22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Növényvédelem

Levéltetvek meggyen és cseresznyén – itt a megoldás!

Agrofórum Online

A nyár beköszöntével egyre közelebb van a cseresznye, majd a meggy érése. Ennek a két közkedvelt nyári gyümölcsünknek a közismert cseresznyelegyeken kívül azért vannak még egyéb kártevői is. Mint szinte minden más növényfajnak, ennek a két gyümölcsnek is vannak levéltetvei.

A cseresznyén élő fekete cseresznye levéltetű (Myzus cerasi ssp. pruniavium) és a valamivel ritkább fekete meggy levéltetű (Myzus cerasi) jelenléte kellőképp meg tudja nehezíteni a szüretet, ráadásul még a hajtásokat is károsítják. Azt gondolnánk, hogy nehéz ellenük a védekezés, pedig csak néhány apró trükköt kell ismerni ahhoz, hogy ezeket a kellemetlen károsítókat hatékonyan leküzdhessük.

A levéltetvek kedvelt helyei: a hajtáscsúcsok

Mint minden rendes levéltetű, ez a két faj is a növények legfiatalabb részein szívogat. A fák esetében ezek a növény hajtásának végein találhatóak. Itt történik a legnagyobb volumenben a sejtek osztódása. A levéltetvek testéhez, fehérjéik (és kitinvázuk) szintéziséhez szükséges, könnyen felvehető nitrogén (általában szabad aminosavak formájában) is itt található meg a legnagyobb mennyiségben. A levéltetvek számára a kiszívott növényi nedvekben ezek a legfontosabbak. A sok felesleges vizet és szénhidrátot kiürítik.

Ez a víz- és szénhidrátürítés sajnos elég sok kellemetlenséget tud okozni, főképp a szüret idején. A termésre rászáradt cukros, ragadós máz, a rajta megtelepedő korompenész mind olyan tényezők, amelyek nehezebbé teszik a szüretet, és számottevően csökkentik a leszedett gyümölcs minőségét.

A levelek fonákán megbújó kártevők

Ezek a levéltetvek több más fajhoz hasonlóan alapvetően a levelek fonákán élnek. Ez hatékonyan védi őket az erős napsütéstől és a túlhevüléstől is. Ráadásul szívogatásuk nyomán, főképp a fekete cseresznye levéltetű esetében, a levelek és hajtásvégek erőteljes torzulása következik be. Az elszabadult levéltetűfertőzések után a hajtásvégeken a levelek szinte gubacsszerű képletet alkotnak, amely hatékonyan védi a megalkotóit a napfény mellett a kontakt hatásmódú inszekticidekkel szemben is.

Cseresznye levéltetű kártétele nyomán gubaccsá torzult hajtásvég

Az igaz ugyan, hogy ezek a jószágok a levél fonákán élnek, de aki látott már cseresznye vagy meggy levelet fakadáskori állapotában, az jól tudja, hogy ennek a két gyümölcsfajnak a levelei a főér mentén a levél színe felé összehajtva jelennek meg. Tehát fakadás idején a levél színe valójában a fonáka!

Időzített védekezési lehetőség

Hogy ez miért érdekes? Leginkább azért, mert a rügypattanás után, a kis levelek fakadásának idején a levéltetvek áttelelő tojásaiból a fiatal lárvák már megjelentek és aktívan táplálkoznak is. A levelek fonákán, amely ekkor még a levél külső felszínét alkotja. Így tavasszal egy olcsóbb kontakt növényvédő szerrel ezek a levéltetvek könnyedén elpusztíthatóak.

A levéltetvek a levél fonákán élnek, de a levél fakadásakor még könnyen elérhetőek

Terjedés és gazdanövényváltás

Joggal merülhet fel a kérdés sok termelőben, hogy hiábavaló-e a helyes védekezés, ha a szomszédos kertben nem történik semmiféle védekezés, és súlyosan fertőzöttek a fák? Nem repülnek át onnan ide ezek a kártevők? A válasz egyértelműen nem.

A cseresznye és a meggy levéltetvei gazdanövény-váltó fajok. Téli gazdanövényeik a cseresznye és a meggy, de az ott kifejlődött szárnyas egyedeknek ezek a fásszárú növények már nem tápnövényei. A hatalmas telepekben élő levéltetvek között kifejlődő és onnan elrepülő szárnyas alakok csak lágyszárú nyári tápnövényeiken, jelen esetben különféle galaj- és veronika fajokon tudnak táplálkozni. Tehát hiába lógnak fürtökben a szomszéd gondozatlan fáin ezek a levéltetvek, az idei évben onnan a mi kezelt fáinkra biztos, hogy nem fognak áttelepülni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Reped és rothad a cseresznye és a meggy – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 13. 10:10

Az egymással érintkező gyümölcsök azonnal megfertőzik egymást. Védekezésre csak a később érő fajtáknál van lehetőség.

Problémás évkezdet a mezőgazdaságban: reped a cseresznye, alig lesz meggy

2019. június 7. 09:28

A rendkívül hideg május és a hosszú szárazság után megérkező hektikus csapadék sajnos nem tett jót sem a szántóföldi, sem a kertészeti kultúráknak. Általános megfigyelés, hogy a tavalyihoz képest 2-3 héttel, az átlaghoz képest 1-2 héttel van lemaradva a természet.

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.