Növényvédelem

Növényvédőszer-változások: érdemes követni!

Agrofórum Online

Agrofórum Kiskert, de most a növényorvos házából. Videónk a Magyar Növényvédelmi Társaság által frissen, díszoklevéllel jutalmazott Zsigó György növényorvos ötletétől vezérelve készült a növényvédőszer-változások követésének fontosságáról. A kitüntetés a magyar növényvédelem érdekében végzett több évtizedes kimagasló munkásságáért járt. Ezzel a videónkkal reméljük, hogy tovább mélyíthetjük a kertbarátok növényvédelmi ismereteit.

A növényvédőszer-változások, -kivonások folyamatosan zajlanak, de mégis vastagabbak lettek a 2025-ös Növényvédő szerek és Termésnövelő anyagok című kiadványok. A könyvek szerkezete régóta ugyanolyan. A könyvet 1955-ben is kiadták, már szinte történelem, de a DDT és arzén hatóanyagok is szerepelnek az engedélyezett szerek között ezekben a régi kiadványokban. És a higany is szerepel természetesen.

A kiadványok tartalmáról

A kiadvány első néhány oldalán a szerzők tisztázzák az olyan alapfogalmakat, mint a méhveszélyesség. A következő fejezet az összes, hazánkban engedélyezett növényvédő szert tartalmazza ABC-sorrendben.

A táblázatos forma segít a könnyebb eligazodásban, tisztázza a készítmény alaptulajdonságait. A dózisok, és azok a kultúrák is szembe jönnek, amelyek esetében felhasználható az adott növényvédő szer. Kihagyhatatlan pont a védőfelszerelés, és védőeszközök használata is, melyre a könyv szintén kitér (a védőeszközökkel kapcsolatos 1. videónkat megtekintheti itt, másodikat pedig ezen a linken).

A szernevekben bekövetkező változások

Nem egyszerű mutatvány figyelemmel követni a szernevekben bekövetkező változásokat sem. A hatóanyagokhoz tartozó szerjegyzék segíthet figyelemmel kísérni a kapható készítményeket. Ha például a jól ismert Mospilant szeretnénk megvásárolni, de ezt a szert már nem kapjuk, akkor a hatóanyaga alapján könnyedén rákereshetünk a kapható szerek listájára a második fejezetben.

Természetesen az egyes növények, és azok betegségei szempontjából is iránymutatást kaphatunk a szerjegyzékben.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

A biztonságos növényvédő szer szállítás és tárolás aranyszabályai

2018. május 17. 08:07

A növényvédő szerek biztonságos szállítása és tárolása érdekében az itt felsorakoztatott szabályokat mindenképpen érdemes szem előtt tartanunk és betartanunk.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. március 29. 09:46

Hazánk időjárása – főként csapadék eloszlását figyelembe véve – egyre kiszámíthatatlanabb, ezért a tavaszi vetésű növényeink kelése és gyomosodása is gyakran heterogén.

Az Európai Bizottság visszavonta a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

2020. február 13. 11:33

Az Európai Bizottság javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

2023. július 1. 06:38

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni.