Növényvédelmi előrejelzés

A molytetvek tömegszaporodásának időszaka van

Agrofórum Online

A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.

A leglátványosabb talán a szőlő fejlődése, ahol a korai érésű Csabagyöngye fajtán a bogyó már a Tokaj- borvidéken is borsószem nagyságú. A tavasz óta tartó szokatlan időjárás következtében a cseresznye– és meggyfákon nagyon egyenetlen az érés, van a gyümölcsök között már érő és van, amelyik még fejletlen zöld gyümölcs. A meleg és párás időjárásban jelenleg a kártevők és kórokozók többsége megtalálja életfeltételeit. A jégveréssel sújtott növényeknél a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók jelentenek különösen nagy veszélyt.

A korábban már károsító rovarok mellett a napokban tömeges fertőzést okozó molytetvek látványos tömegszaporodásának lehettünk tanúi. A kártevő most elsősorban a káposztaféléken okoz fertőzést, de mellette más zöldségféléken is megfigyelhető. Házi kertekben különösen nehéz a hatékony védelem, mert a növények egy része már szedhető állapotban van, és nehéz betartani az élelmezés egészségügyi várakozási időt.

SONY DSC

A molytetvek mellett megkezdte rajzását a selyemfényű puszpángmoly nyári nemzedéke. A kártevő lepkéiből egyelőre még csak néhányat fognak a feromon csapdák, de a rendszeres megfigyelés az alapja a védekezés helyes időpontban történő végzésének.

A szőlő rendkívül gyors növekedése előhozta a sárgulással járó mikroelem hiány tüneteket, ezért a következő permetezések során adagoljunk a permetlébe zöldítő levéltrágyát is. Időszerű a hajtásválogatás és a zöldmunkák elvégzése, mert ezzel szellősebbé tesszük a lombozatot, megkönnyítve a permetlé bejutását a levelek közé illetve a fürtökre.

A feketerothadás levéltünete

Az amerikai szőlőkabóca fejlettsége elérte az L3-as lárvastádiumot, ezért ahol fertőz, védekezni kell, nehogy megfertőzze az egészséges szőlőtőkéket az aranyszínű sárgulás fitoplazma kórokozójával. A tarka szőlőmoly most szünetelteti rajzását, de a hernyók jelen vannak a fürtökben. A Duna-Tisza közén rágja a szőlő leveleit a zöld cserebogár, ezért ott védekezni kell. A lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás mellett már megfigyelhetők a feketerothadás tünetei a leveleken, tehát kombinált védekezéssel tartható kordában a fertőzés. A reális veszélyt jelzi, hogy a szőlőperonoszpóra inkubációs ideje most csak 6 nap.

Gyümölcsmolyok közül változatlan intenzitással rajzik az almamoly, a barackmoly, a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly, ezért minden permetezés során rovarölő készítményt is kell a permetlébe tenni, ha molymentes gyümölcsöt szeretnénk előállítani.

A körte levélbolha most L1-es lárvastádiumban van, jó hatékonysággal gyéríthető.

A varasodás és a lisztharmat fertőzés klimatikus feltételei egyaránt fennállnak, tehát védekezni kell az almástermésű ültetvényekben. Most szisztemikus és kontakt készítmények együttes használata a célszerű, és a rezisztencia elkerülése érdekében váltogassuk a szereket. Már indokolt a kalcium levéltrágya adagolása is a feketefoltosság megelőzése érdekében, melyet évente legalább 5-6 alkalommal végezzünk el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Hogyan védhető meg a szőlő a peronoszpórától?

2019. június 6. 04:36

B. Szabolcs kérdése: Hogyan hat a sok csapadék a szőlő peronoszpórára? Hogyan védhető meg a szőlő?

Növekvő trend figyelhető meg a borok alkoholtartalmában

2021. július 10. 04:38

Az alkoholtartalom alakulására egy adott évjárat időjárási körülményei, valamint a borász által hozott számos döntés hatást gyakorol.

D, mint Dubicz, M, mint Mátra

2022. február 23. 04:36

A Mátrai borvidék hazánk második legnagyobb bortermelő vidéke. Kevesen tudják, de többezer éves múltra tekinthet vissza. A XX. századig a szőlőművelés, borkészítés volt ezen a környéken a legfontosabb tevékenység, ám a II. világháborút követő időszakban úgy vélték a döntéshozók, hogy a legjobb, ami ezzel a vidékkel történhet az, ha ipari terület lesz. Mindez érthetően kevéssé kedvezett a borkultúrának. Mint ahogy az sem, hogy mind a Rákosi-, mind a Kádár-korszakban a Mátrai borvidéket az Egri borvidék részeként kezelték, és az itt termelt szőlő egri borként került forgalomba.

A nitrogénpótlás mértékének irányelvei szőlőültetvényekben

2018. október 14. 02:34

A nitrogén fontos a szőlőben. A szőlőültetvényekben ezért helyesen kell megállapítani a nitrogénpótlás mértékét. A számításhoz számos tényezőre kell figyelni: talajtani sajátosságok, a tőkék növekedési ereje, a talajápolás módja, az évjárat hatásai.