Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Talajjavítás: a meszezés a korszerű gazdálkodás része

Agrofórum Online

A talaj termőképesség-fenntartásának, növelésének és a magasabb színvonalú növénytermesztésnek egyik fontos eleme a kalciumot kis mennyiségben tartalmazó, savanyú talajok meszezése. A talajok kémhatása igen nagy hatással van a növények életére. A talajsavanyodás fokozódásával a talaj fizikai és biológiai állapota visszafordíthatatlanul leromlik, aminek következtében csökken a sikeresen termeszthető növényfajok száma, csökken a termés és a termesztés biztonsága, valamint romlik a termesztett növény ipari, takarmányozási értéke.

Azért van szükség meszezésre, mert nélküle nem jöhet létre termékeny egészséges talaj, talajélet, állatvilág és emberi közösségek. A meszezés nem öncélú, hanem a korszerű gazdálkodás része a trágyázással és a vetésforgóval együtt.

Miért savanyodnak el talajaink?

  • Az intenzív műtrágyahasználat, a nem megfelelő műtrágyázási eljárások hatására.
  • Nitrát-kilúgozódás miatt.
  • Biológiai aktivitás és a szén mineralizációja okán.
  • Savanyodás lép fel a gyökérzónában, különösen a hüvelyes növényeknél.
  • Savas esők szennyező hatása miatt (ipari üzemek, erőművek, belsőégésű motorok).
  • Nitrátveszteség történik a párolgáson keresztül.

Nagyobb részben a Dunántúl nyugati és déli felében, az Északi-középhegységben, a Tisza és vízrendszeréhez tartozó folyók és a Rába stb. alluviális területein fordulnak elő. Mivel a talajok savanyodását előidéző talajképző folyamatok és klimatikus hatások állandóan érvényesülnek, a talajokból jelentős mennyiségű kalcium távozik el.

Hogyan tudja csökkenteni a magas komplex műtrágya költségeit, hogyan csökkentheti a leghatékonyabban és a legkisebb költségbefektetéssel az aszály, illetve a kedvezőtlen időjárási körülményekből adódó élettani stresszhelyzeteket? Egyszerű a válasz: a TERRACALCO 95 termékkel, mely 100%-ban vízoldható, 95% aktív kalcium-oxid hatóanyagot tartalmaz. Részletekért kattintson a képre!

Meszezés, mészszórás

Tipikus meliorációs, talajjavító beavatkozás az elsavanyodott talajok esetében. Magas kalciumtartalmú talajjavító meszet kijuttatva és talajba dolgozva kedvezően befolyásolható a talaj pH-ja. Erre a célra szolgálnak a nagy (7-15 m3-es) befogadóképességű tartállyal készülő, nagyméretű kerekekkel és egy, vagy két (tandem) tengellyel szerelt traktorvontatású pótkocsik (Bredal, Güstrower, RCW, Streumaster, UNIA stb.) vagy tehergépkocsi felépítmények. Ez utóbbiakat a talajjavító vállalkozások használják, elsősorban Nyugat-Európában és a tengerentúlon. A tartályukba géppel betöltött mészport a szórógépek röpítőtárcsájukkal terítik szét 15-25 m szélességben, vagy csigás szórókerettel felszerelve a szórókeret szélességének (12-24 m) megfelelően juttatják a talajra azt.

A kiadagolt mennyiség, amely akár 12-18 tonna is lehet hektáronként, rendszerint a V-alakú tartályok végében kialakított schuber segítségével szabályozható. A tartályban pedig munkasebesség arányosan mozgó szállítószalag hordja a mészport a schuberen keresztül a szórószerkezetre. Az elterített mész különböző mélységben dolgozó talajművelő eszközökkel (ekével, tárcsával, kombinált talajművelőkkel stb.) dolgozható a talajba.

Magyarországon az utóbbi időben jelentősen csökkentek a meszezések, pedig szükség lenne rá. Ennek a legfőbb oka a talajjavító mész drágulása, ugyanis míg korábban kilenc cukorgyár is működött az országban és ezeknél a cukorgyártás során a fehérítéshez használt mész melléktermékként jelentkezett, amelyhez a gazdaságok kedvező áron jutottak hozzá, és fel is használták azt talajjavításra.

Forrás:

https://www.primag.hu/blog/tudastar/mire-jo-a-meszezes

https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/2018/09/gepesites/a-melioracios-technologiak-gepei

https://www.carmeuse.com/hu-hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

Precíziós talajjavítás – gondolkodjunk rendszerben!

2024. február 23. 15:40

A talaj minden mezőgazdasági termelés alapja. Az utóbbi években a talajállapot azonban egyre csak romlik. Az OrganicLife Kft. fókusza a talajjavításon belül egy speciális körre, az aminosavakra fókuszál, amelyek sokféle funkciót láthatnak el a növénytermesztés.

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

2022. szeptember 26. 07:34

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani.

Talajjavítás: rigolírozás, mélyítő szántás, mélylazítás

2022. július 15. 06:38

A talajok szerkezetének, az azokban kialakult vízzáró rétegek (eketalp) áttörésére használják a mélyítő szántást és az azzal összekapcsolt lazítást.

Repce vagy kalászos vetését tervezi? Több és jobb hozamot talajjavítással érhet el!

2023. augusztus 9. 06:10

Hamarosan időszerű lesz az őszi vetésű növényfajok előtti talajmunka és így a szükségszerű talajjavítás is.