Zöldség

Bórhiány-betegség

Agrofórum Online

A sárgarépa, petrezselyemgyökér és a gumós zeller feldolgozása során tapasztalható, de a cukorrépán is előfordul, hogy a gyökértermés közepe barna, esetleg üreges, súlyos esetben sötétbarna nyálkás folyadékot tartalmaz, ami felvágás (feldolgozás) során kiszivárog a termésből. Az úgynevezett szívrothadásos betegséggel állunk szemben, amit a bórnak, mint mikrotápelemnek a hiánya okoz.

 

Mint más mikroelemből, a bór esetében is, hektáronként mindössze néhány kilóra van szüksége a növényeknek, amit általában a termőtalajok tartalmaznak. Hogy a betegség mégis előfordul, annak többnyire az az oka, hogy a gyökérzet nem tudja a bórt felvenni. A talaj bórkészletének hasznosítása alapvetően kedvezőtlen talajtulajdonságokra vezethetők vissza, előfordulása a termesztési gyakorlatban lúgos, azaz erősen meszes talajnak és a szárazságnak tulajdonítható, ritkán a sok csapadékból adódó kimosódásnak.

A lúgos kémhatású talajok (8 pH vagy a felett) és a magas talaj-mésztartalom megakadályozza a bór felvételét – független attól, hogy van-e elegendő bór a gyökérzónában – kialakul a mészhiány. (A gyökérzöldségfélék mészkedvelők, de az 5%-nál több szénsavas meszet tartalmazó talajokon kialakulhat a betegség!)

Primőr sárgarépa termesztők, a koraiság miatt a laza homoktalajokat választják, ilyen közegben a sok tavaszi csapadék is okozhat bórhiányt azáltal, hogy más tápelemekkel együtt kimossa a talajból, de a hosszú tenyészidejű ipari fajtáknál gyakoribb ennek ellenkezője, a csapadékhiány, azaz a száraz talaj.

Ipari répák fiatalabb levelei aprók maradnak (júniusban-júliusban figyelhető meg), sűrűbben nőnek, rövidebb levélnyelet fejlesztenek, továbbá sprődök, törékenyek. Idővel a levéllemezen sárgás-zöld, majd barna foltok jelennek meg a levélerek között. Súlyos esetben – ami termesztési gyakorlatban ritkán fordul elő – a beteg levelek elszáradnak, lehullnak.

A bór – lévén csak transzspirációval szállítható elem – az idősebb növényi részekben lokalizálódik, onnét hiány esetén sem képes mobilizálódni, ebből adódóan a hiánytünetei mindig a hajtásokon, fiatal leveleken mutatkoznak.

Megelőzhető, illetve viszonylag könnyen gyógyítható, ha ideje korán felismerik, ami nem egyszerű, ugyanis más tápelemek is kiváltanak hasonló szimptómákat.

A bór pótlása lehetséges talajon keresztül, de lombtrágyázás útján is, tekintettel arra, hogy a leveleken keresztül is jól hasznosul. Ennek ellenére a bórhiányt célszerű megelőzni, ugyanis a beteg növények gyógyítása nehezebb, és egy sikeresnek mondható kezelés is némi terméskieséssel jár.

Gyökéren keresztüli megelőző bórtrágyázás többnyire más alaptrágyákhoz kevert bórral kivitelezhető (pl. bórszuperfoszfát), illetve lúgos talajok esetében használnak bórozott gipszet is. Kertészeti kultúrákban alkalmazásra kerülő komplex fejtrágyák, rendszerint bórt is tartalmaznak.

A hiányt mutató növények gyógyítására általánosan használatosak a különböző lombtrágyák, amelyek hatóanyaga többnyire bórsav vagy bórax. Előnyük, hogy gyorsan hatnak, vízben jól oldódnak.

A bórtúladagolás veszélye miatt, még a bórigényesebb kultúrák esetében (pl. cukorrépa, gyökérzöldségfélék, lucerna, burgonya) sem javasolható 2-5 kg/ha/év-nél nagyobb adag lombtrágya formájában. Ennek kijuttatása is megosztva, 0,3-0,5 kg/ha-os részletekben tanácsos. A bórtrágyázással kapcsolatosan tudni kell, hogy a bór könnyen túladagolható, a túladagolás pedig mérgezést idézhet elő. Több kertészeti növény érzékeny rá (pl. paprika, fejes saláta, uborka, dinnye, padlizsán), esetükben kicsi a különbség a kedvező és a már mérgező dózis között.

Dr. Terbe István

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Orosz állami támogatással az üvegházakért

2021. augusztus 10. 15:15

Az orosz területek távolkeleti régióinak (kihegyezve a Távol-keleti szövetségi körzetre - 6 953 000 km2) vásárlói kosarába bizony nagy mennyiségű külföldről importált friss gyümölcs és zöldség kerül. Az elmúlt öt évben ezekre a területekre importált friss zöldségek arányában is egyértelmű növekedés tapasztalható.

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

Mi a Manó? - A paradicsom, ami tényleg kicsi marad

2023. október 8. 05:40

A közelmúltban szembesült egyik olvasóm vele: a Manó bizony ilyen kicsi marad. Érdemes a paradicsomfajtákkal tisztába lenni még az ültetés előtt.

Mitől sárgulnak a zöldségek levelei?

2023. augusztus 19. 04:38

Kertemben foltokban sárgulás lépett fel a zöldségnövényeken. Tápanyaghiány okozza a tüneteket vagy valami más lehet a probléma?