24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

A június utolsó hetére is továbbgyűrűző rendkívül meleg, száraz időjárást kisebb-nagyobb szórványos esők szakították meg országszerte, de a kritikus aszályhelyzeten ez mit sem változtatott. A napközben gyakran élénk szél és a 35-40 °C körüli nappali hőmérsékletek a minimális nedvesség párolgását tovább fokozták, így aztán a talajok felső rétegének nedvességtartalma 5-15 cm-es mélységben, 5-13%-ra esett vissza.    

A kukorica-, napraforgó-, szója-, burgonyaállományokban gyakorivá váltak és erősödtek a szárazság következtében fellépő fonnyadások, levélsárgulások, felszáradások. 

Tarlófigyelés: szár- és gyökérormányos kártételek

Az őszi árpa betakarítása befejeződött, míg az őszi búza és az ország egyes területein már a repce aratása is folyamatban van. Habár az aratási időszakban a munka dömping közepén kevesebb időnk van a tarlók tanulmányozására, most mégis tegyük meg a hántás előtt, főleg ha a termés átlagok nem a vártnak megfelelően alakultak.

A repcegyökér-ormányos lárvája a gyökérszövetben
A repcegyökér-ormányos lárvája a gyökérszövetben

Az esetlegesen fellépő gombabetegségek mellett tájékozódhatunk a szár-ormányosok vagy éppen a repcegyökér-ormányos kártétele felől. A szár-és a gyökerek hosszanti irányú felvágásával láthatóvá válik a szár-ormányosok esetében a szár kiüregesítése, a kijárati nyílások. A repcegyökér-ormányos kártétele következtében pedig, a gyökér külső parenchima rétegében kialakított bábkamrában a kártevő lárvája (kukac) található meg nagy eséllyel.

A tarlók hántása a munkaszervezésnek megfelelően zajlik, bár sokan várnának inkább az esőkre, könnyítve ezzel a műveletet. A tarlók parlagfű fertőzöttsége technológiától függően változó, folt-szerűen azonban előfordulnak fertőzött gócok, ezért ezeket a táblákat célszerű előnybe részesíteni a tarlóhántás tervezésekor.

Gyomosodás és újabb kártevők a kukoricában

Kukoricában a későn vetett, fejletlenebb állományokat sújtja leginkább az aszály, mely nemcsak a levelek besodródásával hanem az alsó levelek részleges vagy teljes felszáradásával jelentkezik. A kukorica leveleinek kisebb levélfelületi takarása miatt újabb lendületet vett a gyomosodás, helyenként tömegesen jelennek meg többek közt a muhar-fajok, a kakaslábfű, a köles, selyemmályva, libatop-félék. A fejletlenebb növények alsó levélzónájában a muharbolha kártétele gyakori, esetenként súlyos mértékű, mellyel tovább gyengülnek a növények.

Szintén az alsó szinteken (2-3 levél) jellemző a takácsatkák felszaporodása, kártétele, amely most még a kezdeti stádiumban tart, de a lerakott tojások száma jelentős, ezért csemege-, illetve hibrid kukoricában feltétlenül meg kell győződni a kártevők jelenlétéről és esetleges kártételükről!

Kukoricában a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly rajzása kis népességű, inkább észlelési szintű. A kukoricamoly első nemzedékének lárvái a szórványosan károsított töveken többségében L4-L5-ös stádiumban figyelhetők meg. Kártételük folyamatos, mely nemcsak a levelek és szár lyuggatásában, hanem a kitapintható címer rágásában is megnyilvánul.

A kukoricamoly L4-es fokozatú lárvája kukoricaszárban
A kukoricamoly L4-es fokozatú lárvája kukoricaszárban

Megjelentek a kukoricabogár első egyedei a sárga színcsapdákban (Jász-Nagykun-Szolnok), megfigyelésük, csapdázásuk a továbbiakban javasolt.    

Napraforgó: élettani és kórokozási levélszáradás

Napraforgóban a levéltetvek, poloskák száma észlelési szintű a csillagbimbós-virágzás első felében lévő állományokban. Az alsó levelek felszáradásához az élettani okokon felül hozzájárultak a szeptóriás foltosság és mostanra az alternáriás betegség levéltünetei is.

Az egyes táblák parlagfű fertőzöttsége nagyon vegyes képet mutat, rendszerint technológiától függő mértékű. A gyomnövény 50-60 cm-es fejlettséggel is megfigyelhető és ~10-15%-uk virágbimbós állapotú! Állományban ugyan már nem sokat tehetünk a gyomnövény ellen, de a táblaszélek fertőzöttségét kontrollálhatjuk, annak érdekében, hogy a virágbimbók kialakulását, majd a pollen szóródását megakadályozzuk.

Szója: takácsatkák és fonnyadás figyelhető meg

Szójában a szárazság következtében a nappali órákban a növények fonnyadása gyakori, mely különösen a silányabb talajokon jellemző. Itt az alsó levelek sárgulása is megfigyelhető. Elsősorban a még zöld, de alsó leveleken már célszerű a takácsatkákat keresni, ugyanis egyelőre viszonylag alacsony egyed számban, de megkezdték a felszaporodásukat. A tojásrakás folyamatos! Amennyiben marad az eddigihez hasonló száraz, meleg időjárás, népességük és kártételük fokozódására kell számítanunk!   

Közönséges kétfoltos takácsatka és tojásai kukoricán
Közönséges kétfoltos takácsatka és tojásai kukoricán

Burgonya: alternária és burgonyavész egyaránt jelen van

A burgonya állományok roskadása, sárgulása, esetenként száradása is elsősorban az időjárás következménye. Az alternáriás levélfoltosság fellépésének kedvez a jelenlegi időjárás, így a tünetek erősödtek a napokban.

A burgonyavész fellépése elsősorban az öntözött állományokban (paradicsomban is) figyelhető meg, melynek fertőzéséhez az éjszakai párásabb időszakok kedveznek (azokon a területeken, ahol nagy a napi hőingadozás), a betegség terjedése azonban a nappali extrém meleg miatt visszafogott. Ha bekövetkezik az előrejelzésekben szereplő néhány fokos lehűlés és csapadék is társul mellé, a fertőzésveszély emelkedik, ezért a védekezés javasolt!

Tüh Annamária

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyei Növényorvosi Kamarák szakembereinek megfigyelései alapján készült.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: előzzük meg a bajt!

2025. július 28. 13:10

Szárazság, gyomosodás, kártevők: az Alföldön fokozódik a növényvédelmi nyomás, miközben a csapadék továbbra is elmarad.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Ne engedjük, hogy a róka elvigye az aranytojást tojó tyúkot!

2021. április 29. 11:46

A kukorica szántóföldi kultúráink aranytojást tojó tyúkja. Jövedelemviszonya eddig is figyelemreméltó volt, ám az elmúlt évi felvásárlási ára, idei kötési lehetőségei, párosulva a terméseredményekkel a legjövedelmezőbb szántóföldi növénnyé emelik. Egy gazdaság fejlesztési lehetőségei múlhatnak a termesztése sikerén.

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.

A kártevők is hamarabb jönnek, figyeljünk oda a kukoricára!

2024. július 5. 10:10

A kukorica virágzása Magyarországon általában június legvégén – július elején indul, idén azonban az ország déli részében már június 18-20. körül elindult a címerhányás.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.