Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: egyre több a levéltetűvel fertőzött hajtásvég

Agrofórum Online

Május második dekádjában erős felmelegedés következett be, az éjszakai minimum hőmérséklet sem süllyedt 10 °C fok alá, nappal pedig gyakran 25-27 fokra is emelkedett a hőmérséklet.

A csapadék gyakorisága minimálisra csökkent, csupán néhány helyen fordult elő zápor, zivatar. A jelenlegi időjárás szinte minden betegségnek és kártevőnek kedvez, így sok károsító erőteljes szaporodásnak indult. Külön ki kell emelni a különböző fajú levéltetvek szárnyas és szárnyatlan alakjainak a tömeges előfordulását, így alig fordul elő olyan növényfaj, melyen ne találnánk meg a kisebb-nagyobb levéltetű kolóniát.

Az almatermésű növényeken a kora tavaszi levélpirosító levéltetű (30%) mellett egyre több a zöld-szürke levéltetűvel (20%) fertőzött hajtásvég. A hangyák tömegesen gondozzák a szívogató egyedeket, így a mézharmat kiválasztás is fokozódik. Az almamoly eddig stagnáló rajzása kissé emelkedő tendenciát mutat, az első kirajzott lepkék peterakása megkezdődött. A másodlagos lisztharmat fertőzés a hajtásvégek mintegy 50 %-án okoz kisebb-nagyobb tünetet, az alma és körtevarasodás már levélen és termésen egyaránt fertőz. Az erwiniás tűzelhalás fertőzés eddig még nem jelent meg, de az időjárási feltételek egyre kedvezőbbek a betegség kialakulásához, így meg kell kezdeni a megelőző kezeléseket.

A csonthéjas gyümölcsű növényeken mindennapos látvány a moníliás ágelhalás látványa, a fertőzés gyakorlatilag 100 %-osnak tekinthető. Az ágrészek pusztulása mindennaposnak tekinthető. Emellett egyre gyakoribb tünetekkel jelentkezik a sztigminás levéllikasztó betegség a lombozaton, de fejlettebb kajszi termésen is előfordul már. A viszonylag korai fertőzésért az enyhe tél okolható, mert néhány örökzöld dísznövényen (Laurus sp.) zavartalanul áttelelt a kórokozó. Itt is ki kell emelni a levéltetű fertőzés erősödését kajszi, cseresznyén, meggyen. Gyenge rajzással ugyan, de megkezdődött a cseresznyelégy „szezon” is, egyelőre csupán néhány darab a fogott kártevő, ideje kihelyezni a fák napos oldalára a sárga-zöld ragacsos fogólapokat. A szilvamoly ismét erőteljesen rajzik, tehát indokolt a védekezés.

Csonthéjasok sztigminás betegsége

Dión kezdeti enyhe tünetekkel jelentkezett a nemezes gubacsatka, más fertőzés még nem találunk a diófákon.

A házas és a csupaszcsigák továbbra is hatalmas károkat okoznak a házikertekben, egyelőre a házascsigák vannak többségben, de sok áttelelt apró csupaszcsiga is megkezdte a károsítást, szinte válogatás nélkül a növényeken. Okvetlenül kezdjük meg a csalogatást valamelyik (tejsavós, sörös, kémiai stb.) módszerrel.

Az időjárás kedvez a burgonyavész első tüneteinek a megjelenéséhez, záródnak a sorok, ezért növekszik a nedvességborítás a növényállományban. Az első burgonyabogár imágók elkezdték a peterakást, bár létszámuk egyelőre még alacsony a kártételhez. Néhány érzékeny szőlőfajtán tovább erősödött a nemezes gubacsatka fertőzés, elhanyagolt ültetvényben pedig a gyapjastetű okoz látványos károkat. A jelenlegi feltételek egyaránt kedvezőek a lisztharmat és a peronoszpóra fertőzés megindulásához, ezért indokolt a védekezés megkezdése. A tarka szőlőmoly most nem rajzik, lárvakártétel a fürtkezdeményeken nem figyelhető meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

Új biológiai növényvédő szerek a Kwizda Garden palettáján

2023. május 10. 06:34

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Inváziós kártevők: az inváziós tölgy csipkéspoloska

2019. február 1. 09:50

Városi fákon, de erdőkben is már július elejére/közepére látványos lombelszíneződést idézhet elő az inváziós tölgy csipkéspoloska, ami jól elkülöníthető az aszály miatti, illetve az őszi levélsárgulástól. A rovarfaj földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, életmódjáról, a tölgyekre kifejtett hatásáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól az Inváziós kártevők sorozatunk ezen írása.