Növényvédelem

Gabonák vírusos betegségei

Agrofórum Online

A kellemes, tavaszias időjárás beköszöntével a határ látványosan kizöldül. Ez döntően az ősszel elvetett kultúrák, így a különböző kalászos gabonák növekedésének megindulásának, az új levelek megjelenésének köszönhető. Sok esetben azonban a harsogóan zöld állományban „szemet zavaró” sárga foltok is megjelennek. Ez a sárgulás teljesen más, mint amelyet az őszi árpák esetében kora tavasszal már megszokhattunk.

Az őszi árpa kora tavaszi többé-kevésbé egyöntetű sárgasága alapvetően élettani eredetű. A gyakorta hatalmas levélzetet minimális mennyiségű gyökérzetnek kellene ellátnia tápanyagokkal, így nitrogénnel is. Erre ez a kis gyökérzet képtelen. A napjainkban megfigyelhető sárgulások azonban foltszerűek és nem élettani eredetűek, hanem fertőző növénybetegségek megjelenésének a tünetei.

A március során az őszi árpa állományokban fellépett foltszerű sárgulások döntően egy meglehetősen gyakori kórokozó, az árpa sárga törpülés vírusa által okozott tünetek. A kórokozó a sárgulást jóval ritkábban előidéző búza törpülés vírussal együtt a kalászos gabonák legfontosabb fertőző eredetű betegségei közé tartozik.

Mindkét vírusfaj képes valamennyi termesztett gabonafélénket megfertőzni, de egyszikű gyomokon, fűféléken is előfordulhatnak. A fertőzés gyakorlatilag bármelyik életszakaszban megtörténhet, ha van jelen átvivő vektorszervezet és az képes táplálkozni a gabonán. Az árpa sárga törpülés vírust a gabonákon élő levéltetvek, míg a búza törpülés vírust a kalászosokon, egyéb egyszikűeken szívogató kabócák viszik át egyik növényről a másikra.

A súlyos mértékű törpülés az árpa sárga törpülés vírus tipikus tünete

Bár a gabonákat megbetegítő vírusok vektorok jelenlétében bármikor képesek lehetnek a terjedésre, az általuk kialakított tünetek erőssége és az általuk előidézett kártétel mértéke nagymértékben függ a vírus felszaporodásának mértékétől az adott növényben. Ez viszont a fertőzés óta eltelt idő függvénye. A jelen időszakban észlelhető súlyos sárgulások, a növények törpülése, a levélzet turgorának sokszor rendkívül erős megnövekedése (szélsőségesen merev levélzet), valamint a foltszerű kipusztulás egyértelműen korábbi, az ősz folyamán bekövetkezett fertőzések következményei. A vírusok a tavasz folyamán is fognak terjedni, de ilyen „szép”, tipikus tüneteket már nem, vagy csak elvétve fognak okozni.

A gabonákon károsító vírusok ellen elméletileg létezik genetikai védelem, de erre a hazai fajtaminősítési rendszerben nem találunk hazai kísérleti úton igazolt adatokat. A vírus rezisztencia jelenleg hazánkban nem feltétele az állami elismerésnek. Ugyanakkor vannak rezisztens fajták. E tulajdonságra a nemesítői fajtaleírásban lehet találni adatokat.

A vírusos fertőzés a növényállomány részleges pusztulását, kiritkulását is eredményezheti

A virózisok ellen agrotechnikai megoldásokkal is lehet védekezni. A korai vetések kerülésével, illetve a vektorok tárházának tekinthető árvakelések időben történő felszámolásával a fertőzési nyomás nagymértékben csökkenthető.

Leginkább elterjedt módszere a gabonavírusok elleni védekezésnek a vektor rovarok elleni inszekticides állománypermetezés. Erre a levéltetvek megjelenését követően a legelső helyben létrejött kis (2-5 egyedből álló) kolóniák kialakulása idején van a legjobb lehetőség. Mivel mindkét vírusfaj perzisztens típusú vírus, így felesleges a legelső, még szárnyas egyedek észlelése idején megejteni a kezelést.

Vírusos foltok őszi árpa állományban

Mindezek a védekezési lehetőségek a veszélyben levő kalászos gabonák esetében csak az ősz folyamán vezetnek eredményre. A növénybe már bejutott, ott elszaporodott és tüneteket okozó vírusok ellen jelenlegi ismereteink szerint nincs reális védekezési lehetőség. A gabonák állományaiban most megjelenő sárguló foltok ellen csak az ősz folyamán tehettünk volna valamit. A jelenlegi időszakban viszont fennállhat annak a veszélye, hogy a gazdálkodók esetleg nem ismerik fel a vírusos fertőzéseket, vagy élettani betegségnek, vagy valamilyen gombás fertőzésnek vélik azokat. A téves diagnózis alapján történő kezelések (akár tápanyag-utánpótlásról, akár fungicides kezelésről legyen is szó) biztosan hatástalanok lesznek a vírusos megbetegedések ellen és csak feleslegesen növelik a termesztés költségeit.

A vírusos állományok termése biztosan kisebb lesz, mint a mentes állományoké. Érdemes lesz a gyomirtásra nagyon odafigyelni, mivel a virózis miatt foltokban kiritkuló állományok gyomelnyomó képessége jóval kisebb a megszokottnál, és a vírusos gócok a növények csökött növekedése, esetleges elhalása után gyomosodási gócokká válhatnak. Mindamellett emlékezzünk majd ősszel is a most, márciusban látottakra, és a jövő évi vetések növényvédelme során ne feledkezzünk el a vírusvektor rovarok elleni védekezésről sem.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Cherokee – Teljeskörű védelem a sikeres kalászos gabonatermesztés érdekében

2019. április 5. 10:01

A kalászos gabonák termesztése során a gazdálkodók különböző növénykórtani problémákkal találkozhatnak, amelyek egyaránt befolyásolják a várható termés mennyiségét és minőségét.

Permetezési segédanyagok a UPL kínálatában

2020. március 25. 09:07

A gyakorló növényvédősök többsége biztosan látott már olyan kezelést, amely után a hatásosság elmaradását tapasztalta, illetve nem sikerült elérni azt a szintű hatást, ami az adott növényvédő szertől elvárható lett volna. Ezekben a helyzetekben nem feltétlenül a növényvédő szerekben kell keresni a problémát, érdemes megvizsgálni egyéb befolyásoló körülményeket is: ilyenek például a permetléfedettség, a felszívódás, a permetezéshez használt víz keménysége és pH-ja, valamint egyéb szennyező anyagok.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.