Növényvédelem

Veszélyben a kajszibarack!

Agrofórum Online

Az idei tavasz meglehetősen hektikus, több melegrekordot is hozó és alapvetően csapadékban gazdag időjárása néhány növény esetében akut növénykórtani vészhelyzetet teremtett. Ebbe a csapdába szaladt bele a kajszibarack is.

Csonthéjasok moníliája

A február első dekádjában beköszöntött erős felmelegedés, amely gyakorlatilag áprilisi hőmérsékleti viszonyokat teremtett Magyarország legtöbb régiójában erőteljesen felgyorsította a melegigényes és amúgy is korán fejlődésnek induló kajszibarack fejlődését.

Ez a folyamat odáig vezetett, hogy az ország délebbi körzeteiben már akkor elkezdett  virágozni a kajszi. A hőmérséklet az óta is átlag feletti és a hétvégére ismét nagyobb mértékű felmelegedés várható meleg, fagymentes hajnalokkal.

A virágzás azért veszélyes, mert a csonthéjasok moníliás betegségének kórokozója, a Monilia laxa nevű gomba a sebek mellett döntően a kinyílt virágok bibéjén keresztül képes megtámadni a tápnövényeit. A hétvégére várhatóan az ország nagyjából felén már valamekkora mértékben megkezdődik a kajszibarack virágzása, amely kiváló fertőzési lehetőség a kórokozó számára.

A már kinyílt virágok a monília fertőzés kapui

Sajnálatos módon a hétvégére a felmelegedéssel együtt számottevő mennyiségű csapadékot is jósolnak a meteorológiai szakemberek. A kórokozónak a kinyílt virágok miatt már hozzáférhető bibéken kívül hosszabb vízborításra is szüksége van a fertőzés kialakításához. Ez úgy néz ki, hogy országszerte biztosítva lesz a hétvégén.

Veszélyes hétvége jön

Ahhoz, hogy egy kórokozó meg tudjon fertőzni egy növényt, ahhoz fogékony növényre, megfelelő környezeti feltételekre és a kórokozó részéről kellő mennyiségű fertőző anyagra van szükség. Az első két feltétel a hétvégén az ország jelentős területein teljesülni fog. Csonthéjas monília konídiumok mindig is nagy számban vannak a levegőben, így a fertőző anyag hiánya vélhetően egyáltalán nem lesz gátja egy monília fertőzésnek.

A kórokozó a virágok bibéjén behatolva elpusztítja az embriót, majd a virágkocsányon végighaladva bejut a kajszi fás szöveteibe. Ezt a kajszibarack (és a többi érintett csonthéjas is) egy mézgacsepp kiválással jelzi is. Tehát ez a kórokozó nem csak a termésre veszélyes, hanem akár a fa életét is veszélyeztetheti.

Csonthéjas monília kajszibarackon

Különösen nagy veszélyben vannak azok a kajszi fák, amelyeknél a főbb vázágakon is tömegesen képződhetnek termőnyársak. Ezeken át a fertőzés rendkívül gyorsan eljuthat a nagyobb vázágakba, vagy akár a törzsbe is. Ez a fa lassú pusztulásához vezethet.

A betegség tünetei igazából majd jó 3-4 hét múlva lesznek feltűnőek, amikor a virágokból kiindult fertőzések már bejutottak a kisebb ágak, vesszők belsejébe és a rajtuk már növekedésnek indult idei hajtásokat, leveleket elpusztítják. Ilyenkor a fertőzött fa úgy néz ki, mintha leforrázták volna.

A csonthéjasok moníliája ellen virágzásban kell felszívódó hatású fungicidekkel védekezni. Fontos, hogy a virágok tényleg nyitva legyenek, a szirmokon felszívódó készítmény ugyanis nem képes átjutni a fejlődő termésbe, így azt a kórokozó a kezelés ellenére is megfertőzheti. Fontos, hogy a kezelés során ügyeljünk a méhekre, hiszen nélkülük a fánk életben maradhat ugyan, de termés nem nagyon lesz rajta beporzás nélkül.

Kajszi levéltetű

Néhány éve hazánkban is megjelent és elszaporodott egy veszedelmes kártevő, a kajszi levéltetű (Myzus mumecola). A keletről behurcolt faj durva torzulásokat, sodródást okoz a megfertőzött fák levelein, amelyek védelmében egészen májusig zavartalanul károsíthat.

Akárcsak a fő gazdanövénye, a kajszi, ez a levéltetű faj is meglehetősen korán kezdi az évet és a már fakadásnak indult kajszi fákon megfigyelhetőek a kártevő nemrég kikelt lárvái, amelyekből majd az ősanyák lesznek.

Bár ez a kártevő igazi „elbújós” levéltetű faj (azaz a vegetáció döntő részében az általa okozott növényi torzulások védelmében károsít), de jelenleg még nincs hová bújnia. Ez annyiból előnyös a gazdálkodóknak, hogy egyszerű kontakt szerekkel is eredményesen lehet védekezni ellenük. 

Fontos, hogy ha mégis felszívódó hatóanyagú készítményt használnánk (ez ilyenkor felesleges, hiszen még alig van a fán olyan zöld felület, ahol ezek a hatóanyagok felszívódhatnának), akkor az acetamiprid hatóanyagú készítményeket ne keverjük triazol (pl. tebukonazol) hatóanyagú fungicidekkel.

Az acetamiprid + tebukonazol kombináció ugyanis a mézelő méhek esetében azok pusztulását okozza. Mivel több triazol esetében még nincsenek megbízható adatok az acetamiprides kombináció méh veszélyességéről, így célszerű, ha egyetlen, e csoportba tartozó hatóanyagot sem kombinálunk az acetamipriddel.

Ne feledjük: A méhek a barátaink és tevékenységük nélkül a kajszi termesztése is okafogyottá válna a beporzás elmaradása miatt elvesző termés miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Lefékezhető-e még a moníliás betegségek további terjedése? Érdemes, kell-e még permetezni ellenük?

2021. május 25. 12:20

Három monília gomba faj fertőzi a csonthéjas gyümölcsfáinkat. A károsításuk helyét, felismerhetőségüket a következő táblázat foglalja össze:

Alig hajtott ki a kajszifa a monília miatt - mit lehet még tenni a fával?

2025. május 20. 04:38

Van egy kb. 12 éves Ceglédi óriás barackfám, amit ugyan permeteztem virágzáskor, de évek óta megtámadja a monília. Idén már kihajtani is alig akart, bár tele volt virággal. Mit lehet tenni egy ilyen fával?

Miért vannak barna foltok a birsalmafa levelein?

2024. május 6. 04:39

Miért vannak barna pöttyök a birs levelén és száradnak el a virágok alatti levelek?

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.