Növényvédelem

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

Agrofórum Online

2020-ban Magyarországon is megjelent a parlagfű egyik specialista fogyasztója, a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa). Bár a faj több növényen is képes táplálkozni, legfőbb tápnövénye a parlagfű, amelyet minden egyéb növénnyel szemben preferál. Aggodalomra adhat okot azonban, hogy tápnövényei között – a szoros rokonságból adódóan – a napraforgó is szerepel.

Magyarország szántóföldjeinek az egyik legnagyobb területen termesztett növénye a napraforgó. A termesztés során a legnagyobb gondot a gyomosodás jelenti. Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

A napraforgóban ez hatványozottan igaz, mivel a parlagfű és a napraforgó közeli rokonságban állnak egymással: mindkét faj a fészkesek (Asteraceae) családján belül, a Heliantheae nemzetségcsoportba tartozik, így ezen gyomnövény szabályozása napraforgó-állományokban különösen nagy nehézségekbe ütközik.

Előfordulása

A parlagfű-olajosbogár őshazája Észak-Amerika, ahonnan fő tápnövénye, a parlagfű is származik, mára azonban a legtöbb kontinensen előfordul. Az 1990-es években jelent meg Kelet-Ázsiában, 2013-ban pedig Európában.

Ausztráliában fontolgatták betelepítését a parlagfű elleni biológiai védekezés elősegítésére, a napraforgóra jelentett potenciális veszélyei miatt azonban nem került sor az alkalmazásra.

Első európai populációját az olasz-svájci határ közelében fedezték fel, ahol a Pó-síkság agrár-környezetében hamar elterjedt. Az utóbbi években kezdett keleti irányba is terjeszkedni, 2017-ben Szlovéniában, 2018-ban Horvátországban, majd 2020-ban Szerbiában, Romániában és Magyarországon is felbukkant.

A cikk írásakor (2021. október) egyelőre csak Budapest belterületéről vannak előfordulási adataink, de a faj további terjedésére is számíthatunk. Az új területek meghódításában kevéssé a természetes terjedésnek van szerepe, mint inkább a nemzetközi áruszállításnak, közlekedésnek.

Tápnövénykör

A parlagfű-olajosbogár úgynevezett oligofág táplálkozású rovar. Ennek megfelelően nem kizárólag egyféle növényt fogyaszt, de tápnövényei viszonylag szűk körből kerülnek ki, minden általa fogyasztott növény az Asteraceae családból származik, a preferált fajok pedig a Heliantheae nemzetségcsoportba tartoznak.

Külföldi vizsgálatok szerint minden más növényhez képest messze előnyben részesíti a parlagfűfajokat (a hazánkban is elterjedt ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) mellett az óriás parlagfüvet (A. trifiada)), melyeknek elsősorban levelét fogyasztja.

Szintén tápnövényei közé tartoznak a hazánkban is problémát okozó szerbtövis-fajok (Xanthium spp.). Nyugat-Európában vizsgálták az esetleges kártételét őshonos, védett fajokon, de nem találtak olyan növényt, amelyre a vizsgált faj veszélyt jelentene.

Ami a napraforgót illeti, úgynevezett „non-choice” (választás nélküli) kísérletekben a parlagfű-olajosbogár lárvái esetenként képesek voltak kifejlődni a napraforgó levelein is, de mortalitásuk olyan nagy arányú volt, hogy természetes körülmények között valószínűleg semmilyen veszélyt nem jelenthet a kultúrnövényre.

Horváth Dávid

Eurofins Agroscience Services Kft., Székesfehérvár

Lukátsi Márk

Femtonics Kft., Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Szezon után: néhány szó a dió brennériás kéregbetegségeiről

2024. december 6. 11:10

A kórokozó tünetei könnyen felismerhetők, megjelennek a fiatal és az idősebb fákon egyaránt, főleg a törzsön, vastagabb ágakon.

Hogyan szabaduljunk meg a molylepkétől, a háziasszonyok rémétől

2024. december 5. 08:10

Ha már észleltük a molylepkék jelenlétét, akkor szinte el is késtünk a védekezéssel. Sokkal jobb, egyszerűbb megelőzni a bajt.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.

A 6 tonnát sem érheti el az idei magyarországi kukoricahozam hektáronként

2024. szeptember 10. 13:10

A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évet tekintve egyedül 2012-ben (4,8 millió tonna) és 2022-ben (2,8 millió tonna) volt ennél alacsonyabb a kukorica terméskilátása Magyarországon.

Közel a 6 tonnás napraforgó terméshozamhoz Nyírderzsen

2024. február 8. 10:10

A Syngenta 6 tonna programját azzal a céllal hívtuk életre, hogy termelőinkkel együtt, üzemi szinten, az ország egész területéről gyűjthessünk minél több adatot és tapasztalatot, valamint tovább bővítsük tudásunkat a napraforgó termesztéstechnológiájában.

A napraforgó-betegségek állománykezeléséről

2018. december 27. 06:33

A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.