Növényvédelem

Közterületi növényvédelem márciusban

Agrofórum Online

Indul a tavasz, és az enyhe tél nem kedvezett a növényvédelmi problémák ritkulásának. Eljött a lemosó permetezés ideje, mely segíthet megalapozni az idei sikeres növényvédelmet is nemcsak a házikertekben, hanem a közterületeken is.

Az idén később indult el a tavasz, de a növényvédelem egyre aktuálisabb a közterületeken is. A kéregpikkely alatt telelő platán csipkéspoloskákról március 11-én készült fotó. Nem rajzottak szét a bolygatásra, még aludtak, egészségesnek tűntek. A platán is felébredt, a rügypikkelyei kinyíltak (03.10-i kép). Nemsokára a csipkéspoloskák is megjelennek a friss zöld leveleken és elkezdik a szívogatásukat.

Platán csipkéspoloskák ébredeznek (Fotó: Zsigó György)
Platán csipkéspoloskák ébredeznek (Fotó: Zsigó György)

Az enyhe tél nem gyérítette a kórokozókat sem

Az enyhe tél nem gyérítette a kártevő rovarokat, atkákat és a kórokozó gombákat, baktériumokat sem. Javasolt a díszfákon, díszbokrokon tavaszi lemosó permetezés elvégzése! Nem váltja ki a nyári kezeléseket, de megalapozza a fák egészségét. A korábbi évek fertőzései, kártételei alapján dönthetnek arról, hogy most, tavasszal permetezzenek-e? A hárs, a juhar, a berkenye, a díszcseresznye, az akác, a bodza, a szivarfa és a rózsa permetezése is szóba jöhet, de talán a platánnál és a tölgynél a legfontosabb a tavaszi lemosás. A platánt a platán csipkéspoloska és az apiognomónia gomba, a tölgyet a tölgy csipkéspoloska miatt érdemes kezelni. A paraffinolaj tartalmú Vektafid A engedélyezett a kéregrepedésekben áttelelő levéltetvek, pajzstetvek, csipkéspoloskák és atkák ellen. A tribázikus réz-szulfát hatóanyagú Cuproxat FW a gombák, baktériumok ellen engedélyezett, ilyen pl. a platánok apignomóniás betegsége. Sajnos a Cuproxat FW-t még mindig csak az ún. szükséghelyzeti engedély évente ismételt megkérésével lehet használni közterületen.

Pára: a lisztharmat-fertőzés melegágya

A hajnali harmat vagy az öntözésből felszálló pára még a forró, aszályos nyarakon is elegendő
nedvességet biztosít a lisztharmat fajok terjedéséhez. A fertőzött levelek összegyűjtésével kezdődjön a védekezés. A permetezéssel inkább a kisleveles állapotot várjuk meg és indokolt esetben akár ismételhetjük is a kezelést. Lisztharmat ellen kéntartalmú kontakt (pl. Michrotiol Special, Thiovit Jet) és felszívódó gombaölők (pl. Topas 100 EC, Tazer 250 SC) is rendelkeznek közterületi engedéllyel. A kalcium-poliszulfid hatóanyagot lombtrágyaként engedélyeztették „Tiosol lombtrágya” néven. Ennek is van lisztharmat-gyérítő hatása.

A rózsa diplokarponos betegsége

A rózsa diplokarponos betegségére (csillagrozsda) külön is felhívjuk a figyelmüket. Dr. Maráczi László Díszfák, díszcserjék védelme könyvéből idézve: „Erős károsítás esetén júliusra a rózsa elvesztheti az összes levelét.” Már többször találkozhattunk ezzel a fertőzési szinttel pl. faiskolai árudákban. „A gomba terjedését a hosszan tartó nedves (7 óra) levélfelület, a párás környezet, a 15oC feletti hőmérséklet elősegíti.” Az idei tavaszon ezek a feltételek teljesülni látszanak. „A gomba általában a lehullott levelekben, de a rügyekben és a hajtások felületén is áttelelhet.” Nehezíti a helyzetet az, hogy a mulcsból nem lehet kigereblyézni az összes beteg levelet és a bokrokon fennmaradt lombról is fertőzhet a gomba. A fénykép 03.06-án készült.

A rózsa diplokarponos betegsége (Fotó: Zsigó György)
A rózsa diplokarponos betegsége (Fotó: Zsigó György)

Közterületi sorfák jegyzéke 2024

Tavaly ősszel ismét összeültek az ország vezető faiskolásai, egyetemi tanárai, növényvédősök a Közterületi sorfák jegyzéke 2024. kialakításához. Mi három oszlopot kaptunk, melyekben a fafajok, fajták károsítóit és a valószínűsíthető növényvédelmüket illetve a kertek szempontjából szóba jövő károsítókat is feltüntettük. Ez utóbbira is gondolnunk kell a díszfák telepítésénél, mert sok kerti károsító jól érzi magát a díszfákon is, és onnan megfertőzhetik a haszonnövényeinket. Ebben az esetben jogos a lakossági panasz, miszerint a közterületről jön be a károsító a kertembe! Ilyenek lehetnek egyes lisztharmat és levéltetűfajok, az eperfa-pajzstetű, a tűzelhalás baktériuma, a virág és gyümölcsfertőző moníliagombák, a taplók, a nyugati dióburok-fúrólégy, stb. A díszkertészek.hu oldalon sok hasznos információ mellett megtalálják a jegyzéket is.

A cikk Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

2024. október 4. 05:40

Miért különösen fontos ez a téma? Mert szobában sokszor nem használhatunk olyan vegyszereket, amik a kertben működnek.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Az őszi káposztarepce gyomirtásának sarokpontjai

2019. január 27. 08:35

Mint minden kultúrnövény, így a repce esetében is igaz, hogy azok a gyomok okozzák a legnagyobb terméskiesést, melyek együtt kelnek vele. Mindig akkor járunk el helyesen, ha az első adandó alkalommal végrehajtjuk a gyomirtást.