Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

EuroChem Agro Hungary Kft.

A terméshozamok alakulásában több tényező játszik szerepet, ezek nagy része befolyásolható. Ilyenek a fajtaválasztás, a talajművelés, a növényvédelmi megoldások és a tápanyag-utánpótlási technológiák. A kalászosoknak különböző arányban van szükségük makro- és mikroelemekre. A terméshozam szempontjából két kritikus időszakot jelölünk meg, melyek alapvetően eldönthetik a termesztés sikerét.

A kezdeti időszakban (BBCH 00-25) homogén csírázásra és jó áttelelésre van szükség, a zászlóslevél kiterülésétől (BBCH 37-59) pedig fontos, hogy ne szenvedjen víz és nitrogén hiányban a búza. Ezek a kritikus időszakok jelentősen befolyásolják a termés mennyiségét – az átvészeléséhez megfelelő tápanyag-ellátottságra van szükség.

A tápanyag mennyiségét az elvárt terméshozamtól és a talajvizsgálati eredményektől függően kell kalkulálni. A gazdaságos tápanyag-utánpótláshoz a foszfor és a kálium ellátottság ismerete szükséges. Mivel a foszfor könnyedén lekötődhet, ezért javasolt a rendszeres talajvizsgálat elvégzése. A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva.

Hogyan csökkentse nitrogén veszteségét?

Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.

Csökkentett nitrogén kimosódás? – ENTEC®

 

 

 

A kimosódás csökkentésére az EuroChem kifejlesztette az ENTEC® technológiát. Ez a technológia inhibitorok lévén lelassítja a mikroorganizmusok aktivitását, így azok nem tudják az ammóniumot nitráttá alakítani. Emellett a növény a nitrogént ammónium és nitrát formában is, hosszabb időszakon át tudja felvenni. Az ENTEC®-kel a termelők csökkenthetik a kimosódás okozta nitrogén veszteséget, és jelentősen növelhetik a nitrogén hasznosulását.

A klímaváltozás minden mezőgazdasági termelőnek óriási kihívást jelent. Az ENTEC® technológia rugalmasságot és biztonságot ad a kijuttatás tekintetében. Az ENTEC® NP/NPK termékek inhibitoros nitrogénje nem mosódik ki, és lefedi a kalászosok teljes nitrogénigényét vetéstől az első fejtrágyáig. Ha kedvezőtlen időjárás miatt elkésünk az első fejtrágyával, a búza akkor sem fog nitrogénhiányban szenvedni!

Az ENTEC® műtrágyákkal a növények jobban átvészelik ezt a kritikus időszakot.

ENTEC® és UTEC® termékeink lefedik a terméshozam és minőség szempontjából kritikus időszakokat (Kezdeti időszak: 00-25: terméshozamért felel, 37-59: terméshozamért és minőségért felel)

Az ENTEC® technológia révén február-márciusban nagyobb mennyiségű nitrogén is kijuttatható veszteség nélkül, ami elegendő a növény fejlődéséhez akkor is, ha a második fejtrágyával aszály, vagy egyéb időjárási okokból elkésnénk.

Rugalmas karbamid kijuttatás? – UTEC®

 

 

 

Standard karbamid alkalmazását követően a nitrogén kipárolgás azonnal megindul, ha nincs megfelelő csapadék, vagy nincs bedolgozva, erre nyújt megoldást UTEC® termékünk. Az UTEC® műtrágyánál inhibitor gátolja az ureáz enzim aktivitását, és kedvezőtlen körülmények között lelassítja az ammónia elillanását. Ez a termék nagyobb függetlenséget és biztonságot ad a mezőgazdasági termeléshez. A búzában vagy árpában történő alkalmazáskor, csapadék hiányában a veszteségek 3 hét alkalmazást követően is minimálisak.

Alkalmazási javaslatok ENTEC® és UTEC® –kel:

Kalászos kultúrákban az ENTEC® 25-15 vagy az ENTEC® 20-10-10 összetételt javasoljuk alapműtrágyaként. Az első fejtrágyázáskor ENTEC® 26 és második fejtrágyaként UTEC® 46 termékünket ajánljuk. Az EuroChem technológia alkalmazásával a műveletek összevonhatóak, harmadik fejtrágya alkalmazása elhagyható. Az egyedülálló EuroChem technológiákkal lehetővé válik a gabonafélék hozamának és minőségének párhuzamos javítása. Kísérleteink során még kedvezőtlen körülmények között is jobb eredményeket érnek el partnereink, mint a hagyományos műtrágya-használók.

Keresse szaktanácsadóinkat:

 

 

EuroChem Agro Hungary Kft.
www.eurochemagro.com
szaktanacsadas@eurochemgroup.com
Tel.: +36 30 566 5386

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

Több műtrágya ára is jelentősen visszaesett

2023. május 13. 10:03

Bár a műtrágya összességében még mindig drágább, mint egy éve, néhány termék ára már a tavalyi szintre csökkent az első negyedévben.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Lesz elég vetőmag és műtrágya őszre? Megkérdeztük!

2020. április 23. 08:27

Egyelőre úgy tűnik, hogy a kezdeti bizonytalanságok után már nem küzd komoly inputanyag-hiánnyal a magyar mezőgazdaság a koronavírus-járvány miatt.

COVID-Agrár Videó