Növényvédelem

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

Agrofórum Online

A kutatások eddig kedvező eredményekkel szolgáltak a Paenibacillus baktériumok hatékony növényvédelmi alkalmazási lehetőségeiről a hidropóniás rendszerekben.

Az Agrobacterium rhizogenes 1 biotípusa számos hidropóniás rendszerben termesztett növény (például paradicsom, uborka, padlizsán, kaliforniai paprika) esetében okoz növényegészségügyi problémákat. A kórkép gyökérburjánzás, vagy más nevén szőrösgyökerűség formájában jelentkezik – olvasható az Agronomy szakmai folyóiratban megjelent belga publikációban.

A betegség visszaszorítása érdekében használt hidrogén-peroxidos kezelések hatékonysága a tapasztalatok szerint azonban csökkenő tendenciát mutat a rezisztens törzsek megjelenése következtében (egyes esetekben akár a 600 ppm – a gyakorlatban nem kívánatos – koncentrációjú peroxidos kezelés sem bizonyult eredményesnek).

A szakemberek a biológiai növényvédelmi eljárások kidolgozását fenntarthatóbbnak ítélik a növénybetegség kezelésében a szintetikus biocid termékek környezetre gyakorolt káros hatásainak elkerülése céljából.

A Paenibacillus nemzetségbe számos talajlakó, a növények növekedését, és egészségmegőrzését elősegítő baktérium tartozik. Kutatások igazolták e baktériumok antagonista tulajdonságait, illetve rávilágítottak ezen szervezetekben rejlő biológiai növényvédelmi potenciálra, melyet egyes országokban már a gyakorlat is hasznosít.

Nemrégiben a Paenibacillus xylanexedens ST15.15/027 és AD117 törzsekről kimutatták, hogy antagonista aktivitást mutatnak a Agrobacterium rhizogenes 1-es biotípusával (ST07.18/001 törzs) szemben, melyet a szervezetek előzetes, rövidtávú üvegházi kísérletek során vizsgált, szőrösgyökerűséggel szemben mutatott hatékonysága is alátámasztott. A 107 CFU (colony forming unit – kolóniaképzés egysége)/ml sűrűségű oldattal kezelt termesztőközeg jelentősen csökkentette a fertőzés mértékét. Az eredmények azt is alátámasztották, hogy a termesztőközegként használt kőzetgyapot megfelelő környezetet biztosított a baktériumok fennmaradásához: a kezelést követően 7-9 hónappal később is kimutathatók voltak a gyökérmintákból, és a számuk csökkenése nem volt igazolható, amely azt is bizonyítja, hogy egy szezonon belül nem indokolt a kezelések megismétlése.

A két egymást követő tenyészidőszakban történő Paenibacillus xylanexedens kijuttatásával egyértelműen bebizonyosodott, hogy antagonista hatásuknak köszönhetően a baktériumok képesek alacsony szinten tartani a szőrösgyökerűség előfordulását.

Az eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

Források: https://doi.org/10.3390/agronomy11050817

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Amit a napraforgó peronoszpóráról tudni érdemes

2025. április 3. 08:10

A napraforgónak kórokozói között sajnos vannak olyanok is, amelyek ellen a vegetációs időben már nem sokat tehetünk.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.

Őszi teendők a kajszibarack körül

2023. szeptember 27. 08:10

Letermett a kajszibarackfa, azonban a szakértő szerint továbbra is védeni kell. A levélbetegségek nyomai észlelhetők, melyek az idei évben már kora tavasszal megkezdék fertőzésüket: Zsigó György növényorvos rövid összefoglalója a témában.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.