Időjárás

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

Agrofórum Online

A fagyok idén november végére érkeztek meg. Éjszaka és hajnalban már érzékelhető, hogy lemegy a hőmérséklet 0 Celsius-fok alá, és reggelre „csípős” hidegek vannak. Fagyott, deres a fű és a talaj is.

Mit értünk talaj menti fagy, illetve talajfagy alatt?

Talaj menti fagynak nevezzük azt a jelenséget, amikor a talaj közelében – attól néhány cm-re -, illetve a talaj felszínén 0 °C alá süllyed a hőmérséklet. Ha pedig a nedves talajréteg hőmérséklete 0 °C alá süllyed, a talajban levő szabad víz megfagy. A talajfagy átlagos mélysége 25-35 cm, csak az igen kemény, szigorú teleken hatol le a fagy 1 m mélységig. Ez a zóna mindenképpen csak rövid ideig maradhat fagyott, mert a mélyebb rétegek télen a legmelegebbek, és a hőenergia a melegebb rétegektől állandóan áramlik a felső talajrétegek felé, ezzel meggátolva a fagy mélyebbre hatolását és tartós fennmaradását. A fagyás megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza, ezért a fagyott talajon hirtelen olvadás vagy nagyobb esőzés után fennáll az elárasztás veszélye.

Hogyan prognosztizálhatjuk a tavaszi fagyokat?

Tavasszal a fagyveszélyes időszakban folyamatosan mérni kell, és 7, 13 és 19 órakor is le kell olvasni a száraz vagy más néven léghőmérsékletet (a levegő hősugárzás ellen árnyékolt, száraz érzékelőjű hőmérővel mért hőmérsékletét) és a nedves hőmérsékletet (azt az egyensúlyi hőmérsékletet, amely nedvesített érzékelőjű hőmérőn mérhető a hő- és nedvességcsere egyensúlyának beállása után). Ezekből az értékekből meghatározható a levegő relatív páratartalma (adott hőmérsékleten a levegőben található pára mennyiségének és az ugyanezen a hőmérsékleten lehetséges legnagyobb páramennyiségnek az aránya, százalékban kifejezve) és a harmatpont (az a hőmérséklet, amelyre a levegőnek le kell hűlnie ahhoz, hogy a benne lévő vízgőz kicsapódjon). Amennyiben a 13 órai harmatpont +2,5 °C alatt van, a következő hajnalon a fagy valószínűsége nagy. Ilyen esetben a fagy elleni védelmet délután elő kell készíteni. A harmatpont meghatározását 19 órakor meg kell ismételni. Ha a harmatpont szintén +2,5 °C alatti, az ég tiszta, és szélcsend van, akkor másnap hajnalra fagy várható.

Forrás:

https://www.agraroldal.hu/talajfagy-kifejezes.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

A káposztafélék tápanyagmérleg alapján számított környezetkímélő trágyázása, I. – Talaj- és tápanyagigény

2023. október 2. 08:10

Magyarországon a káposztafélék termőterülete az elmúlt tíz évben jelentősen visszaesett, megközelítőleg csak 2500–3000 ha-on termesztenek fejes káposztát, kelkáposztát, karalábét, brokkolit, karfiolt, kelbimbót és kínai kelt. A szabadföldi termesztésen kívül jelentős a fóliával takart terület, ahol a fejes káposzta mellett karalábét és kínai kelt hajtatnak.

Hogyan mentsük meg a túlöntözött szobanövényünket?

2023. július 29. 06:40

Nyáron hajlamosak vagyunk jobban “figyelni” a szobanövények vízellátására is. Ez abban nyilvánul meg általában, hogy nagyobb mennyiséget zúdítunk rájuk, esetleg gyakrabban is - viszont könnyű túlzásba vinni az öntözést, ami miatt a túl sok vízre érzékeny növények el is pusztulhatnak. Hogyan akadályozhatjuk ezt meg?

Aszályhelyzetben is riolittufa

2022. szeptember 6. 10:35

A klímaváltozás eredményeként, évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, melynek a talajban való megőrzése kulcsfontosságú feladat.