítményt, hogy a repce zöldbimbós állapotától a virágzás kezdetéig a területen lévő és az újra betelepülő rovarokat is elpusztítsa. Kijuttatását a repcefénybogarak betelepülésének kezdetére szükséges időzíteni, mely átlagos körülmények között a növény zöldbimbós állapotára tehető.

Az Avaunt® csapadék- , UV- és hőmérséklet álló. Változó időjárási körülmények esetén is megbízható, hatékony védelmet nyújt. Sem a szélsőségesen alacsony vagy magas hőmérséklet, sem az erős UV sugárzás, de még a csapadékos időjárás sem befolyásolja az inszekticid hatékonyságát.

Azon repcetermesztők, akik idén a repcefénybogár elleni védelemre a DuPont technológiát választják, biztosan nem fognak csalódni. A DuPont™ Avaunt® rovarölő szer már nagyobb kiszerelésben (5 literes) is elérhető és versenyképes áron szerezhető be 2016-tól a gazdálkodók számára.

Mit érdemes tudni az Avaunt® rovarölő szerről?
– egyedülálló hatásmódú
– gyors táplálkozás leállást okoz
– hosszú tartamhatású (10-12 nap)
– rezisztenciatörő
– helyileg felszívódó – pajzsként véd
– UV-, csapadék- és hőmérséklet álló
– termésre pozitív hatású
– kedvező ár-érték arányú

DuPont Magyarország Kft.

A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!
®  az E. I. du Pont de Nemours and Company bejegyzett márkaneve

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

A nyárutói gyomok által okozott termésveszteség őszi káposztarepcében

2019. szeptember 10. 11:48

A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik, és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. A szerző által elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Főhet a fejük a borászoknak, nagy költséggel kellett védeni a termést

2023. augusztus 30. 13:10

A tavalyi aszály után idén a gombák és a kártevők nehezítik a borászok életét. A jónak ígérkező termést nagy költséggel kellett védeni, a csökkenő kereslet miatt azonban a gazdák bizonytalanok, hogy nyereséggel zárhatják-e az évet.

Növénytudományi kutatások technológiáját fejlesztették a keszthelyi Georgikonon

2022. szeptember 16. 10:34

Csúcstechnológiai elemeket magában foglaló, kutatási és mezőgazdasági célokat is szolgáló technológiafejlesztést hajtottak végre több mint 900 millió forintos beruházással a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán Keszthelyen - tájékoztat az intézmény.