4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Tápanyag-utánpótlás

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

Agrofórum Online

A kalászosok termesztése meghatározó jelentőségű Magyarországon. Termesztésük intenzív körülmények között akkor eredményes, ha a tápanyagellátásuk is az adottságokhoz igazodik.

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik (nitrogén, foszfor, kálium), hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

A nitrogén és foszfor hiánya is megmutatkozik, azonban a gyakorlatban ez ritkább, ezért csak érintőlegesen taglaljuk. Jellemzően a nitrogénhiány esetén az állomány alacsony növésű marad. Az idősebb levelek elsárgulnak, később elhalnak. A fiatalabb levelek világosabbak. A termésmennyiség pedig alulmarad. Nem csoda, hiszen a kalászok is kisebbek.

A nitrogénpótlásnál érdemes figyelni arra, hogy ne egyoldalúan csak nitrogént juttassunk ki. Ennek legfőbb oka, hogy ha az állomány csak nitrogént kap nagy adagban, akkor fogékonyabb lesz a gombás betegségekre. Érdemes mellé ESTA Kieseritet kijuttatni, aminek a hatóanyagai (kén és magnézium) nem párolognak el, sőt, a benne lévő kén javítja a jobb nitrogénhasznosulást.

Foszforhiány esetén gyengébb gyökérzet fejlődik, mely a legszembetűnőbben a tömörödött talajokon mutatkozik. Az állomány is alacsonyabb marad, és a növények szára is vékonyabb. Az alsóbb levelek kékes-zöld vagy violás színűvé válnak.

A kálium szerepe vitathatatlan abban, hogy a káliummal jól ellátott állományok fagyállósága és szárszilárdsága jobb, mert a kálium megerősíti a sejtfalakat. Emellett a kálium segít a fotoszintézis során a levelekben megtermelt asszimiláták elszállításában. A szállítás pedig a gyökerekbe és a magvakba irányul. Végeredményben pedig a termés növekedését segíti elő.

A káliumhiány tünetei egyértelműen látszanak, elsősorban az idősebb levelek széle kezd sárgulni, később az egész levél elsárgul és el is halhat. A fotoszintézis végül zavart szenved, és radikális szabadgyökök keletkeznek, amelyek tulajdonképpen méreganyagok a növény számára. Végül ezek okozzák a szövetek elpusztulását.

A magnézium a központi eleme a klorofillnak, ami a levél zöld színét adja, és amely a fotoszintézis színtere. Magnéziumhiányban a növény arra is képes, hogy lebontsa a saját klorofillját, csak hogy magnéziumhoz jusson. Ennek látható jele a levelek sárgulása.

A végeredmény szomorú, mert a fotoszintézis nem tud zavartalanul végbe menni és a növekedés lelassul, megáll, kevesebb asszimilálta termelődik, nem lesz, ami elszállítódjon a gyökérzetbe és a magvakba, és így a termés is kisebb lesz.

A magnéziumhiányt könnyebb észrevenni, mivel rá jellemző tünete van: úgy sárgul a levél, hogy csak a levél erek közti részek sárgulnak, ill. halnak el.

Dr. Zsom Eszter okl. agrármérnök

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2021. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.

Hogyan előzze meg a gabonatermesztő a súlyos vetésfehérítő lárvakártételt?

2019. április 1. 05:35

A tavalyi év folyamán igen nagy problémát okozott egyes régiókban a vetésfehérítő bogár lárvái elleni védekezés. Többen farkast kiáltottak, mondván, biztosan rezisztenciáról van szó.