Növényvédelem

Növényvédelem, méhvédelem: együtt, egyszerre, felelősséggel a virágzó őszi káposztarepcében

Agrofórum Online

A növénytermesztés közegét a természetes környezetünkből hasítjuk ki a saját céljaink megvalósításához; de ez nem jelentheti azt, hogy ezeken a területeken ne érvényesülnének az együttéléshez való jogok és azok szabályai. Mindez tehát azt jelenti, hogy céljaink eléréséhez szigorúan a szükséges és elégséges mértékben illene beavatkozni a természetes ökoszisztémákba.

 

Természetesen ezen kritériumrendszer alaptézise változatlan, de tartalma folyamatosan változik a tudásunk gyarapodásával. Jelen esetben az új információkra épülő tudás-bővülésünk egyik tárgya az, hogy két méhekre nem jelölésköteles termék (Folicur Solo + Mospilan 20 SG)* egyidejű kijuttatása a házi méhekre nézve kockázatossá válhat és ezzel elhullás idézhető elő; arról nem is beszélve, hogy ez egyszerre hozamkiesést is jelent ebben a döntően rovarporozta kultúrában. A felismerést követően a jelzett szituációt többször, több helyen, több ismétlésben kivitelezve az eredmények minden esetben jelezték a káros összegződést. Megítélésünk szerint ezek a tények szakmai alapon visszaigazoltak, de kereskedelmi szempontból teljesen indifferensek; hiszen ezen kombináción kívül számos más megoldás is létezik, amely egyszerre védi a termést és kíméli a méheket.

Ezen újonnan napvilágot látott információt megelőzően a Sumi Agro – bár forgalmaz tebukonazolt is – egy más rendezőelv szerinti védekezést preferált a virágzó állományokban. Természetesen a tebukonazol „esszenciát” tartalmazó Toledo termékünknek is meg vannak az ideális felhasználási periódusai a repce fenológiáját figyelembe véve; de ezek közül egyik sem a virágzás szakasza. Ennek főbb argumentumai:

1. A tebukonazol markáns regulátor (optikailag úgy rövidíti az internódiumokat, mint számos gyomirtó szer) hatású fungicid és a virágzás pedig a legérzékenyebb fenológiai állapota a növényeknek (maga a virág a pollentömlővel pedig a legsérülékenyebb szövetek kompozíciója); ezért ellenjavalt ebben a periódusban olyan termékek használata, amiknek a termesztett növény életfolyamataira is aktív, erős biológiai hatása ismert.

2. Az azolok kivételével nem ismert olyan hatóanyag család, amely képes a számunkra fontos növények esetében növekedésszabályozásra is; ezért a regulálás időszakaiban nélkülözhetetlen és jelenleg helyettesíthetetlen hatóanyagok. Ebből kifolyólag az ezen időszakon kívüli periódusokban alkalmazva a gyors reprodukcióra képes gombák világában mi magunk generáljuk és gyorsítjuk fel a rezisztencia kialakulásának esélyét.

Mindezeket a fő axiómákat szem előtt tartva a Sumi Agro javaslata továbbra is a Colosseum Csomag (10 kg Mospilan 20 SG + 75 l Don-Q + 25 l Fosfonin Flow), amely korszerű és hatékony védelmet biztosít a jelenlévő kártevők és kórokozók ellen egyszerre és egyidejűleg úgy, hogy a termelő minden nem kívánt célszervezet elleni mellékhatást a minimálisra csökkenti és közben az elérhető maximális hozam eléréséhez sem kell semmilyen kompromisszumot vállalnia. (A csomag 50 ha repce kezelésére elegendő mennyiségű termékkombináció; de természetesen az alkotók külön-külön is megvásárolhatóak, az igényeknek megfelelően. Ezek a rovarölő és a gombaölő szerek felszívódóak, széles hatásspektrumúak; míg a Fosfonin Flow „folyékony erő” a termékenyüléshez.)  A Colosseummal a lehetséges maximális hozam és a beporzó rovarok védelme egyidejűleg szavatolt.

Természetesen a virágzásig el kell juttatni a repceállományunkat, és akinek a jelenlegi szigorú tél nem okoz visszafordíthatatlan károkat, azoknak ajánljuk szíves figyelmébe a Sumi Repce Csomagot, amely képes szavatolni a repce korai fenológiájában a kártevő- és kórokozómentességet úgy, hogy közben az ekkor még kívánatos regulátorhatás is érvényesül.

Sok-sok engedélyezett termék illeszthető be az őszi káposztarepce számtalan technológiai folyamatba, de a végeredmény szinte mindig más és más lesz. Az előrelépést mindig a tudásunk számbavétele és azok okszerű kapcsolata eredményezi, nem pedig a felhalmozott kereskedelmi termékek akciói. Ez utóbbi akkor lesz hasznos és jövedelmező, ha találkozik előző mondatunk elejének tartalmával…

A naprakész információk megosztásával és a termékeinkkel együtt kívánunk Önöknek sikeres, biztonságos és elégedett repcetermesztést. Tudásunk karbantartása, fejlődése segítség ahhoz, hogy a természeti környezet egyéb elemei, más ágazati szereplők és a repcetermelő egyszerre, egy helyen legyen biztonságban és lehessen elégedett.

*Szabó Á.: MÉHEK VESZÉLYEZTETÉSE ’MÉHEKRE NEM JELÖLÉSKÖTELES’ NÖVÉNYVÉDŐ SZEREK KOMBINÁCIÓJA ESETÉN

Szabó Roland
www.sumiagro.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére kell számítani

2023. június 14. 09:13

Az elmúlt időszakot döntően a „Medárdot” idéző csapadékos időjárás jellemezte. Szélsőséges határok között szinte minden nap hullott csapadék, helyenként akár kéthavi átlagnak megfelelő mennyiség is esett, viszont több körzetben alig volt csapadék.

Gyommentes kalászosok ősszel

2021. szeptember 2. 08:38

Számoljon! Ami előny a növénynek, előny a gazdának!

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

2022. szeptember 11. 08:37

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről.