18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Talajélet

Neosol talajaktivátor – avagy a szőke herceg fehér lovon

Agrofórum Online

Mi a különbség a Neosol talajkondicionáló készítménnyel már három éve folyamatosan megtámogatott talaj, és a kezeletlen kontroll terület között? A mezőfalvai NAK Szántóföldi Napokon erre adtak választ az Impavidus szakemberei a rendezvényre kiásott talajszelvényben.

Csipkerózsika hercege

Mielőtt azonban a különbségekről szó esne, ismerjük meg magát a terméket, amit Illés Róbert, az Impavidus Trade Zrt. értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója mutatott be Youtube csatornánkon és honlapunk videó rovatában elérhető szakmai videónkban.

A Neosol egy granulált talajaktivátor, ami műtrágyaszóróval könnyedén kijuttatható. A technológia lényege, hogy ásványi anyagokkal stimuláljuk a mélyben alvó baktériumokat. Kicsit olyan ez, mint Csipkerózsika meséje. A Neosol a fehér lovon érkező a herceg, ami ad az alvó Csipkerózsika-baktériumoknak egy csókot, és azzal fölébreszti őket. Az egyik hatóanyagunk, mint egy kávé, gyors stimulátorként működik, a másik pedig a reggelinek felel meg, mert az lassabban tölti fel a mikrobákat. Innentől kezdve megvan az energia a működésre, és a MIP (Mineral Inducer Process) technológia segítségével folyamatos munkára, illetve szaporodásra fogjuk a baktériumokat

– fejtette ki a talajszelvényben a szakember.

Az úgynevezett MIP-technológia tehát a talajaktív összetevőjének köszönhetően serkenti a talaj biológiai aktivitását, növelve ezáltal annak termékenységét. De mindez mit is eredményez a gyakorlatban?

A különbségek

Az Impavidus szakemberei a kontroll parcellánál arra hívták fel a figyelmet, hogy ott a gyökerek mindössze a felső 30 centiméteres talajrétegben érzik jól magukat, lejjebb nem is igazán tudtak hatolni. Sőt, még a termékenynek mondható részen, 8-10 centiméter mélyen is tömörödött réteget lehetett találni. Mindemellett az is a degradált állapotot jelzi, hogy 30 és 50 centiméter között egy mészkiválásos, különösen tömör réteg fedezhető fel, ami egyfajta tetőt tart az alatta lévő pocokfészkeknek. Ilyet a sokkal porózusabb, lazább szerkezetű, Neosollal kezelt részen nem lehetett látni, gyökeret viszont a szakemberek annál többet mutattak.

A kezeletlen kontroll terület a tömörödött talajjal, a mészkiválással és a pocokfészekkel
A Neosollal kezelt terület sokkal jobb állapotú – mutatták be Mezőfalván az Impavidus szakemberei

A Karcagi Kutatóintézet 2012 óta vizsgálja a Neosolt és annak hatását, rendszeresen helyet kap a kísérleteikben. A 10 éves tapasztalat azt mutatja, hogy 8 és 30 százalék közötti terméstöbbletet tudunk elérni. Értelemszerűen ez az első kezelések után még kevesebb, illetve attól is függ az eredmény, hogy milyen növénykultúrákról beszélünk. Emellett természetesen az sem mellékes, hogy mennyi csapadékkal áldott meg minket a Jóisten. De azt is elmondhatom, hogy a hároméves kezelés után már látványos a talajban a változás, amit Mezőfalván is szemléltetni tudunk

– magyarázta Illés Róbert.

Állítása szerint a Neosollal kezelt területen a felső 30 centiméteres termőrétegben a gyökérzet sokkal dúsabb, több elágazással rendelkezik. A következő 30 centiméteres rész kezd átalakulni, és egyre termőbbé válik, amit a gyökerek jelentős mennyisége is igazol.

Átjárhatóvá vált a két réteg, és az alsó porózusabb lett. A gyökérzet le tudott jönni, és az itt megtalálható tápanyagot is hasznosíthatja. Ezt mutatja, hogy a kontrollhoz képest itt sokkal zöldebbek a növények. A kontrollnál látott mészkiválás jelentősen csökkent, hiszen a Neosolnak köszönhetően a pH is kezd helyreállni.

Illés Róbert az Agrofórum szakmai videójában mutatta be a Neosol granulált talajaktivátort

Egészségesebb talaj, kisebb költség

A Neosol használatával tehát az Impavidus szakembereinek tapasztalatai szerint jelentősen javul a talajszerkezet, felpezsdül a talajélet, és mindez nemcsak a terméseredményekre van hatással, hanem a kiadásokra, költségekre is. Ezt karcagi partnerüknél, a Gemini Kft.-nél számszerűsítve is igazolni tudták. Míg a három éve a Neosollal kezelt táblákon a szántást 22 liter/hektár üzemanyaggal végezték el, addig a kezeletlen területeken ehhez 35 literre volt szükség. Ez a változás pedig a jelenlegi energia- és nyersanyag-árak mellett különösen kecsegtető.

A növényeken is jól látható a talaj állapota – a Neosollal kezelt táblarészen zöldebb volt a búza állománya

Teljes technológiában gondolkodnak

Az Impavidus szakemberei azt az elvet vallják, hogy a precíziós gazdálkodás a talajban kezdődik. A Neosol mellett azonban egyéb termékeket is javasolnak a termelőknek a magasabb termésmennyiség és -minőség elérése érdekében. Ilyen például a gyökerek fejlődését segítő, Explorer névre hallgató rizoszféra biostimulátor.

Ha a Neosollal a talajt rendbe tettük, illetve az Explorerrel a gyökérzetet is, akkor még felülről, a lombozaton keresztül is be tudunk avatkozni a biostimulátorainkkal, illetve egy speciális, folyékony levéltrágyánkkal. Ennek köszönhetően gyors, hatékony kezelésre van lehetőség, amivel a termés mennyiségét növelhetjük

– zárta beszélgetésünket Illés Róbert.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Öntözés szaktanácsadás mellett vagy anélkül? Higgye el, a növényei megérzik a különbséget

2024. június 14. 15:10

A szélsőségesebbé váló klíma és a növekvő termésingadozások kiküszöbölésére egyre fontosabb a szakszerű, adatalapú, precíz öntözés.

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

Már egy éve működik a KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszere

2021. március 25. 15:39

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

2018. március 20. 06:47

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét.