Április első hetében a kalászos gabonák növénykórtani állapota a fertőző eredetű betegségek tekintetében sokkalta jobb, mint ahogy azt a korábbi években megszokhattuk.
Gyakorlatilag egyetlen olyan kórokozó sincs most az őszibúza-állományokban, amely ellen akár csak a közeljövőben a védekezés szükségessége felmerülhetne.
Valamennyi, az őszi búza esetében fontos kórokozó áttelelt ugyan Magyarországon, de a fertőző anyag mennyisége csak töredéke az előző évek során észlelt mennyiségnek.
Egyelőre nincs szükség fungicides védelemre
Jelenleg sem a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici), sem a sárgarozsda (Puccinia striiformis), sem a levélrozsda (Puccinia recondita), sem pedig a búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) nem jelent semmiféle veszélyt a búza állományok lombozatára.
Ezek ellen a kórokozók ellen várhatóan a soron következő néhány hét során sem kell fungicides állományvédelemben gondolkodni.
Egyedül a vetésváltás nélkül termesztett búza állományok vannak némi veszélyben, ugyanis ezekben az ország valamennyi régiójában megjelentek a fahéjbarna levélfoltosság (Pyrenophora tritici repentis) első primer, azaz aszkospórás eredetű fertőzésének tünetei.
Jelenleg a kórokozó jelenléte még nem jelent túlzott mértékű veszélyt, de a fogékony fajták előnytelen kitettségben levő monokultúrás állományaiban később a védekezés szükséges lehet.
A hálózatos levélfoltosságra figyelni kell
Az őszi árpa állományokban is nagyjából hasonló a helyzet. Biotróf életmódú kórokozókkal, mint pl. az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei), vagy az árpa törpe rozsdája (Puccinia hordei) szinte alig lehet az őszi árpák lombozatában találkozni.
A nekrotróf életvitelű és rendkívül nagy pusztításra is képes hálózatos levélfoltosság ugyanakkor országszerte nagyon gyakori.

Mivel az árpa a legtöbb régióban már megkezdte a szárba indulást, így az állományok rövid időn belül nagyon be fognak sűrűsödni és a jelenleg fertőzött levélszintek fungicides védelme akkor már nem lesz megoldható. Éppen ezért a jelenlegi időszakban az őszi árpák állományvédelme javasolt.
Fagykár okozta tünetek nem betegségek
Több kalászos gabonában is találkozhattak a termelők az elmúlt napokban, hetekben a levelek végén fehéres sárgás foltokkal, elhalásokkal. Néhány termelő ezeket tévesen valamilyen kórokozó fellépésének vélte.

Pedig ezek a tünetek valójában egy korábbi lehűlés okozta fagykár és a hideg által közvetett úton előidézett részleges tápelem hiány tünetei. Fungicides kezelés ebben az esetben kerülendő, mivel teljesen hatástalan, csak a termelési költségeket növeli.
A képek a szerző felvételei.