Növényvédelem

Védőruházat használata – vegyük komolyan!

Agrofórum Online

"Álkérdés": A telkemen két kajszibarackfa permetezését tervezem. Nagyon kis mennyiségű permetszert igényel, rövid idő alatt kivitelezhető. Szükséges ilyen mennyiséghez védőfelszerelés használata?

Napjainkban is, számos alkalommal  – nehéz szívvel – tapasztalható a sajnos, gyakran megrendíthetetlennek látszó elképzelés, miszerint a növényvédő szeres kezelésekhez elég akár egy napszemüveg is, de gyakran ez a témakör ki is merül abban a megállapításban, miszerint a  „védőfelszerelés használata felesleges macera”.

Pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni a téma létjogosultságát. A növényvédelmi tevékenységről szóló, 43/2010. FVM rendelet sorai között tallózva számos előírás található a munkavédelmi szabályok betartására vonatkozóan. Higgyük el, hogy a sorok nem ok nélkül színezik a rendelet tartalmát! Ezek a szabályok minden esetben a munkavégző egészségének megóvása érdekében kerültek kidolgozásra, szenteljünk hát több figyelmet a betartásukra, hiszen saját egészségünk foroghat kockán amennyiben nem megfelelő kivitelezés történik, nemcsak üzemi, hanem házikerti permetezés esetén is. Lehetőleg ne legyen kifogás a ,,csak egy fát fújok le”. A rendelet 38. paragrafusa számos ponton keresztül taglalja a növényvédelmi kezelés során alkalmazandó védőruházat viselésének fontosságát. A növényvédő szerek engedélyokiratának tanulmányozása is elengedhetetlen, hiszen abban kerülnek meghatározásra a védőfelszerelésekkel kapcsolatos követelmények.

A 38. § (1) alapján tehát  ,,A munkavégzése során növényvédő szerrel közvetlen vagy közvetett kapcsolatba kerülő dolgozó – ideértve a tömény növényvédő szerrel dolgozó előkészítőt és a felhasználásra kész permetlé vagy kész kiszerelésű készítmény kijuttatóját is – az adott növényvédő szer engedélyokiratában előírt egyéni védőeszközöket köteles viselni. Az engedélyokiratban foglalt további előírás hiányában a növényvédő szer kijuttatását végző személynek munkaruhaként legalább olyan hosszú ujjú felső ruházatot és hosszú szárú nadrágot, zárt cipőt, por és fröccsenés ellen védő szemüveget, illetve megfelelő minőségű védőkesztyűt kell viselnie, amelyet kizárólag permetezések alkalmával használ.”

Amennyiben a munkáltató – ha éppen ilyen környezetben zajlana a kezelés –  valamilyen okból kifolyólag nem biztosítja a szükséges védőruházatot, úgy a munkavállalónak szükséges beszerezni azokat. Nem lehet indok a felettes hanyagsága: 38. § (2) ,,A növényvédelmi munkavégzéshez szükséges védőeszközöket a munkáltató, ennek hiányában a felhasználó köteles biztosítani, akinek gondoskodnia kell a védőeszközök cseréjéről, elkülönített tisztításáról, megfelelő műszaki állapotban való tartásáról is.”

A növényvédelmi kezelés befejeztével is van teendőnk, ugyanis: 38. §  (3) ,,Növényvédő szerrel kezelt területre belépni, illetve ott munkát végezni a növényvédő szer teljes száradása, illetve a munkaegészségügyi várakozási idő lejárta előtt kizárólag az alkalmazott növényvédő szerhez előírt védőeszközben szabad.” , ahogy a 38. § (4) pontban megemlített növényvédelmi berendezések javítása esetében is ,,A növényvédő szerrel szennyezett gépek, illetve szóróberendezések javítása, tisztítása során a növényvédő szer engedélyokiratában előírt egyéni védőeszközt kell viselni.

Ne felejtsük el tájékoztatni a szomszédságot és a családtagokat a permetezés tervezett idejéről és helyéről (jóllehet a permetezés szempontjából kedvező időjárású napot választottunk, az elsodródás lehetősége így is fennállhat).

A készítmények címkéje, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal honlapján található növényvédő szerek adatbázisa segítségével könnyen tájékozódhatunk az egyes szerek engedélyokiratában előírt egyéni védőfelszerelések kapcsán.

Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1000043.fvm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Megjelent az árpa ramuláriás levélfoltossága

2025. május 23. 08:10

A Ramularia collo-cygni több árpaállományban is felütötte fejét, a védekezés elmaradása akár jelentős termésveszteséghez is vezethet.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Változott az AKG-ban nem alkalmazható növényvédő szerek listája

2020. május 11. 11:02

Módosult az AKG lista, így a flupiradifuron hatóanyag (Sivanto Prime) is használható már a programban növényvédelmi képesítéssel rendelkező szaktanácsadó, növényvédelmi mérnök, növényorvos írásbeli javaslata alapján.

Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

2023. június 26. 04:36

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Többrétű védelem a gabonában

2018. június 28. 07:20

Magyarországon a gabonatermesztésben hosszú távú sikert a minőségre törekvő intenzívebb technológia alkalmazásával tudunk elérni.

„A Priaxornak helye van a növényvédelmi technológiánkban” - Átadtuk előfizetői nyereményjátékunk BASF különdíját

2019. január 10. 12:00

Az Agrofórum 2018-as nyereményjátékában a BASF által felajánlott 50 liter Priaxor kalászos gombaölő szert Vavró Iván, a jánoshalmai Hergevica Kft. tulajdonosa és vezetője nyerte meg.