Növényvédelmi előrejelzés

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, őszies idő jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 20 °C körül vagy kevéssel alatta mozgott, az éjszakák pedig meglehetősen frissek voltak. A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Szőlő ültetvényeinkben lassan elfogy a szüretelni való. A szeptemberi kedvező időjárási körülmények miatt felszaporodott a lisztharmat és a peronoszpóra. Emiatt nagy a jelentősége a lombhullás előtt elvégzendő rezes- kénes lemosó permetezésnek. A permetlé kijuttatása során ügyeljünk arra, hogy mindenhova jusson belőle bőségesen. A bőséges termés miatt több ültetvényben tapasztalható a levelek barnás elszíneződése, ami a kálium hiányára utal a talajban. Ahol ilyet látni, ott ismét fel kell tölteni a tápanyag szintet az optimális mértékig.

A rézzel és kénnel végzett őszi záró, lemosó permetezés gyakorlati haszna a gyümölcsös növénykultúrákban a jövő évi növényvédelmi helyzetet képes pozitív irányba befolyásolni. A lemosó permetezésre ajánlott 3%-os karbamid oldat elősegíti a beteg levelek gyors korhadását, a 2%-os olajos réz-kén pedig a betegségek és kártevők széles skálája ellen hatékony. A lemosó permetezés megkezdésével nem szükséges megvárni a lombhullást, már a levelek sárgulásakor megkezdődhet a munka. A szőlőhöz hasonlóan itt is igen fontos a bőséges permetlé és a tökéletes fedettség biztosítása.

A káposztafélék betakarítása általában a fagyokig is eltart. A különféle bagolylepke fajok hernyói az utolsó pillanatokig képesek károsítani ezeket a növényeket. A hernyók eltérő fejlettsége miatt folyamatosan figyelni kell, mert a kezdeti, külső levelekre kiterjedő rágás, később a fejes káposzta, kelkáposzta, karfiol belsejére húzódik át, ettől pedig piacképtelenné válik a termés.

A bagolylepke hernyókkal ellentétben a káposztalepke hernyói csak a külső leveleket rágják, ezért sokkal egyszerűbb az ellenük való védekezés. Sajnos az idei meztelen csiga invázió most főként a káposztaféléket érinti, ezért minden eszközzel meg kell akadályozni a kártételt, mert a hűvösebb idő közeledtével befészkelik magukat a káposzta levelei közé.

Még tart a zöld vándorpoloskák aktív károsítása. A kertekben minden érőfélben levő zöldségfélét felkeresnek, és a szívogatásuk nyomán jelentkező foltok komoly gazdasági kárt okoznak. A védettebb helyekre már megkezdődik vándorlásuk, ezért tartsuk zárva az ajtókat, ablakokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

A nagy kártétel is kis kártétellel kezdődik!

2021. szeptember 23. 04:41

A rovarkártétel veszélye miatt a gondos gazda napi gyakorisággal járja a területét, keresi a kártevőket, azok kártételének nyomait, rágásnyomokat, hámozgatást a leveleken. De, mit is érdemes figyelnünk?

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

A kukoricabarkó

2019. május 26. 14:23

A kukoricabarkó az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályába, a bogarak (Coleoptera) rendjébe, az ormányosbogár-félék (Curculionidae) családjába, Entiminae alcsalád Tanymecus nemébe tartozik. A nevezett genus két károsító fajjal képviselteti magát a Kárpát-medencei agrárfaunában.