A cseresznyének és a meggynek sajnos meglehetősen sok kórokozója és kártevője van. Ez utóbbiak között vannak olyan károsítók is, amelyek szerencsére csak ritkán jelentkeznek, viszont még ekkor is képesek – szélsőséges esetekben – akár az ültetvények létét fenyegető károk előidézésére is.
Miből lesz a cserebogár?
Természetesen pajorból!
No, de viccet félretéve: az ültetvényekre mind a pajorok, mind pedig a cserebogarak veszélyesek. Bár hazánkban több cserebogárfaj is honos, a cseresznyét és meggyet (valamint a szőlőt is) a zöld cserebogár (Anomala vitis) nagyon kedveli.
Ez az általában kétéves fejlődésű károsító kedveli a gyorsabban felmelegedő, laza talajokat. Helyenként olyan hatalmas tömegben jelenhet meg, hogy a lombozatot teljesen elpusztíthatja – ez már a termés rovására megy.
Speciális berendezés nagy sűrűségű ültetvények homogén kezeléséhez. Hatékony növényvédelmet biztosít, miközben csökkenti az energiafelhasználást.
A részletekért KATTINTSON a képre!
A zöld cserebogár rajzása általában már májusban elkezdődik, csúcspontja június hónapra esik. A bogarak akár fürtökben is lóghatnak a lombozaton, és szinte minden zöld részét felfalhatják a fáknak. Jelenlétük és kártételük nagyon látványos ugyan, ráadásul a nyári lombvesztés miatt a jövő évi termést is veszélyeztetik, de ez a kártétel eltörpül a pajorok által okozott kárhoz képest.

A pajorok sokszor hatalmas mennyiségben élnek és károsítanak a gyökérzónában, és képesek a fák összes gyökerét felfalni. Ez egyértelműen a fák pusztulását eredményezi. Sajnos a cserebogár-pajorok elleni növényvédőszeres-védekezés meglehetősen nehézkes és alapvetően nem túl hatékony.
Bogarak ellen könnyebb védekezni
Egyszerűbb a bogarak elleni védelem. Amilyen nagy, kemény kitinvázas bogarak ezek, annyira érzékenyek a különféle inszekticidekre. Mivel napközben is ott lógnak az általuk rágcsált lombozaton, testük közvetlenül is permetezhető. Ellenük a legolcsóbb, szintetikus piretroid hatóanyagú rovarölő szerek is kiváló hatékonyságot mutatnak.

A pajorok által okozott kár megelőzése érdekében mindenképpen érdemes a bogarak ellen védekezni – jelenlétük könnyen észlelhető, így a kezelés időzítése sem okoz gondot.
Foltok a fák levelein
Mind a cseresznye, mind pedig a meggy esetében előfordulhat, hogy az egyébként az almán gyakori lombosfa-fehérmoly (Leucoptera scitella) megjelenik ezekben a kultúrákban is. Bár a cseresznye és meggy hazánkban rendelkezik egy „saját” aknázómolyfajjal (Phyllonorycter cerasicolella) is, ez szerencsére meglehetősen ritka.

A kártevő tünetei könnyen felismerhetők és jellegzetesek. A leveleken kisebb-nagyobb, barnás színű foltok jelennek meg, sok esetben koncentrikus mintázattal. A kárt a kis hernyó okozza, amely a levél belsejében, a két epidermiszréteg között él és rág. Ha sok hernyó jut egy levélre, az aknák elfoglalják a levél nagy részét, ami így lehull a fáról – ez okozza a nagyobb gondot.
Miért veszélyes a korai lombhullás?
A csonthéjas fák – csakúgy, mint az almatermésűek – a nyár folyamán, a rügydifferenciálódás idején döntik el, hogy jövőre mennyi virágrügyet nevelnek. Ha a fa tápanyagtartalékai kicsik, mert a lombozatot elvesztette és új levelek képzésére is energiát kellett fordítania, akkor jövőre kevesebb virágrügy és több vegetatív rügy képződik – ez pedig kevesebb termést jelent.

Ebből a szempontból az aknázómoly veszélyesebb a cserebogárnál, mivel évente három nemzedéke is lehet, így jóval hosszabb ideig pusztítja a lombozatot. A lombosfa-fehérmoly ellen léteznek hatékony inszekticidek, de a kezelés időzítése összetettebb.
Védekezés: a rajzás észlelése a kulcs
Az imágók rajzását szexferomon-csapdákkal kiválóan lehet jelezni. Az imágók és a frissen kikelt hernyók ellen a kontakt hatásmódú inszekticidek is eredményesek, de a fejlettebb hernyók ellen már jobb a felszívódó hatóanyag, pl. az acetamiprid. Fontos: a védekezés célja a fiatal lárvák elpusztítása – az idősebbek sokkal ellenállóbbak.
A kártevő első nemzedéke már április elején megjelenhet, ezért a csapdák kihelyezését időben el kell kezdeni. Ekkor a populáció szinkronban van, vagyis a védekezés is sokkal hatékonyabb lehet, mint nyáron, amikor több fejlődési alak van jelen egyszerre. Ne várjuk meg, amíg teljesen elszaporodik!
A képek a szerző felvételei.