Növényvédelmi előrejelzés

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

Agrofórum Online

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

A mostani, csapadékos időjárás elősegíti a cseresznye éréskori repedését, ezzel elősegítve a gyümölcsmonília és az antraknózis megjelenését.

A gyümölcstermesztő gazdaságok feromon csapdái még most is rengeteg molylepkét fognak. A csapdákban különösen sok az almamoly, mely a virágzás óta folyamatosan és magas létszámmal repül, de a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly csapdák is rendszeresen cserére szorulnak a sok berepülő egyed miatt.

Tűzelhalás almán – fotó: Vincz József

Most még nem látható a rajzás vége, ezért tartós védekezésre kell felkészülni. A levelek takarásában levő almákon már megfigyelhető az almamoly berágása a gyümölcsbe, ezek a terméskezdemények lehullanak a fáról. Az almás termésűek baktériumos tűzelhalását jelző szoftverek folyamatos, maximális fertőzési veszélyt jeleznek. Néhány érzékeny fajtán láthatóak elhervadt hajtások, ezeket a fertőzés terjedésének megállítása érdekében távolítsuk el a fákról, és más lehetőség híján permetezzünk rézhidroxid gombaölőkkel, mely egyúttal besegít a varasodás elleni küzdelembe is.

Szilvásainkban az erős szilvamoly fertőzés mellett a takácsatka fertőzés erősödő tendenciájára kell figyelmet fordítani. A kártevő egyedszáma több helyen meghaladja a veszélyes nagyságúnak számító 5 egyed/ levél értéket, ezért védekezzünk atkaölő készítménnyel a fertőzés megállítása érdekében.

A szőlőbogyók most vannak a fertőzésre legérzékenyebb fenológiai stádiumban. A tarka szőlőmoly hernyói már a hűvösebb klímájú nyugati tájegységekben is kikeltek, de az időjárási körülmények egyaránt kedvezőek továbbra is a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a fekete foltosság kórokozóinak, ezért a komplex védekezés nyújt csak termésbiztonságot a szőlészeknek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Az almafa védelme eső után

2020. május 5. 12:13

Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?