Talajélet

Nehézfémszennyezés a talajban: ólom (Pb)

Agrofórum Online

A városokban a környezet szennyezését elsősorban a gépjárművek kipufogógázaiból, a házak széntüzeléseiből és a gyárak, kohók kéményeiből „kiömlő” füst, valamint például az ólomtartalmú vegyszerek is okozzák. Mára már egyre növekednek a gépparkok is, ha jobban megnézzük, egy családban akár 2, 3, vagy akár 4 autó is megfigyelhető, ezáltal a környezetterhelés is növekszik. A szennyvíziszapok mezőgazdasági kijuttatása terén például szkeptikusak a gazdálkodók, mert tartanak az iszapban lévő ólomtartalomtól is, ami a talaj minőségét ronthatja és toxikussá válhat. A nehézfémszennyezés pedig hosszú távon nem kifizetődő, és hatósági szankciókat vonhat maga után. Nézzük most részletesen, hogy mit okozhat konkrétan az ólom a talajban!

Ólomkoncentráció határértékek:

  • nem szennyezett területen: 2-20 mg/kg (ppm),
  • nagy forgalmú utak mentén: 500-600 mg/kg – 10-15 méteres sávban,
  • ólomfeldolgozó közelében (pl. kohók stb.): 3000 mg/kg.

Mit kell tudni az ólomról?

Az ólom (Pb) a szervetlen szennyező anyagok közé sorolandó. Különböző formában van jelen a talajban, folyadék- és szilád fázisban. Ez azt jelenti, hogy megtalálható hidratált ionként, szerves és szervetlen vegyületek formájában, valamint lebegő kolloidok alkotórészeként is. Szilárd fázisban, pedig oldhatatlan csapadékokban, a szerves és szervetlen kolloidok felületén kicserélhető és specifikusan adszorbeált állapotban, továbbá a szilikátok kristályrácsában fordulnak elő.

Humán- és állategészségügyi szempontból nézve toxikus elem. Belélegezve és táplálékkal a szervezetbe jutva, elsősorban a májban, csontokban és a fogakban halmozódik fel.

A növények számára a talajban levő ólomtartalom általában kevés veszélyt jelent. A szárra és a levélzetre lerakódott Pb-tartalmú porból kevés ólom jut be a növénybe, az állatok szervezetébe azonban a takarmánynövényekkel együtt nagy mennyiségben bekerülhet.

Mit okoz a talajban?

A talajban történő mozgásáról elmondható, hogy a legerősebben lekötött fém, szerves komplexekben, specifikus adszorpciós folyamatok révén kötődik, lemosódása igen kismértékű. Erősen szennyezett talajon, a növényen is speciális toxicitás, a gyökerek és föld feletti részek fejlődési zavarai léphetnek fel.

Oldhatósága és koncentrációja a talajoldatban elsősorban a pH-tól, a kolloidok mennyiségétől és minőségétől függ. Szerves komplexek képződése és specifikus adszorpciós folyamatok révén az ólom a legerősebben lekötött fém. Leginkább a vas- és mangánoxidok adszorbeálják. Nagyon immobil, és ha a pH>5, az oldhatósága elenyészően csekély. A Pb2+ lemosódása ezért csak igen kis mértékű.

Mérsékelten savanyú és bázikus talajokban az összes Pb-tartalom 75-85%-a az oxidokhoz (különösen a gyengén kristályos oxid-hidroxidhoz) kötötten van jelen. Ha a pH 4,5-4 alatt van, megnő a kicserélhető és az oldható Pb mennyisége, de túlsúlyban van a humuszanyagokhoz kötött, nem mobilis forma (fém-szerves komplexek). A 6 pH alatt mindig jelen lévő oldott kelátképzők viszont a mobilizálódást segítik elő.

Nagy ólom- és foszfortartalmú talajokban nehezen oldható ólomfoszfátok, Pb3(PO4)2, Pb4O(PO4)2, meszes talajokban PbCO3, redukciós körülmények között pedig PbS-csapadék keletkezik.

Felhasznált irodalom:

https://www.orvtudert.ro/images/PDF/2007_2/2007_2_15.pdf

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Hogyan termeszthető a házikertben görögdinnye?

2023. április 7. 04:39

Termeszthető a kertben is görögdinnye? Amennyiben igen, akkor az is érdekelne, hogy hogyan valósítható meg?

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Vízmosások mezőgazdasági területeken

2023. május 21. 08:37

A vízrendezés a felszínen elfolyó vagy a mélyben mozgó víz elvezetésének olyan módja, mely a területek termékenységét hivatott óvni.

Megdöbbentő: évente 80–110 millió köbméter talajt veszítünk el Magyarországon

2023. december 6. 12:40

December 5-én ünnepeljük a talaj világnapját. A neves nap alkalmából szerte a világon eseményekkel és ismeretterjesztő kampányokkal hívják fel a figyelmet az egészséges termőtalaj fontosságára.