13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növényvédelem

Vírus nanorészecskék a növényvédelem szolgálatában

Agrofórum Online

Becslések szerint a növények gyökerén parazita életmódot folytató fonálférgek világviszonylatban évente 157 milliárd dollár értékű termésveszteséget okoznak. Mivel az ellenük alkalmazott készítmények nem kellő mértékben képesek a talajban szétterjedni, a hatékonyság fokozása érdekében sok termelő a dózisok emeléséhez folyamodik.

Ez az eljárás viszont azt eredményezi, hogy nagyobb mennyiségű növényvédő szer jut az élelmiszerláncba és a területről elfolyó vizekbe, ami aztán a környezet további szennyezéséhez vezethet. A parazita fonálférgek számára sok termesztett növényfaj táplálékul szolgál, így megfertőzhetik például a kukoricát, a búzát, a szóját, a burgonyát, különböző gyümölcsfajokat és a kávécserjét is. A gyökér károsítása következtében csökken a növények tápanyag- és vízfelvétele, ami a fiatal egyedek pusztulásához vezethet, a fejlettebbeknél pedig terméscsökkenést okozhat – olvasható a phys.org oldalon.

Az amerikai Case Western Reserve Egyetem kutatói a fonálféregölő szeres kezelés hatékonyságának fokozására alkalmas módszert dolgoztak ki: a dohány enyhe zöld mozaik vírus (TMGMV, Tobacco Mild Green Mosaic Virus) felhasználásával oldották meg a nagyobb mennyiségű nematocid gyökérzónába juttatását. Ez a vírus a fonálférgekre ártalmatlan, eredetileg egy invazív növényfaj visszaszorítására alkalmazták Floridában. A TMGMV gazdanövényei a Solanaceae családba tartoznak, így megfertőzheti például a paradicsomot és a tojásgyümölcsöt, de közel 3000 növényfajra, melyek egyúttal a fonálférgek tápnövényei, nem jelent veszélyt.

A dohány enyhe zöld mozaik vírus szerkezete tubuláris jellegű. A kutatók a vírus nanorészecskék negatív töltésű csatornáiba juttatták be a pozitív töltésű fonálféregölő szer (gencián ibolya) molekulákat, melyeket így a vírus megkötve képes szállítani. A vírusrészecskék használatával a növényvédő szer a talajban történő szétterjedése javul, csökken az beszivárgás és az elfolyás veszélye. Kevesebb vegyszer kerül a növényekbe, így az élelmiszerláncba és csökkennek a növényvédelmi kiadások.

Egy vírusrészecske 1500 molekula befogadására alkalmas. Amennyiben a savas kémhatású gyökérzónába kerül ez a komplexum kiszabadul belőle a nematocid és érintkezésbe lép a fonálférgekkel.

Laboratóriumi körülmények között Caenorhabdiis elegans nevű fonálféreggel végzett vizsgálatok során azt tapasztalták a kutatók, hogy a kezelés hatására a kártevők megbénultak, majd elpusztultak. Azt is megfigyelték, hogy a fonálférgek el is fogyasztották a nematocidet tartalmazó vírus nanorészecskéket, amelyekből így a gyomrukban kiszabaduló növényvédőszer-molekulák okozták a pusztulásukat.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Közterületi növényvédelem márciusban

2025. március 21. 15:00

Az enyhe tél a közterületeken is egyre sürgetőbbé teszi a lemosó permetezés kivitelezését, nemcsak a házikertekben, hanem a közterületeken is.

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.

A repce kora tavaszi kártevői

2020. január 29. 10:24

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg; a repceszár-ormányos és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos. Az gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok fogási eredményei alapján, valamint az időjárás figyelembe vételével határozható meg az ellenük való védekezés optimális időpontja.

Megjelentek a virágbimbók a parlagfüvön

2022. június 30. 09:24

A parlagfű fejlődése még az elmúlt hetek szélsőségesen meleg és száraz időjárásának az ellenére is folytatódott.