Növényvédelem

Figyeljünk a zöldborsó-levéltetűre!

Agrofórum Online

Az idei év során az időjárási körülmények – döntően a két hullámban is jelentkezett igen erős tavaszi fagyok – nem igazán voltak kedvezőek a levéltetvek számára.

Ugyanakkor a húsvét környéki, néhol szélsőséges mértékű esőzések hatására erősen megindult sok növény vegetatív növekedése. Ez a megnövekedett, friss, zöld biomassza pedig terített asztalt kínál a különféle károsítók számára.

Nehezen észrevehető ellenség

A borsó hazánkban mind a nagyüzemi termesztésben, mind pedig a kiskertekben fontos kultúrának számít. Olyan veszélyes ellensége, amely ellen ne lehetne hatékonyan védekezni, nincs is.

Kártevői közül leginkább a zöldborsó-levéltetűre (Acyrtosiphon pisum) szeretnénk felhívni a T. Olvasók figyelmét. Ez a károsító ugyanis meglehetősen alattomos mind a borsó állományokban való jelenlétét, mind pedig a kártételét illetően.

A zöldborsó-levéltetű alapvetően a borsó és a lucerna kártevője, de ebben azért van egy kis csavar. A lucernán élő egyedek ugyanis nem fogadják el a borsót tápnövényként, így értelemszerűen a borsón károsító egyedek nem is a lucernán teleltek át.

Ez a károsító egy meglehetősen nagy testű, hosszú lábakkal rendelkező, langaléta jószág, viszont a színe éppen olyan zöld, mint a borsóé, így rendkívül nehéz észrevenni.

A zöldborsó-levéltetű hamar betelepül a borsóállományokba
A zöldborsó-levéltetű hamar betelepül a borsóállományokba

Ráadásul – ellentétben igen sok más levéltetű fajjal – ez a levéltetű nem képez több száz, vagy akár több ezer egyedből álló kolóniákat. Többnyire magányosan él és szívogat a borsó fiatal zöld részein, így a hajtásvégeken, bimbókon, virágokon.

Mivel jó a rejtő színe, ráadásul mennyiségével sem szúrja ki a termesztők szemét, jelenlétét meglehetősen nehéz észrevenni. Még kézzel „átbolhászva” a borsó növényeket is sokszor lehetetlen e faj egyedeire rábukkanni.

Egyszerű módszer a felderítésre: fehér lap vagy tányér

Sokkal eredményesebb felderítési módszer a növények alá egy fehér színű lapot, műanyag tányért, vagy hasonló dolgot behelyezni és a növények óvatos ütögetésével a tetveket (ha vannak) lerázni.

A zöldborsó-levéltetvek nem képeznek kolóniákat
A zöldborsó-levéltetvek nem képeznek kolóniákat

Egy A/4-es lapon, vagy egy „Teszkós” műanyag tányéron egy alkalommal 2-3 egyed már bőven a védekezési küszöbérték feletti létszámot jelez. Ekkor az inszekticides állományvédelmet mielőbb célszerű végrehajtani.

Minél előbb be kell avatkozni

A levéltetvek elleni védekezést azért is célszerű minél hamarabb, még a nagyobb állomány kialakulása előtt foganatosítani, mivel ez a kártevő kis mennyiségben is nagy kárt okozhat. A bimbók, virágok szívogatásával azok gyors elrúgását idézi elő.

Ez is olyan dolog, amelyet önmagában nehéz észrevenni, de közvetlen és jelentős kárt okoz. Jobb minél kevesebb időt hagyni ezeknek a károsítóknak a kártétel előidézésére.

Intő jel: természetes ellenségek a borsóban

A levéltetvek mennyiségének a kártételi szint fölé történő emelkedését általában a különféle természetes ellenségek megnövekedett mennyisége is jól jelzi, de ekkorra már egy adott mértékű kár biztos, hogy bekövetkezett.

A katicabogarak, illetve a zengőlegyek fokozott aktivitása a borsó állományban a védekezés elkésett voltát igazolja. Egy ilyen, megkésett védekezés a levéltetvek mellett hatalmas mennyiségű hasznos rovart is a halálba küld, ráadásul a már kialakult kártételt sem teszi semmissé.

Engedélyezett szerek és a helyes permetezés technikája

A borsó levéltetve ellen igazság szerint meglehetősen sok inszekticid használata engedélyezett.

Szerencsére ezek a kártevők nem okoznak torzulásokat a növényen, így nem azok védelmében károsítanak. Mivel szinte mindig a legfrissebb növényi részeken, azaz a növényzet tetején tartózkodnak, így kontakt hatásmódú készítményekkel is jól pusztíthatóak.

Ugyanakkor fontos, hogy ne spóroljunk a permetlé mennyiséggel, mivel a borsó kezelendő növényi felülete rendkívül nagy is lehet! Ráadásul erősen viaszos felületű növény, így a permetlé megfolyása ellen mindenképpen indokolt a tapadásfokozó adalék alkalmazása is.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

Mekkora potenciál rejlik a maghüvelyesekben?

2023. június 16. 12:03

A ,,Kelet-Magyarországi ökológiai gazdálkodási rendezvénysorozat” részeként májusban a ,,Fehérjenövény és szálastakarmány tanácskozás és szántóföldi bemutatón” a maghüvelyesek nemesítéséről, a bennük rejlő potenciálról, valamint a hazai és nemzetközi termesztési trendekről hallhattunk.

Zöldborsó – új trendek a világtermelésben

2018. november 21. 08:37

A zöldborsó Magyarországon a zöldségfélék között (a csemegekukorica után) a második legnagyobb felületet elfoglaló növény. Három típusa található meg a termesztésben: kifejtő, velő- és cukorborsó. A hüvelyes zöldborsó termesztéstechnológiák közül a tavaszi vetés, az áttelelő és a nyári termesztés ismert.

Újra kétségbeejtő a helyzet a csemegekukorica és zöldborsó ágazatban

2024. április 5. 15:40

Idén a csemegekukoricánál az lesz a kérdés, hogy támogatások nélkül sikerül-e nullára kihozni az egyenleget, míg a zöldborsónál már a nullához is 8 tonna/ha körüli hozamok kellenének.

Csemegekukorica- és zöldborsótermesztők, hogyan tovább?

2024. március 17. 14:10

A Debreceni Egyetemen rendezett konferencián magasan képzett ágazati szakemberek és döntéshozók osztották meg tapasztalataikat.