Növényvédelmi előrejelzés

Meghatározó az őszi káposztarepce levéltetű fertőzöttsége

Agrofórum Online

Október második dekádjában folytatódott a viszonylag csendes, őszies időjárás. Most időjárási frontok nem érkeztek, csapadék csak nyomokban volt, viszont a Kékesen lehullott az idei első hó. A felázott talajon sok helyen még most sem lehet kukoricát aratni, talajmunkát végezni meg pláne nem. Kevés az olyan országrész, ahol megindulhattak az erő- és munkagépek, pedig az őszi búza vetéséből még időarányosan sok van hátra, nem is beszélve a kukorica betakarításából. Növényvédelmi szempontból most elsősorban az őszi káposztarepce égészségi állapotának a figyelemmel kísérése a legfontosabb teendő.

Az októberi esőzések hatására az állományok zöme az ilyenkor elvárható fejlettségben van. A 6-8 valódi leveles állapotú növényeken általában elvégezték a regulátoros kezeléseket valamint a gyomirtásokat, melyeknek hatékonysága általában jónak mondható. A rovarkártevők közül a repcedarázs imágók már befejezték repülésüket, de a korábbi védekezések miatt alacsony az álhernyó kártétel is. A most tapasztalható lombkártétel inkább néhány bagolylepke hernyófaj rovására írható.

A növények levéltetű fertőzöttsége változatlanul meghatározó, a fajok összetételében döntő többségében az őszibarack levéltetű a domináns. Érdekesség viszont, hogy a hosszúra nyúlt kellemes ősznek köszönhetően viszonylag magas-10-20 % körüli- a levéltetvek parazitáltsága. Ennek ellenére nem szabad elhanyagolni a fertőzöttség alakulását, mert a tarlórépa sárgaság fitoplazma fertőzésért a levéltetvek a felelősek. A mind gyakrabban jelentkező káposztalégy fertőzés következtében tápanyag ellátási zavarok lépnek fel a növények néhány százalékánál. A levélelszáradással és lilulással járó tünetek könnyen összetéveszthetők a foszforhiány tüneteivel, ezért minden ilyen esetben fontos az egész növény átvizsgálása, mert a káposztalégy lárvák szívogatása a gyökérzeten könnyedén felismerhető. Az már más kérdés, hogy a vetőmag inszekticides csávázásán kívül nem sok lehetőség van a kártétel elhárítására. A repceperonoszpóra fertőzés a kedvező időjárási viszonyok ellenére továbbra sem mondható jelentősnek, a betegség tünetei csupán a növények néhány százalékán jelentkeztek idáig.

Repce kis káposztalégy nyüvek

Repce peronoszpóra tünete

A fény- és feromon csapdák fogási adatai alapján már csak néhány, mezőgazdasági szempontból fontos faj repülését lehet tapasztalni. Ilyen faj a felkiáltójeles bagolylepke, a gyapottok bagolylepke, néhány példány a vetési bagolylepkéből, valamint szórványosan a kukoricamoly. Létszámuk elenyésző, komolyabb károsításra nem kell számítani az elkövetkező időszakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

2022. október 5. 07:36

A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

2025. március 24. 16:10

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét nehezített pályán kell megvédenie.