13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növényvédelmi előrejelzés

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban tovább folytatódott az időjárási frontoktól mentes kora őszi időjárás. A nappali és éjszakai hőmérséklet kissé magasabb az ilyenkor megszokottól. Az utóbbi hetekben kevés csapadék esett, így tovább csökkent a talajok felső rétegében a nedvességtartalom, ugyanis a napi párolgás ebben az időszakban eléri a 4-5 millimétert. A szárazság kedvez az őszi betakarítási munkáknak, de alaposan megnehezíti a talajmunkákat és az őszi növények vetését. Növényvédelmi szempontból az időjárási körülmények miatt egyre kevesebb a tennivaló, de van feladat a jövő évi növényvédelem megalapozása érdekében.

A gyümölcsfák és a szőlő lombozatán már észrevehető az őszi elszíneződés. Ez annak a jele, hogy a növények készülnek a téli nyugalmi időszakra. A lombozat elszíneződése során a zöld színanyagok (klorofil) átalakul más színanyaggá (xantofil), a levélben található tápanyagok a fás részekbe vándorolnak, feldúsul a sejtnedv, így a téli fagyokat könnyebben átvészelik a növények. Hamarosan megkezdődik a lombhullás, ami ebben az időszakban már természetes folyamatnak tekinthető. Abban az esetben viszont, ha már most is alig van a fákon levél, az elsősorban növény egészségügyi okokra vezethető vissza. Ez a rendellenes folyamat leggyakrabban a csonthéjas gyümölcsű növényeken észlelhető, ugyanis ezek a fák reagálnak leggyakrabban a lombozat korai, idő előtti elvesztésével, amennyiben kórokozók támadják meg a leveleket.

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást. Ilyen betegség a cseresznyén, meggyen, őszibarackon, kajszin, szilván a sztigminás levéllikasztó betegség, a cseresznyén, meggyen a blumeriellás levélfoltosság, szilván a levelek vörösfoltossága, kajszin a gnomóniás levélfoltosság vagy a körtefák rozsdabetegsége.

Meggyen blumeriella korai lombhullás

Körterozsda

Gnomóniás levélfoltosság kajszin

Mind- mind az asszimilációs felület csökkenésével jár, a fák pedig védekezési mechanizmusuk működéseként megszabadulnak a beteg levelektől. Napjaink szomorú látványa, hogy a vadgesztenyék és a diófák is így reagálnak az idei károsító helyzetre, lehullott az idei lomb, helyette pedig kényszerből friss leveleket hajtanak és kifakadnak virágaik.

Vadgesztenye aknázó

Mindez a jövő évi fejlődés rovására történik, gyengíti a fák télállóságát, csökkenti a terméskilátásokat. Mindezeknek a kóros jelenségeknek csak úgy tudjuk elejét venni, ha fáink egészségi állapotát nemcsak a szüretig, hanem utána is folyamatosan figyelemmel kísérjük, az első tünetek megjelenésekor azonnal védekezünk, a lehullott beteg leveleket megsemmisítjük és ebben az időszakban elvégezzük az őszi lemosó permetezést fáinkon. Erre a célra elsősorban a réz tartalmú készítmények a legalkalmasabbak, de lisztharmat tünetek és a sztigminás betegség ellen a kén készítmények is kiválóak. Rovarkártevők áttelelő tojásai, pajzstetvek, vértetvek jelenléte esetén bátran használjunk olajos lemosó anyagokat, illetve gyári kombinációban mindhárom készítményt együttesen. Ne spóroljunk a permetlével, használjuk bőségesen, mert ez is záloga a hatékony védekezésnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Szőlőtermesztés a vulkánok árnyékában

2019. augusztus 17. 04:36

Lanzaroté borainak többsége az édességéről ismert Malvasia szőlőből származik és a terroir talajának ásványtartalma összetéveszthetetlen ízt ad az itt termő vörös-, fehér- és rozé boroknak.

Hogyan menthetem meg a fehéres bevonattal belepett szőlőfürtöket?

2022. július 10. 04:36

Egyhetes távollétünk alatt a szőlőfürtök betegek lettek. Finom, fehéres bevonat látszik rajtuk. Hogyan tudom megmenteni a termést?

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

D, mint Dubicz, M, mint Mátra

2022. február 23. 04:36

A Mátrai borvidék hazánk második legnagyobb bortermelő vidéke. Kevesen tudják, de többezer éves múltra tekinthet vissza. A XX. századig a szőlőművelés, borkészítés volt ezen a környéken a legfontosabb tevékenység, ám a II. világháborút követő időszakban úgy vélték a döntéshozók, hogy a legjobb, ami ezzel a vidékkel történhet az, ha ipari terület lesz. Mindez érthetően kevéssé kedvezett a borkultúrának. Mint ahogy az sem, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a Mátrai borvidéket az Egri borvidék részeként kezelték, és az itt termelt szőlő egri borként került forgalomba.