Tápanyag-utánpótlás

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

Agrofórum Online

A kalászosok termesztése meghatározó jelentőségű Magyarországon. Termesztésük intenzív körülmények között akkor eredményes, ha a tápanyagellátásuk is az adottságokhoz igazodik.

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik (nitrogén, foszfor, kálium), hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

A nitrogén és foszfor hiánya is megmutatkozik, azonban a gyakorlatban ez ritkább, ezért csak érintőlegesen taglaljuk. Jellemzően a nitrogénhiány esetén az állomány alacsony növésű marad. Az idősebb levelek elsárgulnak, később elhalnak. A fiatalabb levelek világosabbak. A termésmennyiség pedig alulmarad. Nem csoda, hiszen a kalászok is kisebbek.

A nitrogénpótlásnál érdemes figyelni arra, hogy ne egyoldalúan csak nitrogént juttassunk ki. Ennek legfőbb oka, hogy ha az állomány csak nitrogént kap nagy adagban, akkor fogékonyabb lesz a gombás betegségekre. Érdemes mellé ESTA Kieseritet kijuttatni, aminek a hatóanyagai (kén és magnézium) nem párolognak el, sőt, a benne lévő kén javítja a jobb nitrogénhasznosulást.

Foszforhiány esetén gyengébb gyökérzet fejlődik, mely a legszembetűnőbben a tömörödött talajokon mutatkozik. Az állomány is alacsonyabb marad, és a növények szára is vékonyabb. Az alsóbb levelek kékes-zöld vagy violás színűvé válnak.

A kálium szerepe vitathatatlan abban, hogy a káliummal jól ellátott állományok fagyállósága és szárszilárdsága jobb, mert a kálium megerősíti a sejtfalakat. Emellett a kálium segít a fotoszintézis során a levelekben megtermelt asszimiláták elszállításában. A szállítás pedig a gyökerekbe és a magvakba irányul. Végeredményben pedig a termés növekedését segíti elő.

A káliumhiány tünetei egyértelműen látszanak, elsősorban az idősebb levelek széle kezd sárgulni, később az egész levél elsárgul és el is halhat. A fotoszintézis végül zavart szenved, és radikális szabadgyökök keletkeznek, amelyek tulajdonképpen méreganyagok a növény számára. Végül ezek okozzák a szövetek elpusztulását.

A magnézium a központi eleme a klorofillnak, ami a levél zöld színét adja, és amely a fotoszintézis színtere. Magnéziumhiányban a növény arra is képes, hogy lebontsa a saját klorofillját, csak hogy magnéziumhoz jusson. Ennek látható jele a levelek sárgulása.

A végeredmény szomorú, mert a fotoszintézis nem tud zavartalanul végbe menni és a növekedés lelassul, megáll, kevesebb asszimilálta termelődik, nem lesz, ami elszállítódjon a gyökérzetbe és a magvakba, és így a termés is kisebb lesz.

A magnéziumhiányt könnyebb észrevenni, mivel rá jellemző tünete van: úgy sárgul a levél, hogy csak a levél erek közti részek sárgulnak, ill. halnak el.

Dr. Zsom Eszter okl. agrármérnök

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

Egyszikű gyomok az őszi kalászosokban és az ellenük való védekezés tavaszi lehetőségei

2019. január 23. 07:38

Az őszi kalászosokban előforduló egyszikű gyomok elleni hatékony védekezés általános elveiről, tényezőiről és az alkalmazható készítményekről ad átfogó képet a szerző.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a csapadékos idő kedvez a betegségek terjedésének

2023. május 16. 11:35

A felázott talaj kedvez a napraforgó és a kukorica gyors növekedésének, így elmúlt a keléskori kártevők támadásának a veszélye.

Új, szokatlan növénykórtani tünetek a kalászosokban

2020. június 23. 14:33

Az idei május végi – júniusi szélsőségesen csapadékos időjárás az előzőleg megélt hosszú és intenzív aszály után a kalászos gabonák állományaiban több érdekes, szokatlan, a termelők által félreismerhető növénykórtani tünet kialakulásához vezetett.  Ezek kialakulása döntően a rendkívüli időjárási helyzetnek köszönhető és egy részük mindenképpen veszélyes növénykórtani helyzetek kialakulására utal.