6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Tápanyag-utánpótlás

Megkérdeztük! – Felhasználói tapasztalatok az Arysta biostimulátoraival – II. rész

Agrofórum Online

Az almát és a körtét étkezési célokra már az ókorban termelték. Napjainkban, a 80-as évek végéig folyamatosan bővült a termelés, majd kis megtorpanás után a 90-es években újra jelentős mértékben emelkedett a hazánkban megtermelt alma és körte mennyisége. 

A mennyiségi növekedés mellett azonban a fogyasztói igényekkel összhangban a minőségi paraméterekkel szemben támasztott követelmények is jelentős fejlődésen estek és esnek át. Újabb és újabb alanyok, fajták jelennek meg a piacon, a régi nagy térállású ültetvényeket egyre inkább az intenzív termesztést lehetővé tevő, sűrű térállású gyümölcsösök váltják fel. Ezek a korszerű ültetvények alkalmasak arra, hogy megfelelő öntözés, tápanyag-utánpótlás, metszés, termésritkítás és növényvédelem mellett évről évre nagy mennyiségű és kiváló minőségű gyümölcsöt teremjenek.

Sok hazai termelőnek sajnos még nem, vagy csak részben sikerült a hagyományos ültetvényét korszerűsítenie.

Természetesen kis odafigyeléssel és nagy szakértelemmel jó minőségű gyümölcsöt ezekben a kertekben is lehet termelni. A metszés, valamint a tápanyag-utánpótlás itt is kardinális kérdés. A megtermelt gyümölcsök méretét azonban legalább ennyire befolyásolja a talaj nedvességtartalma. Ha a gyümölcsösünk nem öntözhető, akkor bizony ki vagyunk téve az időjárás szeszélyének és a hosszabb-rövidebb ideig tartó száraz periódusok jelentősen csökkenthetik a betakarított termés gyümölcsátmérőjét. Ezt a kockázatot lehet jelentősen csökkenteni különböző, a növények életfolyamataira hatással bíró, algakivonatot tartalmazó készítményekkel. Az Arysta által forgalmazott Goemar BM-86 nevű termék szárazabb időjárási körülmények között is képes 4-5 mm-el megnövelni az átlagátmérőt mind alma, mind körte esetében. A készítmény már több mint tíz éve a piacon van, országosan több termelő évek óta nagy megelégedéssel használja. Cikkünkben olyan termelőt kérdeztünk meg, aki jól ismeri a terméket, mivel évek óta használja azt.

Csengő Miklós okleveles kertészmérnök, a Pyrus 94 Kft. egyik alapító tagja. A cég megalakulása óta aktívan részt vesz a cég működésével kapcsolatos feladatok ellátásában.

Arysta: Mikor alakult a cégetek és mivel foglalkoztok?
Csengő Miklós: A Pyrus 94 Kft. – mint ahogy a nevében is benne van –, 1994-ben alakult. A cég körte és alma termesztésével foglalkozik több mint 20 éve. Jelenleg 150 ha körtét és 45 ha almát művelünk. A megtermelt árut elsősorban a hazai nagy élelmiszerláncoknak értékesítjük. Saját hűtőházunknak köszönhetően az év nagy részében folyamatosan ki tudjuk elégíteni vevőink igényeit.

Arysta: Mondanál néhány szót az ültetvényetek szerkezetéről?
Csengő Miklós: A körteültetvényeink egy jelentős része már elmúlt 40 éves, de vannak jóval fiatalabb telepítéseink is. A Bodrogközben gazdálkodunk viszonylag kötött talajokon, ahol korábban jellemző volt a magas talajvízszint. (Ez utóbbi az elmúlt évek szárazabb periódusai miatt sajnos már nem igaz.) Ezeket a területi sajátosságokat figyelembe véve úgy döntöttünk a fiatalabb ültetvények telepítésénél, hogy az idősebbekhez hasonlóan vad alanyra szemzett szaporítóanyag mellé tesszük le a voksunkat. A fő fajtáink a Vilmos körte, Bosc kobak, Packhams és a Clapp kedveltje. Sajnos a körteültetvényeinkben az öntözés egyelőre nem megoldott.

Arysta: Szárazabb években okoz-e gondot az öntözés hiánya?
Csengő Miklós: Sajnos igen. Mint már említettem, beszállítói vagyunk több nagy élelmiszer áruházláncnak is, melyeknél a minőségi követelmények időről időre növekednek. Körte esetében – többek között – a minimális méretre vonatkozóan is nőttek az elvárások. Azt tapasztaltuk, hogy szárazabb években sajnos a termés egy jelentősebb része nem érte el a kívánt 60 mm-es méretet, amelyet így nem tudtunk a partnereink felé étkezési körteként értékesíteni.


Kezeletlen

Arysta: Ez volt az elsődleges oka, hogy kipróbáltátok a Goemar BM-86-ot?
Csengő Miklós: Igen. Rendkívül meggyőzőek voltak számunkra azok a kísérletek, amelyeket 5-6 éve az Arysta állított be az ültetvényünkben. Már mérés előtt is szemmel látható volt a különbség a kezelt és kezeletlen területről leszedett ládák között. Homogénebb és darabosabb árut lehetett a kezelt területről betakarítani. A kísérlet évében átlag 6 mm-rel nagyobb átmérőt sikerült produkálni Vilmos körte esetében. Cégünknél azóta a Goemar BM-86 fix eleme a technológiának. Szárazabb években, öntözetlen körülmények között is képes 4-5 mm-rel megnövelni az átlagátmérőt, aminek köszönhetően a termésnek jóval kisebb része marad a minimálisan elvárt 60 mm-es gyümölcsátmérő alatt.

Arysta: Említetted, hogy fix elem lett a technológiátokban a Goemar BM-86. Elmondanád azt is, hogy mikor és hogyan használjátok?
Csengő Miklós: Természetesen, nem titok. A forgalmazó cég ugyan három kezelést javasol egy évben, a mi tapasztalataink szerint viszont már két kezelés esetén is jönnek azok az eredmények, amelyekről beszéltem. Virágzás kezdetén és sziromhulláskor szoktuk a készítményt kijuttatni az akkor aktuálisan használt növényvédő szerekkel együtt, tankkeverékben. Keverhetőségi problémával még nem találkoztunk az eddigi felhasználás során és a fitotoxicitással kapcsolatban is ezt tudom elmondani.


Goemar BM-86

Arysta: Említetted, hogy a megtermelt gyümölcs minőségi paramétereit illetően – és ide sorolnám a méretet is – fokozódtak az elvárások az utóbbi időben. A termesztés mely elemei játszanak kulcsszerepet abban, hogy növelni lehessen a hektáronként betakarítható extra minőségű áru mennyiségét?
Csengő Miklós: Ez egy komplex dolog. A szakszerű metszés, tápanyag-utánpótlás, öntözés, növényvédelem, egyes években a termésritkítás és természetesen a minőségi paraméterekre pozitív hatást gyakorló algás készítmények használata, mind növeli a piacon jobban és magasabb áron értékesíthető áru mennyiségét. Bármelyik hiánya éreztetni fogja a hatását a termés mennyiségét és minőségét illetően. Mint már említettem, a mi területeink nagy része sajnos még nem öntözhető és ez bizony rányomja a bélyegét a betakarított gyümölcs méretére. Ez a negatív hatás jelentős mértékben csökkenthető a Goemar BM-86 kezelésekkel. Persze, ha van csapadék a különbség még inkább számottevő a kezelt és keletlen területek között. Igaz, plusz költséget jelent az ilyen típusú termékek használata, de az egyre nagyobb piaci versenyben a termelőknek mindent el kell követniük, hogy mennyiségben és minőségben állni tudják a versenyt a külföldi versenytársakkal.

 

 

(Arysta LifeScience Magyarország Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

A francia almatermesztőket is hátrányosan érinti az olcsó lengyel alma

2019. október 15. 11:36

Lengyelországban oly mértékben felfutott az almatermesztés, hála az uniós támogatásnak és az infrastruktúra fejlődésének, hogy az exporttal szemben a francia gazdák védtelennek érzik magukat.

Hogyan védekezhetünk a tűzelhalás ellen?

2019. február 11. 04:36

H. Beáta kérdése: Körtefám egyik ágán a levelek nem hullottak le, olyan mintha az egész megégett volna. Mi lehet a baja? Mi a teendőm vele?

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?

Új klímatűrő almafajtát nemesítettek ki

2020. augusztus 15. 09:38

Az egyre melegedő klímával új fajtákat kell fejleszteni és forgalomba hozni annak érdekében, hogy a fogyasztók továbbra is ízes, ropogós almát fogyaszthassanak.