Zöldség

A karfiol fejlődési rendellenességei

Agrofórum Online

A karfiol „kilóg” a káposztafélék sorából, környezeti igénye eltér a többi (fejes káposzta, kel, karalábé, kelbimbó) családhoz tartozó növényétől. Ebből adódóan a helytelen tápanyag-adagolás, a nagy meleg, a magas pára és a csapadékhiánya számos élettani eredetű (nem fertőző) betegséget, növekedési és fejlődési rendellenességet okoz a szabadföldi és a hajtatott kertészetekben.

Fény hatására a karfiol termése megbarnul

A karfiol gyakori mikroelemhiány betegsége a bór és a molibdén hiánya. A bórhiány jellemzően lúgos és erősen meszes talajokon fordul elő, de szárazság hatására is kialakulhat. Abszolút bórhiányra – olyan esetre, ha a talajban kevés vagy nincs bór – ritkán akad példa. A termésen lilás-barna foltok, barnás elszíneződés lép fel, ezek a rózsa növekedésével egyre nagyobb felületen mutatkoznak. Súlyos esetben a levelek fonáki részén is – a foszfor hiányra emlékeztető – barnás-vöröses elszíneződés figyelhető meg. Megelőzhető bórtartalmú műtrágyák vagy bórax 0,1%-os töménységű oldatának ismételt permetezésével.

A molibdénhiány inkább a savanyú talajokon mutatkozik, ezért megszüntetése sokszor már meszezéssel is megoldható. Tünetei a fiatalabb növényi részeken, így a termésen is megfigyelhető. A levelek deformáltak, kanalasodnak, az úgynevezett „whiptail” betegség tüneteit mutatják, a színükön világos, halvány-szürke, olajszerű klorotikus, majd nekrotikus foltok jelentkeznek. Súlyos hiány esetén maga a tenyészőcsúcs is elpusztul, a növény növekedése megáll, megszorul (Klemmherzigkeit betegség). A rózsa (termés) laza, szétesik, megbarnul, hasonló, mint amikor túl öreg palántát ültetnek, és a növény levelek hiányában kényszerérett termést fejleszt. A már megjelent tüneteket nehéz megszüntetni, ahol kialakulásával lehet számolni (savas kémhatású talajok) ott a megelőzés javasolható, ismételt molibdén tartalmú lombtrágyával illetve nátrium-molibdenát kipermetezésével. 

Párás, csapadékos tavaszi időjárás során szabadföldön, de hajtatásban is kialakulhat az úgynevezett üvegesedés betegség (Glasigkeit), ami lényegében analóg az ödémás betegséggel. A magas páratartalomnak köszönhetően, illetve a páratartalom erős ingadozása következtében a karfiol rózsáján üveges foltok képződnek, amelyek lassan megbarnulnak. Az üveges termés igényes piacon nem értékesíthető, rosszul szállítható, szedés után megfonnyad, jelentős súlyveszteséget mutat. Szabadföldön az öntözés átmeneti szüneteltetésével, hajtatásban az öntözés mérséklésével és intenzív szellőztetéssel védekezhetünk ellene. Sokszor nagyobb gondot okoz a beteg növényen kialakuló botrítisz és más gombás betegségek megjelenése.

Az úgynevezett nem öntakaró fajták érzékenyek az erős fényre, az erős napsütés hatására enyhébb esetben foltokban, súlyos esetben az egész termés megbarnul, lilás barna színűvé válik. A korszerű fajtáknál ez a betegség egészen ritkán figyelhető meg, szinte kizárt, tekintettel arra, hogy a nemesítésnek köszönhetően „öntakaróak” a fajtákat, azaz a belső levelek a rózsa fölé tekerednek, ezáltal megvédik a naptól a rózsát. Azoknál a fajtáknál, amelyek ezzel a tulajdonsággal nem rendelkeznek, nekünk kell az árnyékolást két-három levélnek a rózsára történő törésével vagy a levelek rózsa feletti összekötözésével megoldani.

A karfiol szőrösödése vagy hajasodása (a rózsán a levelek kihajtanak) az erős vegetatív növekedés következménye. Többnyire olyan esetben fordul elő, amikor nagy meleg van, sok a csapadék és sok nitrogénműtrágyát használtunk. Hajlam tekintetében a fajták között is különbség van.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Miért olyan drága a paprika? + videó

2025. április 30. 16:10

A tavaszi, kora nyári időszakban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy jó adag primőr zöldség megfizetéséért (is). Nézzünk a mélyére, hogy hogyan áll össze a paprika ára! Videónkból kiderül.

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

2025. április 25. 13:10

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, VIII. rész – Bórhiány által kiváltott klorózis és fejlődési rendellenességek

2024. május 3. 08:10

A bór növényélettani szerepe sok vonatkozásban ismert. A merisztéma sejtek differenciálódását, megnyúlását segíti, sejtfalak finomszerkezetének kialakulását szabályozza.

A repce bórellátásáról

2025. február 28. 08:10

A bór egy olyan nyomelem, amely rendkívül fontos az intenzíven osztódó növényi szövetekben folyó DNS-szintézis zavartalan működéséhez.

Elsárgul a chili-ültetvény - mi történik a paprikákkal?

K. Tamás kérdése: A fóliasátor alatt termelt növényfajtákban, a Habanero, Carolina Reaper, Douglah Trinidad chili fajták levelei felülről induló valamilyen betegségben szenvednek. A környező kertekben a szabadföldi paprikát, paradicsomot, burgonyát és babot is érinti, viszont a kukoricának nincs baja.

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyítása II.

2022. április 15. 11:39

Az úgynevezett mezo- vagy félmikroelemek esetében (pl. magnézium, kén) gyakoribb az abszolút hiány, a vasra és a mikroelemekre a relatív hiány a jellemző.