5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Talajélet

Talajélet: baktériumok

Agrofórum Online

A talaj élővilágának megoszlását tekintve a legnagyobb mennyiséget a baktériumok (50%) és sugárgombák teszik ki (25%), de jelentős a gombák részesedése is (14%). A talajfauna szintén számottevő tömeget alkot, a mikrofauna (3,5%), a mezofauna (2,5%), a makrofauna (2,5%) és a megafauna (1,4%) részesedése a talajéletből is figyelemre méltó.

Baktériumok (Bacteria) minden élőhelyen megtalálhatók, Földünk valamennyi talajtípusában otthon érzik magukat. Egy gramm talaj kb. 40 millió baktériumsejtet tartalmaz. A talaj leggyakoribb baktériumai: a Pseudomonas, Arthrobacter, Clostridium, Achromobacter, Bacillus, Micrococcus, Flavobacterium stb. nemzetségek tagjai. Eloszlásuk a talajban nem egyenletes, mert a hajszálgyökerek közelében az átlagos érték sokszorosa is előfordulhat. A baktériumok lebontó tevékenységük következtében a biogeokémiai ciklusok nélkülözhetetlen elemei. A legtöbb baktérium heterotróf táplálkozású, sok szaprofita van közöttük, amelyek a szerves anyagot enzimjeikkel lebontják, vagy anaerob közegben megerjesztik.

Pseudomonas nemzetség tagjai nagyon sokféle növényi és állati eredetű anyagot bontanak és a Corynebaktérium-félékkel együtt a rizoszféra baktérium-népességének 80-90%-át adják. A Clostridium fajok cellulózt, keményítőt, pektint vagy fehérjéket is fermentálnak.

Az élet számára Földünkön az elsődleges nitrogénforrást a légköri nitrogén jelenti. A biológiai körforgásba, természetes módon, csak mikroorganizmusok által kötött nitrogén útján léphet be. Termesztett, magasabb rendű növényeink a nitrogénhez nem tudnak hozzájutni a légkörben található N2-ből, ugyanis ennek megkötésére csak igen kevés élőlény képes.

A talajban szabadon élő, illetve a növényekkel asszociatív vagy szimbiotikus kapcsolatot kialakító N-kötő baktériumok egyaránt rendelkeznek nitrogenáz-enzimmel, amely enzim segítségével elvégzik a nagyon stabil N2-molekula felhasítását és ammóniává alakítását, melyet a növény már képes felvenni és hasznosítani N-igényének kielégítésére. A biológiai nitrogénkötés kulcsfontosságú a földi élet szempontjából. Nitrogénkötésre a cianobaktériumok bizonyos képviselői (Anabaena, Nostoc) is képesek. A növényekhez és algákhoz hasonlóan fotoautotrófok, a talaj legfelső néhány mm-es rétegére korlátozódnak. A további nitrogénkötő baktériumok közül az Azotobacter szabadon él, a Rhizobium viszont pillangós virágú növényekkel alkot szimbiózist.

A nitrogén és a foszfor mellett a kálium a legfontosabb növényi tápanyag, amely kulcsszerepet játszik a növények anyagcseréjében. A kártevőkkel és abiotikus stresszekkel szembeni ellenálló képességét növeli, de több mint 80 különböző enzim aktiválásában is részt vesz.

A talajok jelentős mennyiségű, káliumtartalmú ásványi anyagainak különböző kötött ásványi formáit a növények közvetlenül nem képesek feloldani a gyökereikből kiválasztott vegyületekkel. A talaj káliumtartalmának növelése a műtrágyázás mellett, a szármaradványokat elbontó baktériumok és gombák számától függ, hiszen ezek a szármaradványok jelentős mennyiségű káliumot tartalmaznak. A talaj mikroorganizmusai nemcsak a holt szerves anyagokból képesek a káliumot felszabadítani, hanem a káliumtartalmú agyagásványokból is. Az ásványi formában lévő káliumot a növény számára felvehető formátumúvá alakítják (ilyen fajok pl. Bacillus mucilaginosus, Bacillus edaphicus, Bacillus circulans). E folyamatok során a K-ionok felszabadítását szerves savak (pl. borkősav, citromsav) kiválasztásával, exopoliszacharidok termelésével érik el. Az utóbbiak az ásványok felületéhez tapadva (valószínűsíthetően) olyan kelátvegyületeket képeznek, amelyek lehetővé teszik a kálium oldatba vitelét.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Milyen növény alkalmas a szőlősorok talajának takarására?

2019. május 14. 05:33

Cs. Marianna kérdése: Milyen talajtakaró növény alkalmazását javasolják a szőlőültetvények soraiban, sorközeiben?

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.