21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növényvédelem

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

Agrofórum Online

A cseresznyének és a meggynek sajnos meglehetősen sok kórokozója és kártevője van. Ez utóbbiak között vannak olyan károsítók is, amelyek szerencsére csak ritkán jelentkeznek, viszont még ekkor is képesek – szélsőséges esetekben – akár az ültetvények létét fenyegető károk előidézésére is.

Miből lesz a cserebogár?

Természetesen pajorból!

No, de viccet félretéve: az ültetvényekre mind a pajorok, mind pedig a cserebogarak veszélyesek. Bár hazánkban több cserebogárfaj is honos, a cseresznyét és meggyet (valamint a szőlőt is) a zöld cserebogár (Anomala vitis) nagyon kedveli.

Ez az általában kétéves fejlődésű károsító kedveli a gyorsabban felmelegedő, laza talajokat. Helyenként olyan hatalmas tömegben jelenhet meg, hogy a lombozatot teljesen elpusztíthatja – ez már a termés rovására megy.

A zöld cserebogár rajzása általában már májusban elkezdődik, csúcspontja június hónapra esik. A bogarak akár fürtökben is lóghatnak a lombozaton, és szinte minden zöld részét felfalhatják a fáknak. Jelenlétük és kártételük nagyon látványos ugyan, ráadásul a nyári lombvesztés miatt a jövő évi termést is veszélyeztetik, de ez a kártétel eltörpül a pajorok által okozott kárhoz képest.

Zöld cserebogár kártétele meggyen
Zöld cserebogár kártétele meggyen

A pajorok sokszor hatalmas mennyiségben élnek és károsítanak a gyökérzónában, és képesek a fák összes gyökerét felfalni. Ez egyértelműen a fák pusztulását eredményezi. Sajnos a cserebogár-pajorok elleni növényvédőszeres-védekezés meglehetősen nehézkes és alapvetően nem túl hatékony.

Bogarak ellen könnyebb védekezni

Egyszerűbb a bogarak elleni védelem. Amilyen nagy, kemény kitinvázas bogarak ezek, annyira érzékenyek a különféle inszekticidekre. Mivel napközben is ott lógnak az általuk rágcsált lombozaton, testük közvetlenül is permetezhető. Ellenük a legolcsóbb, szintetikus piretroid hatóanyagú rovarölő szerek is kiváló hatékonyságot mutatnak.

Zöld cserebogár imágója
Zöld cserebogár imágója

A pajorok által okozott kár megelőzése érdekében mindenképpen érdemes a bogarak ellen védekezni – jelenlétük könnyen észlelhető, így a kezelés időzítése sem okoz gondot.

Foltok a fák levelein

Mind a cseresznye, mind pedig a meggy esetében előfordulhat, hogy az egyébként az almán gyakori lombosfa-fehérmoly (Leucoptera scitella) megjelenik ezekben a kultúrákban is. Bár a cseresznye és meggy hazánkban rendelkezik egy „saját” aknázómolyfajjal (Phyllonorycter cerasicolella) is, ez szerencsére meglehetősen ritka.

Nagyon erős aknázómolyfertőzés meggyen
Nagyon erős aknázómolyfertőzés meggyen

A kártevő tünetei könnyen felismerhetők és jellegzetesek. A leveleken kisebb-nagyobb, barnás színű foltok jelennek meg, sok esetben koncentrikus mintázattal. A kárt a kis hernyó okozza, amely a levél belsejében, a két epidermiszréteg között él és rág. Ha sok hernyó jut egy levélre, az aknák elfoglalják a levél nagy részét, ami így lehull a fáról – ez okozza a nagyobb gondot.

Miért veszélyes a korai lombhullás?

A csonthéjas fák – csakúgy, mint az almatermésűek – a nyár folyamán, a rügydifferenciálódás idején döntik el, hogy jövőre mennyi virágrügyet nevelnek. Ha a fa tápanyagtartalékai kicsik, mert a lombozatot elvesztette és új levelek képzésére is energiát kellett fordítania, akkor jövőre kevesebb virágrügy és több vegetatív rügy képződik – ez pedig kevesebb termést jelent.

Súlyos, korai lombveszteség az aknázómolyfertőzés következménye
Súlyos, korai lombveszteség az aknázómolyfertőzés következménye

Ebből a szempontból az aknázómoly veszélyesebb a cserebogárnál, mivel évente három nemzedéke is lehet, így jóval hosszabb ideig pusztítja a lombozatot. A lombosfa-fehérmoly ellen léteznek hatékony inszekticidek, de a kezelés időzítése összetettebb.

Védekezés: a rajzás észlelése a kulcs

Az imágók rajzását szexferomon-csapdákkal kiválóan lehet jelezni. Az imágók és a frissen kikelt hernyók ellen a kontakt hatásmódú inszekticidek is eredményesek, de a fejlettebb hernyók ellen már jobb a felszívódó hatóanyag, pl. az acetamiprid. Fontos: a védekezés célja a fiatal lárvák elpusztítása – az idősebbek sokkal ellenállóbbak.

A kártevő első nemzedéke már április elején megjelenhet, ezért a csapdák kihelyezését időben el kell kezdeni. Ekkor a populáció szinkronban van, vagyis a védekezés is sokkal hatékonyabb lehet, mint nyáron, amikor több fejlődési alak van jelen egyszerre. Ne várjuk meg, amíg teljesen elszaporodik!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár is

2020. április 22. 04:36

Változékony idő ide vagy oda, szinte egy időben megkezdődött az áprilisi vagy vörhenyes és a májusi cserebogár rajzása.

Milyen kártevő támadta meg az almafa leveleit?

2019. szeptember 28. 04:36

K. András kérdése: Almafám leveleit az épnek látszó felület alatt apró lárvák károsítják. Milyen kártevőről lehet szó?

Imágók a fán – növényvédelemben is segít a NAK

2016. április 8. 22:24

Idén is megkezdte működését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara növényvédelmi előrejelző-rendszere. Az első kártevők már meg is jelentek.