6℃ -2℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növényvédelem

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

Agrofórum Online

2020-ban Magyarországon is megjelent a parlagfű egyik specialista fogyasztója, a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa). Bár a faj több növényen is képes táplálkozni, legfőbb tápnövénye a parlagfű, amelyet minden egyéb növénnyel szemben preferál. Aggodalomra adhat okot azonban, hogy tápnövényei között – a szoros rokonságból adódóan – a napraforgó is szerepel.

Magyarország szántóföldjeinek az egyik legnagyobb területen termesztett növénye a napraforgó. A termesztés során a legnagyobb gondot a gyomosodás jelenti. Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

A napraforgóban ez hatványozottan igaz, mivel a parlagfű és a napraforgó közeli rokonságban állnak egymással: mindkét faj a fészkesek (Asteraceae) családján belül, a Heliantheae nemzetségcsoportba tartozik, így ezen gyomnövény szabályozása napraforgó-állományokban különösen nagy nehézségekbe ütközik.

Előfordulása

A parlagfű-olajosbogár őshazája Észak-Amerika, ahonnan fő tápnövénye, a parlagfű is származik, mára azonban a legtöbb kontinensen előfordul. Az 1990-es években jelent meg Kelet-Ázsiában, 2013-ban pedig Európában.

Ausztráliában fontolgatták betelepítését a parlagfű elleni biológiai védekezés elősegítésére, a napraforgóra jelentett potenciális veszélyei miatt azonban nem került sor az alkalmazásra.

Első európai populációját az olasz-svájci határ közelében fedezték fel, ahol a Pó-síkság agrár-környezetében hamar elterjedt. Az utóbbi években kezdett keleti irányba is terjeszkedni, 2017-ben Szlovéniában, 2018-ban Horvátországban, majd 2020-ban Szerbiában, Romániában és Magyarországon is felbukkant.

A cikk írásakor (2021. október) egyelőre csak Budapest belterületéről vannak előfordulási adataink, de a faj további terjedésére is számíthatunk. Az új területek meghódításában kevéssé a természetes terjedésnek van szerepe, mint inkább a nemzetközi áruszállításnak, közlekedésnek.

Tápnövénykör

A parlagfű-olajosbogár úgynevezett oligofág táplálkozású rovar. Ennek megfelelően nem kizárólag egyféle növényt fogyaszt, de tápnövényei viszonylag szűk körből kerülnek ki, minden általa fogyasztott növény az Asteraceae családból származik, a preferált fajok pedig a Heliantheae nemzetségcsoportba tartoznak.

Külföldi vizsgálatok szerint minden más növényhez képest messze előnyben részesíti a parlagfűfajokat (a hazánkban is elterjedt ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) mellett az óriás parlagfüvet (A. trifiada)), melyeknek elsősorban levelét fogyasztja.

Szintén tápnövényei közé tartoznak a hazánkban is problémát okozó szerbtövis-fajok (Xanthium spp.). Nyugat-Európában vizsgálták az esetleges kártételét őshonos, védett fajokon, de nem találtak olyan növényt, amelyre a vizsgált faj veszélyt jelentene.

Ami a napraforgót illeti, úgynevezett „non-choice” (választás nélküli) kísérletekben a parlagfű-olajosbogár lárvái esetenként képesek voltak kifejlődni a napraforgó levelein is, de mortalitásuk olyan nagy arányú volt, hogy természetes körülmények között valószínűleg semmilyen veszélyt nem jelenthet a kultúrnövényre.

Horváth Dávid

Eurofins Agroscience Services Kft., Székesfehérvár

Lukátsi Márk

Femtonics Kft., Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Kalászosok állapota április elején: nincs fertőzési nyomás

2025. április 6. 08:10

Gyakorlatilag egyetlen olyan kórokozó sincs most az őszi búzánál, amely ellen a közeljövőben a védekezés szükségessége felmerülhetne.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

A napraforgó termesztéstechnológiája 2014-18

2019. szeptember 18. 10:01

A 2018/19-es mezőgazdasági év vége felé közeledve érdemes néhány szóban számot vetni arról, hogy az utóbbi években milyen trendeket láthattunk a napraforgótermesztésben.

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

2020. október 21. 09:20

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

2022. január 31. 12:08

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.

Sok múlik a sikeres védekezésen! A napraforgótermesztés kulcsa 2021-ben is a növényvédelmi technológia

2021. január 27. 09:39

A hibrid kiválasztása előtt mindenképp érdemes mérlegelni, hogy tavasszal a területünk gyomviszonyai mellett mire számíthatunk, hiszen a napraforgóhibrid kiválasztásával egyidőben el is dől a tavaszi gyomirtási technológiánk is.