27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Növényvédelmi előrejelzés

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

Agrofórum Online

Az év első két hónapja nem kényeztette el a mezőgazdaságot csapadék szempontjából. Az egyre másra jövő atlanti eredetű frontok a viharos szeleken kívül csak kevés esőt hoztak. Az eddig lehullott csapadék elmaradt a sokéves átlagtól, miközben az átlagosnál melegebb időben a napi párolgás 2-3 mm körül van. Belvízzel az extrém területeken kívül nem lehet találkozni, inkább poros a talajfelszín. Kemény fagy helyett nappal 10-15 fokos hőmérséklet mellett sokat sütött a nap, ami kedvezően hatott az őszi kalászosok és az őszi káposztarepce állapotára. Kedvező tápanyag ellátottságú területeken már-már buja állományokkal is lehet találkozni. Több körzetből jelezték, hogy érdemes lenne a kalászos vetéseket hengerezni a talajfelfagyás káros hatásainak megszüntetése érdekében.

A kedvező időjárási viszonyok napsütötte időben rendszeresen előcsalogatják a repce szárormányos imágókat. A kihelyezett sárgatálak és ragacsos fogólapok egyre több bogarat fognak, ami indokolttá teszi a kártevő elleni védekezést. Az egyedsűrűségi viszonyok pontos ismeretében lehet csak pontosan dönteni a védekezés időzítéséről. Veszélyességi küszöbértéknek tekinthető, ha a csapdák napi fogása meghaladja a 10-15 bogarat vagy pedig négyzetméterenként 3-5 bogarat látunk. Ha hálózzuk a repce állományt és 10 hálócsapás átlagában a fogás eléri a 10-20 bogarat, indokolt a védekezés. Az éjszakai lehűlés miatt most még a piretroid típusú rovarölő készítményeket érdemes használni.

Repce szárormányos imágó

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben. A védekezést nem szabad abbahagyni!

Búza mezei pocok kolónia

A száraz idő egyelőre nem kedvez ugyan a kalászos gabonák gombabetegségei számára, de a bujább fejlődésű növényállományokban a gabonalisztharmat lassú terjedése figyelhető meg. A fertőzés jelenlegi szintje most még nem indokolja a kórokozó elleni védekezést, de az esős időszak meleggel párosulva felgyorsítja a fertőzési folyamatot. Most inkább rendszeresen ellenőrizzük kalászos gabonáink állapotát, hogy 10-15 százalékos állományfertőzés elérése esetén be tudjunk avatkozni. Ha hűvösebb időjárás mellé csapadék is hullana, megnőhet a sárgarozsda fertőzés veszélye, bár most még igen kevés a fertőző anyag a növények levelein. Az első rozsdatünetek megjelenésekor viszont nem szabad késlekedni a védekezéssel.

Búza gabonalisztharmat fertőzés

A kalászos vetések egy része a ritka állomány miatt nem rendelkezik kellő gyomelnyomó képességgel, ezeken a területeken szépen virítanak a T1-T2 életformájú gyomok, sőt a Veronica fajok virágoznak is. Itt ne késlekedjünk a gyomirtással, a talajviszonyok lehetővé teszik a permetezés végrehajtását.

Veronica persica

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a repce fiatalkori kártevői elegendő táplálékot találnak a túléléshez

2023. július 25. 15:10

Július utolsó hetében változatos, meleg időjárás uralkodott. A kánikulai napsütést délutánonként több alkalommal zavarták meg záporok, zivatarok, melyből több helyen jégeső tarolta le a határt.

Kártevők az őszi repcetáblákon, I. rész

2023. szeptember 15. 07:10

Szántóföldi növényeink közül az őszi káposztarepce rendelkezik a legtöbb kártevővel, és bőségesen akadnak olyanok közöttük, amelyek az ősz során károsítanak. Nézzük, melyek ezek!

Aktuális teendők a repcében

2024. február 20. 11:40

Az őszi vetésű szántóföldi kultúrák közül az őszi káposztarepce számára idén már elkezdődött a vegetációs szezon. Megindult a repce növények növekedése és lassacskán időszerű lesz a szárba indulás kezdete is.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.