A talaj termőképesség-fenntartásának, növelésének és a magasabb színvonalú növénytermesztésnek egyik fontos eleme a kalciumot kis mennyiségben tartalmazó, savanyú talajok meszezése. A talajok kémhatása igen nagy hatással van a növények életére. A talajsavanyodás fokozódásával a talaj fizikai és biológiai állapota visszafordíthatatlanul leromlik, aminek következtében csökken a sikeresen termeszthető növényfajok száma, csökken a termés és a termesztés biztonsága, valamint romlik a termesztett növény ipari, takarmányozási értéke.
Azért van szükség meszezésre, mert nélküle nem jöhet létre termékeny egészséges talaj, talajélet, állatvilág és emberi közösségek. A meszezés nem öncélú, hanem a korszerű gazdálkodás része a trágyázással és a vetésforgóval együtt.
Miért savanyodnak el talajaink?
- Az intenzív műtrágyahasználat, a nem megfelelő műtrágyázási eljárások hatására.
- Nitrát-kilúgozódás miatt.
- Biológiai aktivitás és a szén mineralizációja okán.
- Savanyodás lép fel a gyökérzónában, különösen a hüvelyes növényeknél.
- Savas esők szennyező hatása miatt (ipari üzemek, erőművek, belsőégésű motorok).
- Nitrátveszteség történik a párolgáson keresztül.
Nagyobb részben a Dunántúl nyugati és déli felében, az Északi-középhegységben, a Tisza és vízrendszeréhez tartozó folyók és a Rába stb. alluviális területein fordulnak elő. Mivel a talajok savanyodását előidéző talajképző folyamatok és klimatikus hatások állandóan érvényesülnek, a talajokból jelentős mennyiségű kalcium távozik el.
Hogyan tudja csökkenteni a magas komplex műtrágya költségeit, hogyan csökkentheti a leghatékonyabban és a legkisebb költségbefektetéssel az aszály, illetve a kedvezőtlen időjárási körülményekből adódó élettani stresszhelyzeteket? Egyszerű a válasz: a TERRACALCO 95 termékkel, mely 100%-ban vízoldható, 95% aktív kalcium-oxid hatóanyagot tartalmaz. Részletekért kattintson a képre!
Meszezés, mészszórás
Tipikus meliorációs, talajjavító beavatkozás az elsavanyodott talajok esetében. Magas kalciumtartalmú talajjavító meszet kijuttatva és talajba dolgozva kedvezően befolyásolható a talaj pH-ja. Erre a célra szolgálnak a nagy (7-15 m3-es) befogadóképességű tartállyal készülő, nagyméretű kerekekkel és egy, vagy két (tandem) tengellyel szerelt traktorvontatású pótkocsik (Bredal, Güstrower, RCW, Streumaster, UNIA stb.) vagy tehergépkocsi felépítmények. Ez utóbbiakat a talajjavító vállalkozások használják, elsősorban Nyugat-Európában és a tengerentúlon. A tartályukba géppel betöltött mészport a szórógépek röpítőtárcsájukkal terítik szét 15-25 m szélességben, vagy csigás szórókerettel felszerelve a szórókeret szélességének (12-24 m) megfelelően juttatják a talajra azt.
A kiadagolt mennyiség, amely akár 12-18 tonna is lehet hektáronként, rendszerint a V-alakú tartályok végében kialakított schuber segítségével szabályozható. A tartályban pedig munkasebesség arányosan mozgó szállítószalag hordja a mészport a schuberen keresztül a szórószerkezetre. Az elterített mész különböző mélységben dolgozó talajművelő eszközökkel (ekével, tárcsával, kombinált talajművelőkkel stb.) dolgozható a talajba.
Magyarországon az utóbbi időben jelentősen csökkentek a meszezések, pedig szükség lenne rá. Ennek a legfőbb oka a talajjavító mész drágulása, ugyanis míg korábban kilenc cukorgyár is működött az országban és ezeknél a cukorgyártás során a fehérítéshez használt mész melléktermékként jelentkezett, amelyhez a gazdaságok kedvező áron jutottak hozzá, és fel is használták azt talajjavításra.
Forrás:
https://www.primag.hu/blog/tudastar/mire-jo-a-meszezes
https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/2018/09/gepesites/a-melioracios-technologiak-gepei