30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Növényvédelem

Kalászosok télen

Agrofórum Online

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét. Az őszi árpák döntő hányadát még október előtt, az esőzések előtti időszakban vetették el. Ezért ezek a gabonák jókora levélzetet növesztve mentek a télbe, bár a nagy lombozat a csapadékban gazdag időjárás mellett néhány kórokozónak is jó tenyészőhelyet biztosított. Az őszi búza java részét viszont meglehetősen későn, az október – decemberi esős időjárás szorításában, cseppet sem ideális körülmények között, nagyon sok helyen megkésve lehetett csak végrehajtani. Így az őszi búza állományok a szükségesnél kisebb fejlettségben kezdték meg a telet és a kisebb lombozat, valamint a fertőzés számára rendelkezésre álló időszak rövidebb volta miatt a búza állományok jelentékeny hányada nem találkozott semmilyen kórokozóval, fertőzések szinte alig alakultak ki.

Lisztharmat őszi árpán

A legutóbbi, a kalászosokat érintő őszi határszemle alkalmával az őszi árpa állományokban gyakorlatilag csak egyetlen kórokozóval találkoztunk. Ennek döntően az volt az oka, hogy a szokottnál hűvösebb, nagyon csapadékos időjárás sok kórokozó számára kedvezőtlen körülményeket teremtett a felszaporodáshoz. Az árpa lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. hordei)számára a napfény hiánya és a gyakori esőzések jelentettek korlátozó tényezőt. Szintén a sok csapadék hátráltatta az árpa törpe rozsda (Puccinia hordei) intenzívebb fellépését. Ez a kórokozó döntően meleg kedvelő, de a hőmérsékleti viszonyok még megengedték volna egy visszafogottabb ütemű terjedés kialakulását.

Általános barna levélfoltotsság fertőzés

A meglehetősen nedvesség kedvelő hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) számára a hőmérséklet már túlságosan hűvös volt egy őszi felszaporodás kialakításához. A rendkívül nedvesség kedvelő rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) szintén a hűvösebb őszi időjárás miatt nem jelent meg az őszi árpák lombozatán. A szokásosnál hűvösebb, csapadékos ősz egyetlen kórokozó számára volt nagyon kedvező. Az árpa barna levélfoltossága (Bipolaris sorokiniana) ki is használta a lehetőséget és országos szinten komoly mértékben kolonizálta az őszi árpa vetések lombozatát.

Mi változott november óta? A hőmérséklet néhány periódus kivételével január második dekádjáig nem igazán mutatott télies jelleget. Ugyanakkor több lett a napfényes órák, napok száma és kevesebb lett a csapadék. Ennek hatására a barna levélfoltosság mellé helyenként számottevő mértékű lisztharmat és törpe rozsdafertőzés is társult. E kórokozók mindegyike biotróf, így fennmaradásuk erősen függ a fertőzést és a levélzet kolonizálását követő időjárástól, valamint a termesztett árpa fajták fagy iránti fogékonyságától.

Levélrozsda őszi búza levelén

Jelen időszakban, január harmadik hétvégéjén az tapasztalható tehát, hogy az őszi árpák az országban szinte mindenütt erősen fertőzöttek barna levélfoltossággal, amely mellett a lisztharmat és a törpe rozsda is jelen van. Ez utóbbi helyenként már nagyobb mennyiségben. Az őszi búzákon ugyanakkor némi szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) mellett a fontosabb kórokozók közül egyedül a levélrozsda (Puccinia recondita) található még meg, de csak igen alacsony fertőzöttség mellett.

A január közepén viszonylag rövid ideig fellépett kemény fagyok hatására a búza esetében még ez a kevés levélrozsda is meg fog ritkulni, sok területről szinte el is fog tűnni, mivel a hajnali hőmérsékletek messze alacsonyabbak, mint a kórokozó uredo spóráinak és uredo micéliumának tűréshatára.

A levél elhalása elérte a rozsdával fertőzött részeket

Az őszi árpa esetében szintén számítani kell egyes kórokozók esetében a fertőzési nyomás esetleg drasztikus csökkenésére. Döntően azon őszi árpa fajtáknál várható a biotróf életmódú kórokozók visszaszorulása, amelyek fagytűrő képessége kisebb és a lombozat jelentős része áldozatául esik a hidegnek. A biotróf kórokozók a tápnövénnyel együtt pusztulnak el. A már elfagyott levél részeken található lisztharmat telepek elhelnek, konídiumot, újabb micélium szálakat nem képeznek. Ugyan ez a helyzet a törpe rozsda esetében azzal a különbséggel, hogy a már kialakult, érett pusztulákban az uredospórák még életképesek, így rövid ideig minimális mértékű fertőzés elindítására még képesek lehetnek ezek az állományok is. Új spórák ugyanakkor az elhalt leveleken már nem fognak képződni. Amit ez a két kórokozó nyert az elmúlt két hónap során, annak a termesztett fajtától függően kisebb – nagyobb hányadát a január közepén bekövetkezett drasztikus lehűlés során el is veszítette.

Erős levélelfagyás őszi árpán, biotróf kórokozók pusztulása

Mielőtt még nyugodtan hátra dőlnénk azzal a tudattal, hogy a természet elvégezte helyettünk a „piszkos munkát” és a felszaporodott kórokozókkal szemben ezek után már semmiféle teendőnk sem lesz, nem árt emlékeztetni magunkat arra, hogy a fagy csak az arra érzékenyebb fajtákon tudta elvégezni ezt a hatást. Ráadásul van még a porondon egy rendkívül szívós, nekrotróf életvitelű kórokozó, a barna levélfoltosság, amelynek teljesen mindegy volt, hogy ez a szibériai hideg bekövetkezett-e, avagy nem.

Nagyon fontos lesz a kora tavasz folyamán az őszi vetésű kalászosok tábláinak gondos szemlézése tábla szinten. Bár mind az őszi búza, de különösen az őszi árpa esetében drasztikus fertőzöttségi különbségek várhatóak az egyes táblák közt, a domináns kórokozó az őszi árpa esetében előre láthatólag a barna levélfoltosság marad. A kellő időben elvégzett korai fejtrágyázás mellett mindenképpen szükség lehet egy olyan fungicides beavatkozásra is, amely képes ezt a meglehetősen szívós, nehezen elpusztítható kórokozót a szükséges mértékben visszaszorítani.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a betegségeknek kifejezetten kedvez a hideg idő

2023. április 5. 08:37

A fagyos éjszakák nem kedveznek a gyümölcstermő növényeknek, ugyanis többségük virágzik vagy virágzás előtt áll, néhány betegség számára pedig kifejezetten kedvező a hideg, kissé csapadékos idő.

Corteva Agriscience és Gaïago megállapodás a biológiai gombaölő szerek fejlesztésére

2021. szeptember 11. 08:36

A Corteva modellje a kategóriájában legjobb biológiai portfólió kifejlesztésére egyesíti a külső innovációt, az együttműködést a kutatás és fejlesztés terén, az engedélyezést és a forgalmazást.

Mitől barnultak el a meggyfa virágai? Mit tegyünk?

2022. május 21. 04:05

A meggyfánk tele volt gyönyörű virágokkal, egy éjszakára viszont 5 fokra hűlt a levegő, páras is volt és szinte 2 nap alatt bebarnult. A törzsön egy gyantafolt mar ősszel látható volt.

Ismerd meg a tábládat madártávlatból! - Új, modern szolgáltatással jelentkezik az Agrárközösség

2018. június 12. 15:31

A speciális „monitoring drón” számos olyan adatot szolgáltat, amelyek nemcsak az eredményességet növelhetik, de a legtöbb esetben a költségeket is csökkenthetik.