Növényvédelem

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

Agrofórum Online

A kutatások eddig kedvező eredményekkel szolgáltak a Paenibacillus baktériumok hatékony növényvédelmi alkalmazási lehetőségeiről a hidropóniás rendszerekben.

Az Agrobacterium rhizogenes 1 biotípusa számos hidropóniás rendszerben termesztett növény (például paradicsom, uborka, padlizsán, kaliforniai paprika) esetében okoz növényegészségügyi problémákat. A kórkép gyökérburjánzás, vagy más nevén szőrösgyökerűség formájában jelentkezik – olvasható az Agronomy szakmai folyóiratban megjelent belga publikációban.

A betegség visszaszorítása érdekében használt hidrogén-peroxidos kezelések hatékonysága a tapasztalatok szerint azonban csökkenő tendenciát mutat a rezisztens törzsek megjelenése következtében (egyes esetekben akár a 600 ppm – a gyakorlatban nem kívánatos – koncentrációjú peroxidos kezelés sem bizonyult eredményesnek).

A szakemberek a biológiai növényvédelmi eljárások kidolgozását fenntarthatóbbnak ítélik a növénybetegség kezelésében a szintetikus biocid termékek környezetre gyakorolt káros hatásainak elkerülése céljából.

A Paenibacillus nemzetségbe számos talajlakó, a növények növekedését, és egészségmegőrzését elősegítő baktérium tartozik. Kutatások igazolták e baktériumok antagonista tulajdonságait, illetve rávilágítottak ezen szervezetekben rejlő biológiai növényvédelmi potenciálra, melyet egyes országokban már a gyakorlat is hasznosít.

Nemrégiben a Paenibacillus xylanexedens ST15.15/027 és AD117 törzsekről kimutatták, hogy antagonista aktivitást mutatnak a Agrobacterium rhizogenes 1-es biotípusával (ST07.18/001 törzs) szemben, melyet a szervezetek előzetes, rövidtávú üvegházi kísérletek során vizsgált, szőrösgyökerűséggel szemben mutatott hatékonysága is alátámasztott. A 107 CFU (colony forming unit – kolóniaképzés egysége)/ml sűrűségű oldattal kezelt termesztőközeg jelentősen csökkentette a fertőzés mértékét. Az eredmények azt is alátámasztották, hogy a termesztőközegként használt kőzetgyapot megfelelő környezetet biztosított a baktériumok fennmaradásához: a kezelést követően 7-9 hónappal később is kimutathatók voltak a gyökérmintákból, és a számuk csökkenése nem volt igazolható, amely azt is bizonyítja, hogy egy szezonon belül nem indokolt a kezelések megismétlése.

A két egymást követő tenyészidőszakban történő Paenibacillus xylanexedens kijuttatásával egyértelműen bebizonyosodott, hogy antagonista hatásuknak köszönhetően a baktériumok képesek alacsony szinten tartani a szőrösgyökerűség előfordulását.

Az eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

Források: https://doi.org/10.3390/agronomy11050817

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult a gabonalisztharmat terjedése

2022. május 3. 08:28

Gabonalisztharmat, repcefénybogár, vetési bagolylepke - szántóföldi növényvédelmi előrejelzés.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Összefoglaló a növényvédő szerek háztáji alkalmazásáról

2019. szeptember 2. 11:49

A növényvédő szerek otthoni alkalmazásánál számos előírást és íratlan szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy növényünk, környezetünk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ez az összefoglaló útmutatásul szolgál a szakszerű, biztonságos és eredményes háztáji növényvédőszer-használatról.