Növényvédelem

Új hatóanyag biztosítja a tiszta, gyommentes állományt

Corteva Agriscience

A klímaváltozás hatásai, a hektikus input árak és a jelenlegi gazdasági helyzet a magyar gazdákat is arra ösztönzi, hogy maximalizálják a terméshozamot és a nyereséget. A hatékony, korszerű növényvédő szerek gondos kiválasztása jelentősen hozzájárulhat a gyomkonkurencia megszüntetéséhez, mely során a kultúrnövényeknek versenyezniük kell a gyomnövényekkel a vízért, a tápanyagokért, a fényért és a rendelkezésre álló területért.

A tavaszi és nyári időszakban különösen nagy figyelmet kell fordítani a gyomnövények távol tartására. Hazánkban az egyik leggyakoribb invazív gyomnövény, az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), nem csak szemmel jól látható terméskiesést és anyagi veszteségeket okoz a magyar gazdáknak, de egészségügyi kockázata miatt kötelezően írtandó, közterületeken és házikertekben egyaránt.

A parlagfű magjai könnyedén túlélik az enyhe teleket és tavasszal tömegesen csíráznak. Egy átlagos méretű növény képes akár 40 000–150 000 magot termelni, és akár 40 évig életképes marad a talajban. Nagy ökológiai alkalmazkodó képességgel rendelkezik. Amint kedvező talajra kerül, azonnal gyökeret ereszt, és gyorsan kimeríti a talajt, megfosztva azt a nedvességtől és a tápanyagoktól.

A SARE (Sustainable Agriculture Research and Education program) tájékoztatója szerint a parlagfű általában termékeny talajokon fordul elő, de csak mérsékelten reagál a további trágyázásra. Gyökereinek köszönhetően a parlagfű akár 3-4 méter mélyre is behatol a talajba, így a mélyebb talajrétegekből is képes nedvességhez jutni.

A Terres Inovia francia olajos magvakkal és fehérjenövényekkel kapcsolatos alkalmazott kutatásokat végző intézet szerint, a napraforgó terméskiesését hektáronként átlagosan 300 kg-ra becsülik, ha a parlagfű sűrűsége 10 növény/négyzetméter. Itthoni vizsgálatok alapján a terméskiesés akár a 40%-ot is elérheti.

A parlagfű elleni védekezésben jelentős szerepet játszhat a napraforgó minél korábbi betakarítása. Mivel a parlagfű nemcsak a szántóföldek területén van jelen, hanem annak közvetlen környezetében is, ajánlott a betakarítás alatt az aratott területek széleire is figyelmet fordítani, hiszen a széleken megmaradt parlagfű visszafertőzheti a területet. A parlagfűvel fertőzött szántóföld betakarítása után a kombájn alapos takarítása is jelentősen hozzájárul a parlagfű további terjedésének csökkentéséhez. A parlagfű elleni védekezést segíti ezenfelül a vetőmag tisztítása, a vetésforgó alkalmazása, az okszerű talajművelés és az innovatív növényvédő szerek használata.

Az auxin-hatású herbicideket a mai napig megelégedéssel használják a gazdálkodók a gyomnövények elleni küzdelemben. Kémiai szerkezetük egyre összetettebb. A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat egyik legújabb, innovatív hatóanyaga az Arylex™ a szintetikus auxin hatóanyagok új szerkezeti osztályának, az arilpikolin-savaknak az első tagja, amely könnyen bejut a növénybe, majd az aktív növekedési pontokra szállítódva felhalmozódik.

Kiváló hatékonyságú az egyik legnagyobb gondot okozó parlagfű és más fontos kétszikű gyomnövény ellen. A korábban főként szulfonil-karbamidokra alapozott gyomirtási technológiákban jó megoldást jelent a gyomnövény-rezisztencia hatékony kezelésére. Az új hatóanyag megtalálható a vállalat Quelex™, Rexade™, Korvetto™, Belkar™ és Viballa™ termékeiben, széles választékot és hatásspektrumot biztosítva a legfontosabb egy- és kétszikű gyomnövények ellen kalászosokban, napraforgóban és repcében.

A Corteva továbbra is azon dolgozik, hogy termékkínálatát újabb és újabb hatóanyagokkal és hatásmechanizmusokkal bővítse, hogy a magyar gazdák kezébe hatékony megoldást adjon az itthon honos invazív gyomnövényekkel szemben.

Dr. Lukács Domonkos

gyomirtó szer termékmenedzser

Corteva Agriscience

TM ® SM A Corteva Agriscience és leányvállalatainak védjegyei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Téli kártevőket vonzanak a lábon álló kukoricák

2024. november 22. 09:40

Sok olyan kukoricaállomány van az országban, amelynek termése szinte minimális. Ráadásul a környék nagyvadjai már meg is találták ezeket.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Már drágulást hozott a Vörös-tengeren kialakult káosz

2024. február 1. 09:10

Az iráni támogatású huthi lázadók hajókat ért támadásai a Vörös-tenger döntő fontosságú hajózási útvonalán megzavarták a hajózást a Szuezi-csatornában, amely a leggyorsabb tengeri útvonal Ázsia és Európa között. A kávé és a napraforgóolaj piacain már most jelentkeznek a konfliktus hatásai.

A nagytányéros technológia napraforgóban 2+2 pontot ér az AÖP-ben

2023. április 20. 06:36

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker, legyen szó a vetésről vagy a gyomirtásról.

Amitől a méhek „berúgnak”: a napraforgó érésének egy érdekes növénykórtani hatása

2024. augusztus 12. 16:10

A fertőzés sokszor először nem is a tányérokon, hanem a rajtuk, illetve a szár legfelső részén levő levelek nyelén szokott megjelenni.

Védelem gombafertőzések ellen = nagyobb biztonságban a termés

2021. június 28. 10:12

A napraforgó betegségekre fogékony növény, sokféle kórokozó támadhatja, s bár ezek egy részének előfordulása évjáratfüggő, gyakorlatilag a teljes tenyészidőszakban fennállhat a fertőzésveszély.