32℃ 19℃
június 16. Jusztin, Jusztina, Auréliusz
Növényvédelem

Miért vonzóbbak a vírusfertőzött növények az egyes rovarok számára?

Agrofórum Online

Számos olyan növényi vírus ismert, amely ízeltlábú vektorok segítségével jut a gazdaszervezethez. Terjedésüket mind a gazdanövénnyel, mind a vektorral kialakított molekuláris kölcsönhatások befolyásolják. E kórokozók a gazdaszervezetekben olyan változásokat is előidézhetnek, melyek eredményekeként azok vonzóbbá válhatnak a fertőzést terjesztő ízeltlábúak számára. Példaként említhető bizonyos illatanyagok termelődésének kiváltása.

Az uborka mozaik vírus az egyik legelterjedtebb növényi vírus, 1200 növényfajt – köztük a kísérlet során vizsgált modell növényt, az Arabidopsis thaliana-t is – képes megbetegíteni. Terjedésében a levéltetvek játszanak szerepet nem perzisztens módon.

Amerikai és kínai kutatók e folyamat molekuláris mechanizmusát vizsgálták. Az eredmények a rezisztencianemesítés gyakorlatában felhasználhatók, nagyobb terméshozamokra képes zöldségfajták előállítását teszik lehetővé.

A vírus sikeres terjedéséhez a gazdanövénnyel és a vektorral kialakított molekuláris kölcsönhatások járulnak hozzá. Korábbi vizsgálatok alapján tudni lehetett, hogy az uborka mozaik vírus által termelt 2b fehérje gátolja a gazdanövény védekezési mechanizmusát (RNS interferencia).

A kutatásokból az derült ki, hogy a 2b fehérje egy növényi hormon, a jázmonsav termelődésének folyamatába beavatkozva teszi a növényt a vektorok számára vonzóvá. Bizonyos jázmonsav-függő gének játszanak szerepet olyan illékony másodlagos anyagcsere-termékek képződésében, melyek hatással vannak a rovar és a növény kapcsolatára.

Annak ellenére, hogy vannak olyan vírusok, melyek feltehetően soha nem fognak rovarvektorok útján terjedni (fiziko-kémiai jellemzőik miatt), feltételezhető, hogy a vírus által kiváltott illatanyag-termelődésen alapuló rovarvonzás hozzájárul a vektorok útján terjedő kórokozók evolúciós fejlődéséhez.

Ez azzal magyarázható, hogy illatanyag vonzó hatására még több ízeltlábút fog a beteg növény magához csalogatni, ami pedig azzal jár, hogy emelkedik a vírus és a különböző rovarfajok közötti kölcsönhatások száma, mely a vektorokhoz való adaptációhoz segítheti hozzá a vírusokat. A témáról bővebb információ a https://ucrtoday.ucr.edu/43333 és a http://www.nature.com/cr/journal/vaop/ncurrent/full/cr20172a.html címen érhető el.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a kétfoltos takácsatka - így ismerje fel és állítsa meg!

2025. június 14. 08:10

A kétfoltos takácsatka láthatatlanul támadja a kultúrnövényeket – megelőző szemlézéssel és időzített kezeléssel csökkenthető a kár.

Figyelem: a sárgarozsda gondot okozhat + videó

2025. június 13. 16:10

Az idei évben nem volt jellemző a sárgarozsda jelenléte. Vannak bizonyos hosszú tenyészidejű gabonák, ahol azonban gondot okozhat!

A vadgesztenyelevél-aknázómoly elleni védekezés + videó

2025. június 11. 16:10

A vadgesztenyelevél-aknázómoly jelentős közterületi növényvédelmi kihívás napjainkban is. A védekezés lehetőségeiről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal.

Indokolt a védekezés lisztharmat ellen, de érdemes lehet várni + videó

2025. június 9. 16:10

A gabonalisztharmat már hetekkel ezelőtt is jelen volt az őszi búzában, ugyanakkor lehet, hogy érdemes megvárni a kalászvédelmet...

A dróntechnológia új módszerrel küzd a gyomok ellen

2023. június 6. 12:45

Mivel a gazdálkodók a gyomnövények gyomirtó szerekkel szembeni növekvő rezisztenciájával küzdenek, ezért az új talajművelési eljárások korszerűbb módszereket kínálnak a gyomnövények elleni küzdelemhez.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

2022. október 5. 07:36

A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.

Fenntartható növényvédelem

2023. október 27. 12:10

Növényvédelem és élelmiszerbiztonság, a globális klímaváltozás ökológiai hatásai és a károsítók földrajzi elterjedésének összefüggései – egyebek mellett ezekről a témákról volt szó a 28. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.