Növényvédelem

Levéltetvek: időzítés és előrejelzés

Agrofórum Online

A levéltetvek szinte valamennyi termesztett és vadon élő növényen előfordulnak. Sok esetben jelentékeny károkat is előidézhetnek, de általában az indirekt kártételük a jelentősebb.

Dísznövényeken, illetve egyes frissen fogyasztandó élelmiszereken már a puszta jelenlétük is megakadályozhatja azok értékesítését, vagy elfogyasztását. E gyakori és rendkívül gyorsan elszaporodó kártevők ellen sokszor nem is olyan egyszerű a védekezés.

Fontos a helyes időzítés

Sok esetben a levéltetvek elleni védekezés kulcsa nem a felhasználandó készítmény kiválasztásában, hanem a kezelések minél jobb időzítésében keresendő.

Sajnos nagyon gyakori az a jelenség, hogy a levéltetvek ellen eléggé megkésve védekezünk. Ezek a védekezések bizonyos esetekben (de nem mindig!) szélsőségesen magas hatékonysági %-ot is elérhetnek, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy helyesek.

A késői védekezések esetében mindig felmerül valamekkora mértékben az a probléma, hogy a védekezés időpontjáig ezek a jószágok háborítatlanul szaporodhattak és mire elpusztítjuk őket, addigra már valamekkora kártételt biztosan előidéztek.

Így a védekezés – akármilyen jól is sikerült – csak egyfajta „vérbosszúként” fogható fel és csak a már bekövetkezett kár súlyosbodását tudja megállítani.

Az időben megkésett védekezéseknek még egy kellemetlen hozadéka is lehet. Sok levéltetű faj a táplálkozása során valamekkora mértékben torzítja a növényt. A kártevők ezek után a növényi torzulások (gubacsok, besodródott levelek,…) védelmében károsítanak tovább.

Ezzel viszont elbújnak a kontakt hatásmódú készítményekkel való érintkezés elől. Így az ilyen típusú növényvédő szerekkel történő kezelések hatékonysága a szükségesnél jóval alacsonyabb lehet. Célszerű ezért a levéltetvek ellen még a felszaporodás elején foganatosítani a védekezést.

Előrejelzési praktikák

A levéltetvek elleni hazai védekezési gyakorlat alapvetően a szignalizációra alapul, azaz a kártevők közvetlen észlelése esetén döntünk az inszekticides beavatkozásról. Ez a kártevők gyors szaporodásának, illetve egyes fajok esetében azok rejtőzködő életmódja miatt nem is olyan egyszerű, a potenciálisan veszélyben levő állományok gyakori szemlézését feltételezi.

Jó néhány levéltetű faj esetében ugyanakkor lehetőség van a távlati előrejelzésre is. Ez döntően olyan gazdanövény váltó levéltetű fajok esetében járható út, ahol a téli gazdanövény valamilyen gyakori fás szárú növény.

Fontos, hogy kellően gyakori legyen, ne kelljen egy fertőzött gazdanövény keresésével napokat eltölteni.

A fás szárú gazdanövényen levő kolóniák egy adott helyszínen (ez lehet akár 1-2 fa, vagy bokor) egyfajta referencia pontként szolgálhatnak egy-egy adott levéltetű faj esetében a téli gazdanövényen való fejlődés nyomon követésére.

A levéltetvek a téli gazdanövényen elszaporodva néhány generáció után szárnyas alakok kinevelésébe kezdenek. Amelyek számára a fás szárú, amelyen élnek, már nem gazdanövény többé. Ezek a szárnyas alakok kolonizálják később a lágyszárú nyári gazdanövényeket.

Ilyen levéltetű fajból meglehetősen sok van. A kecskerágón áttelelő Aphis fabae levéltetű faj a későbbiekben számos lágyszárú kultúrát, így pl. a napraforgót is képes megtámadni.

Aphis fabae fertőzés fiatal napraforgón
Aphis fabae fertőzés fiatal napraforgón

A napraforgó másik gyakori, ráadásul nagyon korán megjelenő, „elbújós” levéltetve, a sárga szilva levéltetű (Anuraphis helichrysi) betelepedésének valószínűsíthető kezdetét a mirobalánon (Prunus cerasifera) levő kolóniákban kialakuló szárnyas egyedek megjelenése fogja számunkra megmutatni.

Sárga szilva levéltetű telepe a napraforgó levélkezdeményei között
Sárga szilva levéltetű telepe a napraforgó levélkezdeményei között

A csemegekukoricában olykor durván elszaporodó, fekete színű zelnicemeggy levéltetű (Rhopalosiphum padi) betelepedésének várható idejét a fasorokban előforduló zelnicemeggy (Prunus padus) hajtásain levő kolóniák szemlézésével tudjuk megállapítani.

Elhatalmasodott zelnicemeggy levéltetű fertőzés kukoricában
Elhatalmasodott zelnicemeggy levéltetű fertőzés kukoricában

Mi a közös ezekben a károsítókban?

Olyan gyakori, szinte mindenhol előforduló fás szárú gazdanövényen telelnek át, ahol a tavasszal kialakuló kolóniákban megjelenő, migrációra kész szárnyas egyedek pontosan meg tudják mutatni számunkra a nyári gazdanövényekbe való betelepedés kezdetének időpontját.

Ez előtt az időpont előtt majdnem felesleges a levéltetvek keresése a szántóföldön. Ha már vannak szárnyas egyedek a fás szárú növényeken levő kolóniákban, akkortól érdemes gyakorta szemlézni a szántóföldi növényeinket.

A védekezés pontos időpontját nyilvánvalóan ezek a szemlézések fogják meghatározni. A téli gazdanövények kevés időt igénylő figyelésével sok időt takaríthatunk meg a szántóföldi kultúrák szemlézésére fordított időkeretből.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 15. 15:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Időszerű a repceállományok regulátoros kezelése

2020. október 14. 04:36

Az őszi kalászosokban a szárnyas levéltetvek betelepedése most megállt, de a korábbi fertőzésből származó szárnyatlan alakok zavartalanul szívogatnak, akárcsak a kabócák.

Az árvakelések növényvédelmi jelentősége

2022. augusztus 24. 11:32

Mindenképpen célszerű megakadályozni, hogy az árvakelések - még ha ebben az évben a szokásosnál kisebb mértékben jelentek is meg - kórokozók és vírusvektor kártevők rezervoárjává alakuljanak.

Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

2023. március 27. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

Levéltetvek is okozhatnak súlyos betegségeket a burgonyában

2019. május 29. 04:37

Fontos tisztában lenni azzal, milyen betegségek fordulhatnak elő a burgonyanövényeken, hogy időben meg tudjuk tervezni a védekezést az esetlegesen felbukkanó kórokozók ellen.