Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (8. rész)

Agrofórum Online

11. Kalászos gabonák

A kalászos gabonák termesztésében az időjárás változatos helyzetet teremtett 2019-ben, de már a 2018-as szezonkezdet sem bíztatott túl sok jóval az őszi kalászosok számára. Az akkori száraz ősz miatt már a talajok és vetőágyak előkészítése is nehézségeket okozott. Emiatt a vetések nehezen indultak meg, az esetek többségében egyenetlen növényállományok vonultak telelőre. Csapadék tekintetében a száraz, többségében hó nélküli télben nem fejlődtek a vetések, pedig a téli átlaghőmérséklet kedvezett volna a növekedésnek. Az extrém időjárási viszonyok miatt növény-egészségügyi szempontból kórokozóktól és kártevőktől mentes állományok teleltek át.

Árpa helmitosporiózis

2019 tavasza viszonylag korán beköszöntött, sajnos az előző őszi és téli szárazság tovább folytatódott, mely eltartott égészen április végéig. Az addig felhalmozódott csapadékhiányon az utolsó utáni pillanatban érkezett bőségesnek mondható májusi és némileg a júniusi esőzések enyhítettek.

Gabonalisztharmat fertőzés búzán

A májusi esők beköszöntéig kórokozók alig fertőzték a növényeket, levélfoltosság betegségeket és lisztharmatot ugyan mindenütt lehetett látni a növényeken, de a megbetegedés szintje alacsony maradt, sárgarozsda csak szórványosan fordult elő, nem kedvezett a száraz és meleg időjárás fellépésének.

Búza sárgarozsda

A vörösrozsda fertőzés kialakulásának viszont a májusi esőzések és a meleg rendkívül kedvező feltételeket teremtett. Emellett a kalászfuzáriózis járványos terjedésének lehettünk tanúi. A kórokozó a kiterjedt védekezések ellenére nagy területen okozott növény-egészségügyi problémát, amit az aratás utáni toxinvizsgálatok is igazoltak.

Fuzáriumos kalászok durumbúzán

A kártevők korai megjelenésének kedvezett az átlagosnál melegebb és szárazabb március és április. Levéltetűből ugyan kevesebb volt, de a vetésfehérítő bogarak nagy tömegben jelentek meg az őszi búza és a tavaszi kalászosok táblaszegélyeiben. Érési táplálkozásuk után sok tojást raktak le, és országszerte láthattunk foltszerű kártételeket, annak ellenére, hogy a májusi esők tetemes lárvapusztulást okoztak.

Gabonapoloska

A gabonapoloskák és a gabonaszipolyok folyamatosan erősödő kártételét 2019-ben is megfigyelhettük, szaporodásuknak ugyanis kedvez a szárazság, de mivel évente csak egy nemzedékes fajok, több év szükséges gradációjukhoz.

Gabonaszipoly

2019 őszén a hosszúra nyúlt ősz és a vetési időszakban tapasztalt szárazabb periódus miatt november elején még heterogén növényállományokat lehetett látni, amit csak az év végéig kitartó enyhe és csapadékosabb idő hozott helyre. A levéltetvek és kabócák igen korán, már 1-2 leveles korban betelepedtek a vetésekbe, bőven volt idejük felszaporodni és károsítani, beleértve a vírusátvitelt is. Ennek következményeit azonban csak 2020 tavaszán fogjuk érzékelni.

Levéltetű kolónia

A levélfoltosságot előidéző kórokozók és a gabonalisztharmat megjelent ugyan a búza és árpa vetéseken, de a növények az alacsony fertőzési szint miatt egészségesek. Sárgarozsdát nagyobb tömegben láthattunk, de szórványosan. Ha tavasszal tartósan csapadékos és az átlagosnál hűvösebb idő lesz, fokozottan figyelni kell a kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Elatus Era – Kimagasló védelem és termésstabilitás a kalászosoknak minden évjáratban

2021. április 8. 10:36

Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása.

Új hatóanyag kalászosok tavaszi gyomirtására

2021. március 30. 16:54

A benszulfuron-metil története régi időkre nyúlik vissza: a szulfonil-urea hatóanyagok közül a második volt a sorban. Alapvetően a rizsben található kétszikű gyomok irtására fejlesztették. Kalászosokban történő használatát 2009 óta vizsgálják. A hatásspektrum bővítéséhez a fejlesztők egy kombinációs partnerrel egészítették ki a készítményt, amely – számos vizsgálat alapján – a metszulfuron-metil lett.

Az alacsony gabonapiaci árak nem kedveznek a fémzárolt vetőmagok használatának

2024. január 11. 12:40

Elegendő mennyiségű, jó minőségű tavaszi kalászos vetőmag áll a gazdálkodók rendelkezésére a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) adatai szerint. A szervezet a tavaszi árpa, a tavaszi búza és a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira egységesen nettó 157.000 forintos tonnánkénti tájékoztató árat tett közzé.

Nőtt a kukorica vetésterülete Tolna megyében

2019. május 21. 07:17

Tolna megye búza- és kukoricatermése évek óta kiemelkedő; 2018-ban 45 690 hektáron termesztett őszi búzából hektáronként 6,15 tonnát, kukoricából 64 ezer hektárról 9,3 tonnát takarítottak be átlagosan.