21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Növényvédelem

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

Agrofórum Online

2020-ban Magyarországon is megjelent a parlagfű egyik specialista fogyasztója, a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa). Bár a faj több növényen is képes táplálkozni, legfőbb tápnövénye a parlagfű, amelyet minden egyéb növénnyel szemben preferál. Aggodalomra adhat okot azonban, hogy tápnövényei között – a szoros rokonságból adódóan – a napraforgó is szerepel.

Magyarország szántóföldjeinek az egyik legnagyobb területen termesztett növénye a napraforgó. A termesztés során a legnagyobb gondot a gyomosodás jelenti. Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

A napraforgóban ez hatványozottan igaz, mivel a parlagfű és a napraforgó közeli rokonságban állnak egymással: mindkét faj a fészkesek (Asteraceae) családján belül, a Heliantheae nemzetségcsoportba tartozik, így ezen gyomnövény szabályozása napraforgó-állományokban különösen nagy nehézségekbe ütközik.

Előfordulása

A parlagfű-olajosbogár őshazája Észak-Amerika, ahonnan fő tápnövénye, a parlagfű is származik, mára azonban a legtöbb kontinensen előfordul. Az 1990-es években jelent meg Kelet-Ázsiában, 2013-ban pedig Európában.

Ausztráliában fontolgatták betelepítését a parlagfű elleni biológiai védekezés elősegítésére, a napraforgóra jelentett potenciális veszélyei miatt azonban nem került sor az alkalmazásra.

Első európai populációját az olasz-svájci határ közelében fedezték fel, ahol a Pó-síkság agrár-környezetében hamar elterjedt. Az utóbbi években kezdett keleti irányba is terjeszkedni, 2017-ben Szlovéniában, 2018-ban Horvátországban, majd 2020-ban Szerbiában, Romániában és Magyarországon is felbukkant.

A cikk írásakor (2021. október) egyelőre csak Budapest belterületéről vannak előfordulási adataink, de a faj további terjedésére is számíthatunk. Az új területek meghódításában kevéssé a természetes terjedésnek van szerepe, mint inkább a nemzetközi áruszállításnak, közlekedésnek.

Tápnövénykör

A parlagfű-olajosbogár úgynevezett oligofág táplálkozású rovar. Ennek megfelelően nem kizárólag egyféle növényt fogyaszt, de tápnövényei viszonylag szűk körből kerülnek ki, minden általa fogyasztott növény az Asteraceae családból származik, a preferált fajok pedig a Heliantheae nemzetségcsoportba tartoznak.

Külföldi vizsgálatok szerint minden más növényhez képest messze előnyben részesíti a parlagfűfajokat (a hazánkban is elterjedt ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) mellett az óriás parlagfüvet (A. trifiada)), melyeknek elsősorban levelét fogyasztja.

Szintén tápnövényei közé tartoznak a hazánkban is problémát okozó szerbtövis-fajok (Xanthium spp.). Nyugat-Európában vizsgálták az esetleges kártételét őshonos, védett fajokon, de nem találtak olyan növényt, amelyre a vizsgált faj veszélyt jelentene.

Ami a napraforgót illeti, úgynevezett „non-choice” (választás nélküli) kísérletekben a parlagfű-olajosbogár lárvái esetenként képesek voltak kifejlődni a napraforgó levelein is, de mortalitásuk olyan nagy arányú volt, hogy természetes körülmények között valószínűleg semmilyen veszélyt nem jelenthet a kultúrnövényre.

Horváth Dávid

Eurofins Agroscience Services Kft., Székesfehérvár

Lukátsi Márk

Femtonics Kft., Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

2022. január 31. 12:08

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.

Nagyobb lehetett az idei napraforgó-termés Európában

2021. november 2. 06:47

A legfrissebb becslések szerint a többnyire ősszel betakarított napforgó-magtermés most 16,8 százalékkal haladja meg a 2020-as 9,95 millió tonnás termelést.

Jó terméshozamokat értek el idén a gazdálkodók

2019. október 10. 08:11

A 3 tonna körüli napraforgóátlag világszinten is rekord, kukoricából ugyanakkor a tavaszi szárazság miatt a várakozásokhoz képest hektáronként 1-1,5 tonnával kevesebb termett.

Minden szem számít - Több szem több pénzt hoz

2020. május 15. 09:46

Az idei tavasz igen száraz időjárása és a járvány helyzet okozta válságos helyzet az agráriumot és valamennyi gazdaságot is próbára tett. Ilyen helyzetben minden erőforrásra szükség van, ezért még nagyobb hangsúlyt kapnak azok az erő- és munkagépek, amelyekkel a mezőgazdaságban dolgoznak. Most még nagyobb jelentőséggel bír az, hogy napraforgó-betakarításkor a lehető legalacsonyabb szemveszteségi mennyiséggel dolgozzunk, hogy maximalizálni tudjuk a bevételi forrásunkat.