24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelmi előrejelzés

A csapadékos időjárás kedvez a kórokozóknak és a gyomnövényeknek

Agrofórum Online

Most ér csak igazán „aranyat” a májusi eső! A hónap első két dekádja igyekszik valamennyit behozni a lemaradásból, hiszen az ország középső részén már most 50 milliméter fölötti a lehullott csapadék, de az előrejelzések szerint még lesz eső. A hőmérséklet ugyan kissé visszaesett, de nem gátolja a növények fejlődését, viszont a most virágzó akácot kevésbé látogatják a méhek.

Még javában kalászol az őszi árpa, de a búza is a kalászhányás kezdetén van. Kártevők közül a vetésfehérítő bogár lárvája intenzíven hámozgatja a leveleket. Az esőzés nem kedvez ugyan a kártevő fejlődésének, ugyanis a hevesebb záporok után a levert lárvák már nem képesek visszamászni a levelekre, így elpusztulnak. A kifehéredő foltok ilyenkor könnyedén felfedezhetők, a védekezést viszont csak méhekre nem jelölésköteles készítménnyel vagy pedig méhkímélő növényvédelmi technológiával szabad elvégezni. A veszélyességi küszöbérték a levelek 20 százalékos kártétele, vagyis e fölött az érték felett indokolt a védekezés.

Növénykórtani szempontból eddig csak a gabonalisztharmat jelentett gondot, most viszont a csapadékos idő és a folyamatos nedvesség borítás más kórokozók számára is kedvezőbb feltételeket teremtett. Az eddigi csekély rozsda, HTR betegség vagy aszkospórás fertőzés könnyedén megfertőzheti a felső levélemeleteket és a zászlós levelet, melyek szerepe elsődleges fontosságú a kalász és a magkezdemények táplálása szempontjából. A fungicides védekezést halogatás nélkül el kell végezni, a kalászfuzáriózis fertőzés megelőzése miatt, mert ebben a fenológiai stádiumban a legérzékenyebb az őszi búza a betegségre, bár a fertőzés veszélye a viaszérés idejéig folyamatosan fennáll. Ebben az időszakban lehetőség szerint széles hatásspektrumú és hosszú hatástartamú készítményeket válasszunk a kórokozók leküzdésére.

Búza DTR levélfoltosság

Búza fuzáriumos kalászai

Az őszi káposztarepce virágzása végén jár. A növényállomány átlagos magassága kisebb, mint más években. A korábbi száraz periódus elsősorban a kártevők fellépésének kedvezett, ezt csak többszöri rovarölő szeres kezeléssel lehetett kivédeni. A mostani nedvesebb idő viszont már kedvez a lombozaton, száron és a becőkön kialakuló gombás eredetű fertőzések számára.

Szürkerothadásos repce becő

A kevésbé sikerült napraforgó és kukorica gyomirtások állománykezeléssel történő korrigálását hamarosan el kell kezdeni, mert az esők után újabb gyomosodási hullám indul el.

A kezelések módját mindig előzze meg a gyomösszetétel vizsgálata, az ahhoz illő herbicid kiválasztása, a jó időzítés, másként csak nagy költségek mellett tudjuk gyommentessé tenni a területeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (3. rész)

2019. november 26. 14:02

A vetési bagolylepke hernyó alakban telel át, így a magas hernyópopuláció már tavasszal, korábban ritkán látott károkat okozott a kukorica és napraforgó kultúrákban.