34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelmi előrejelzés

Erős a levéltetvek kártétele – nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

Agrofórum Online

Az átlagosnál jóval szárazabb október után november első hetében csapadékosabb periódus vette kezdetét. A növénytermesztés minden ágazatára alaposan ráfér egy kiadós áztató eső, mert a talajokból teljes mértékben eltűnt a nedvesség, így az őszi vetésű növények csak az éjszakai harmatból tudtak némileg táplálkozni. A tartós nedvességhiány elsősorban az őszi árpát és a búzát kínozta, ezért fejlődött annyira kiegyenlítetlenül a növényállomány. A mostani esők azonban akár néhány nap alatt képesek helyrehozni a heterogén növekedést. Az áztató csapadék jó hatással lesz az év hátralevő talajmunkáira is, mert az eddigi műveletek nem a legjobb minőségűek.

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi. Ennek oka elsősorban az átlagosnál jóval melegebb nyár és ősz. A szárnyas levéltetű egyedek már az árvakelésű növényeken és a zöldítésre szolgáló keresztes virágú növényeken viszonylag korán kifejlődtek, így már az elsőként kikelt vetéseken rövid időn belül megjelentek. Az őszi káposztarepcén és az árpán már jó ideje erősödik a levéltetű-fertőzés, az őszi búzán pedig napjainkban is folyamatos az első levéltetű-kolóniák kialakulása.

Szárnyas levéltetű árpán

A növényorvos kollégák fotói alapján világosan látszik, hogy az 1-2 leveles növényeken a szárnyas ősanyák mellett hogyan gyarapodnak a levéltetű lárvák. Most még telepenként néhány lárva látható, de a kellemes időjárás és a tápdús zsenge táplálék elősegíti a levéltetű-kolóniák növekedését. Minél tovább tart a levéltetvek fertőzése, annál nagyobb az esélye a vírusfertőzés átadásának. A fertőzött növények egész nyáron jelen voltak környezetünkben, hiszen nagyon sokan elhanyagolták a tarlók rendszeres ápolását, ami az elsődleges melegágya a vírusok fennmaradásának.

Árpa helmintosporiózis

A száraz ősz ellenére a fejlettebb őszi árpa- és búzavetéseken máris megjelentek az első gabonalisztharmat és helmintospóriumos (dreslera) levélfoltosság betegségek tünetei. Bár a fertőzés most még csak a fejlettebb növényállományokban, és tüneti szinten jelentkezik, az esőzések miatti nedves növényállományokban a megbetegedés szintje várhatóan erősödni fog. A tartós nedvességborítás elsősorban a levélfoltosságot okozó betegségek számára kedvező, de a további enyhe időjárás elősegítheti a gabonalisztharmat telepek számának növekedését is.

Csócsárló kártétele búzán

A tartós szárazság nem kedvezett a gabonafutrinka fertőzés kialakulásának, a kártevő ugyanis ilyen körülmények között nem rakja le tojásait. A nyár folyamán pedig a tarlókon igen sok vándorló imágóval lehetett találkozni, ennek ellenére most nincs „csócsárló” fertőzés még az önmaguk után vetett gabona táblákban sem. A fejlettebb növényállományban kikelt lárvák már kevésbé veszélyeztetik a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

2018. október 4. 06:00

A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Kalászvédelem – mire figyeljünk az idei évben?

2022. május 3. 10:37

A kalászos kultúrákban az input ráfordítások legnagyobb megtérülését a gombaölőszeres kezelések biztosítják.

Kertbarátoknak: a monília szedi áldozatait

2024. március 25. 15:10

Nemcsak a mikroszkopikus élőlények ,,szedik áldozataikat", a kártevő rovarok is lendületbe jöttek legkedvesebb növényeinken. Monília, lisztharmat, levéltetvek ellen javasol Zsigó György növényorvos megoldásokat.

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

2018. január 30. 19:50

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni.