Zöldség

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XI. – Paradicsom hajtatása, I. rész

Agrofórum Online

Az egyik legnépszerűbb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott primőrünk a paradicsom, amelynek termőfelülete az elmúlt években lényegesen nem változott, megközelítőleg 400 hektáron hajtatják, az így megtermelt paradicsom mennyiség 130-140 ezer tonna.

Az utóbbi években üzembe helyezett korszerű üvegházak mellett elsősorban fűtött és fűtés nélküli fóliák alatt termesztenek paradicsomot. Piaci ellátás szempontjából még mindig meghatározóak a kisebb, kevésbé korszerű módszerekkel, kései ültetéssel hajtató árutermelő kisgazdaságok, továbbá piacolásra (közvetlen eladásra) és saját fogyasztásra termesztő néhányszáz négyzetméteres fóliák alatt gazdálkodó kertészek és kertészkedők.

Változott a termékszerkezet is. Az üvegházak és korszerű fűtött fóliák mellett a különleges minőségű fajták, fajtatípusok újnak számító termesztését (koktél paradicsom, fürtös fajták, pirostól eltérő színű, cirmos és sárga bogyók stb.) néhány kisebb, korszerűnek kevésbé mondható vállalkozás is próbálja követni.

Kései ültetés

Még mindig számottevő azoknak a gazdaságoknak a száma, amelyek később ültetnek, azaz saláta, retek vagy karalábé után hajtatják a paradicsomot, és termésátlagaik nem érik el a 25-30 kg/m2 mennyiséget (országos átlag 33,5 kg/m2).

Kétségtelen, hogy ezekben a gazdaságokban is sokat javult a technológia színvonala, és köszönhetően a korszerű fajtáknak valamint a nagyobb higiéniai fegyelemnek, egyre kevesebb növényvédelmi probléma jelentkezik.

Tekintettel arra, hogy szabadföldön a friss, étkezési célra történő paradicsomtermesztés gyakorlatilag megszűnt, ezeknek a gazdaságoknak továbbra is szerepük lesz a hazai paradicsom ellátásban, de versenyképességük és jövedelmezőségük várhatóan romlani fog.

Szaklapoknak, mezőgazdasági tanácsadással foglalkozó hírportáloknak nagy szerepe lenne abban, hogy ezt a folyamat lassítsák, a paradicsomhajtató kertészeket rendszeresen hasznos információkkal lássák el.

A paradicsom környezeti igénye

Az egyes élettényezők szoros összefüggésben vannak egymással, egy-egy megváltozása szükségszerűen maga után vonja a többi módosulását is. Azt nem lehet mondani, hogy mindegyik azonos mértékben hatással van a másikra, így például az optimális hőmérsékleti érték esetében – a fény a hővel szorosabb összefüggést mutat, mint például az egyes tápanyagok jelenlétével vagy arányával – de kétségtelen, hogy egy szorosabb vagy lazább kapcsolat valamennyi élettényező (környezeti tényező) esetében kimutatható.

A paradicsomnak, mint más zöldségnövény hőigényét is ennek megfelelően kell értékelni.

Melegigényes növények közé soroljuk, hőmérsékleti optimuma 22 °C, de ez az érték a növény fejlettségétől, a fényviszonyoktól függően jelentős mértékben változik.  A magvak csírázása már 9-10 °C-on megindul, de a gyakorlatban (palántaneveléskor) 28-30 °C -on, mint gazdasági oldalról is optimális értéken kelesztik.

12 °C alatt és 30-32 °C felett a fejlődése leáll, 35 °C felett az asszimiláció megszűnik, ami a növényre nézve súlyos károsodással is jár. Magas hőmérséklet rontja a színminőséget, a termés túlmelegszik, az élénkvörös (piros) bogyószín helyett a kocsány környékén barnássárga karima alakul ki. 0 °C-on elfagy, továbbá kritikus érték a 12-14 °C, amely alatt bizonytalan a terméskötődése.

Kritikus érték

Optimális talajhőmérséklet tavaszi hajtatás idején és nyáron 18-20 °C (télen, korai hajtatásban 16-18 °C). 12 °C az a kritikus érték, amelyen a gyökér fejlődése leáll, tápanyag és víz hasznosítása minimumra csökken.

Fényigényes növény, de a fejlődéshez, a virágkötődéshez szükséges fénymennyiség (fényerő, naphosszúság) fajtánként kismértékben változik. Minimálisan (a hajtató fajták esetében) 5000 lux, azaz 200-300 J/cm2/nap szükséges ahhoz, hogy virágpor képződjön, a virágok megtermékenyülése létrejöjjön. A fényhiány mellett egyre nagyobb gond a nyári tűző napsütés, ami a termések (1. kép), de a lombozat perzselődését is kiváltja.

Napégés paradicsom termésén
1. kép: Napégés paradicsom termésén

A nagy lombtömege jelentős mennyiségű nedvességet párologtat. Május végén, júniusban, napsütéses meleg időben egy kifejlett tő 1-2,5 liter vizet is képes felhasználni, 2-2,5 ml/m2 a transzspirációs vízszükséglete 1J/cm2 besugárzás esetén (1. táblázat).

ÉvszakFényerősségLéghőmérséklet °C   Elpárologtatott víz ml/m2
luxJ/cm2/nap
Téli hónapok< 5 000200-30017400-1050
Kora tavaszi időszak5-10 000300-60019600-2100
Késő tavaszi időszak10-20 000600-1200221200-4200
Átlagos nyári hónapok20-30 0001200-1800232400-6300
Forró, nyári napok30 000<1800<25-286300<
1. táblázat: Termőkorú paradicsom lombozatának méretétől és a fürtök számától függően elpárologtatott víz mennyisége a napi fényviszonyok és léghőmérséklet függvényében

Optimálisnak a talajnedvesség 70-75%-os vízkapacitás esetén mondható, nedvesebb talajon – a gyökérzet oxigénhiánya miatt – tápanyag-felvételi zavarok lépnek fel (pl. vashiány). Optimálisnál szárazabb talaj egy határig a generatív jelleget fokozza (kisebb lombozat, több virág), azon túl a levelek pödrődését, a hajszálerek pusztulását, terméselrúgást és a mészhiánybetegséget is kiváltja (2. kép).

Mészhiány betegség (csúcsrothadás) tünete paradicsombogyón
2. kép: Mészhiány betegség (csúcsrothadás) tünete paradicsombogyón

Az ideális levegő-páratartalom a paradicsom esetében 80% körülinek mondható. A nagy párában, magasabb levegő-páratartalom esetén a pollen „megszívja” magát vízzel, nehezebb lesz, nehezebben repül, emiatt rossz lesz a kötődés, hiányosak maradnak a fürtök.

Káros a nagy páratartalom

Kora tavasszal és késő ősszel a nagy páratartalom – 90% felett – zavarja a növény víz- és tápanyagfelvételét is, ami egy idő után a fejlődés és a növekedés teljes leállását okozhatja. Párás viszonyok között a baktériumos és gombabetegségek is jobban terjednek.

Nyáron, főleg szeles időben előfordul, hogy 60% alá esik a levegő nedvességtartalma, ami ugyan úgy káros lehet, mint a magas páratartalom. Ilyenkor a levelek – főleg az idősebbek – erősen pödrődnek, kanalasodnak (3. kép) a pollen nem tapad a bibére, nincs szekrétum (ragasztó ill. tapadó anyag kiválás), rosszabb a terméskötődés.

Levélkanalasodás, amit elsősorban a szárazság okoz, de kiválthatja vírusos betegség vagy stresszhatás a helytelen levelezés következményeként
3. kép: Levélkanalasodás, amit elsősorban a szárazság okoz, de kiválthatja vírusos betegség vagy stresszhatás a helytelen levelezés következményeként

Talajigénye közel hasonló a közismerten jó talajszerkezetet kívánó növényekéhez, így a paprikáéhoz és az uborkáéhoz, de annyi különbséggel, hogy a gyengébb minőségű, rosszabb szerkezetű talajokon is megterem. Szikesedésre közepesen érzékeny.

Tápanyagigény

Ültetés előtt mindenképpen célszerű 10-15 kg/m2 érett szerves trágyát a talajba dolgozni, amitől jobb lesz a talaj levegőzöttsége, hőgazdálkodása és víztartóképessége.

Sok tápanyagot igényel, 1 tonna bogyótermés kifejlesztéséhez szükséges mennyiség:

  • 2,4 kg nitrogén (N),
  • 1,0 kg foszfor (P2O5) és
  • 4,5 kg kálium (K2O).

A foszfort a fejlődés kezdetén, a tenyészidőszak első felében hasznosítja nagyobb mennyiségben. A nitrogénigénye a tenyészidőszak folyamán fokozatosan növekszik.

Káliumigénye jelentős, nagyobb, mint az étkezési paprikáé, a káliummal gazdagon ellátott paradicsom erősebb szöveti szerkezeténél fogva ellenállóbb néhány betegséggel és a szárazsággal szemben, jobb a bogyók színminősége, nem várható az ún. zöldtalpasság bogyófoltosság betegség fellépése (4. kép).

Káliumhiány okozta zöldtalpasság betegség paradicsom termésén, ami súlyos esetben repedéssel is jár
4. kép: Káliumhiány okozta zöldtalpasság betegség paradicsom termésén, ami súlyos esetben repedéssel is jár

Nagy magnéziumigényéből adódóan gyakran lehet a hajtatott paradicsomon a tápelemhiány tüneteivel találkozni. Ilyen esetben az alsó és középtáji levelek az ér közötti részeken élénksárga, sárgás-vörös elszíneződést mutatnak. A magnéziumhiány tünetek könnyen összetéveszthetők a káliuméval!

Gyakori fejlődési rendellenessége a paradicsomnak a mészhiány betegség, ami a bogyók csúcsfoltosságát váltja ki. Legtöbb esetben nem a talaj alacsony, 1% alatti mésztartalma, sokkal inkább a kalcium felvételét akadályozó környezeti tényezők azok, amelyek hozzájárulnak a tünetek kialakulásához (a talaj rövidebb ideig tartó kiszáradása, túltrágyázás, rossz minőségű, szikesítő hatású öntözővíz, kálium túladagolása, nagyon magas talajhőmérséklet stb.)

Mikroelemek közül a bór hiányára az átlagosnál érzékenyebben reagál, ami a pollen rossz csírázását is okozhatja, és ez terméskötődési zavarokhoz vezethet.

Fajtamegválasztás

A paradicsomfajtákat növekedési típus szerint két nagy csoportba soroljuk:

Az ún. folyamatos növekedésűek (lugas paradicsom) nem záródnak le virágfürttel, hosszúszárat nevelnek, és két fürt között két-három levelet is növesztenek. Főleg nagy légterű fűtött fóliasátrakban javasoljuk ezeket a fajtákat hajtatni, ahol minimálisan 2,5 m magasságig is felfuttathatóak. A korszerű, magas építésű üvegházak hosszúkultúrás fajtái.

A másik csoport az ún. determinált növekedésű fajták, amelyek 6-12 fürt után a hosszanti növekedésüket befejezik, a virágok között rendszerint csak egy vagy két levelet fejlesztenek. A csoporton belül két altípust is megkülönböztetünk:

  • úgynevezett fél-determináltakat, amelyekre jellemző, hogy 10-12 fürt után lezárják a főszárnövekedést,
  • míg az úgynevezett „törpe” hajtatható fajták csak 6-8 fürtemeletet növesztenek.

A csoportok közül kései kiültetésre, azaz a hideg, fűtés nélküli fóliás hajtatására a két determinált típushoz tartozó fajtákat tartjuk alkalmasabbnak.

A kereskedelemben kapható közel száz fajta között jelentős különbség van még alakban (5. kép) bogyók méretében, a rekeszek számában (6. kép), a termés színében (7. kép), amit a fajta kiválasztásánál a felhasználási cél és az egyéni ízlés határoz meg.

Apró bogyójú, fürtös paradicsomfajta
5. kép: Apró bogyójú, fürtös paradicsomfajta
Többrekeszű paradicsomfajta
6. kép: Többrekeszű paradicsomfajta
Sárga színű paradicsombogyók
7a és 7b képek: Sárga és lila színű paradicsombogyók
Lila színű paradicsombogyók

Jelentős vegyszerköltség megtakarítást érhetünk el, ha a vásárlásnál figyelemmel vagyunk a fajták betegség ellenállóságára és a kártevőkkel szembeni rezisztenciájukra is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

2024. november 5. 06:40

A hagymát nem elegendő bármilyen módon tárolni. Idővel büdösséget érezhetünk. A helyiség felforgatása után rájövünk, hogy a hagyma okozza azt.

Lehetőségek a fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására, IV.: sárgarépa hajtatása

2023. október 1. 09:10

Fűtés nélküli fóliák őszi-téli, esetleg kora tavaszi hasznosítására nyújt lehetőséget a sárgarépa és a petrezselyemgyökér hajtatása. Az október végi, november elejei vetések a gyakoribbak, tekintettel arra, hogy tenyészidejük hosszabb, mint más előhasznosításnál számításba jöhető zöldségfajé (pl.: fejes saláta, hónapos retek, káposztafélék), későbbi szaporítás esetén az utánuk jövő fő kultúrát, és a nagyobb jövedelmet jelentő paprikát, uborkát vagy a paradicsomot, csak késve lehetne ültetni. 

Ilyen egy óriástök élete

2024. február 1. 07:10

A közösségi oldalak egyik legnépszerűbb videója jelenleg egy óriástök életét mutatja be gyorsított felvételen, „palánta-korától” kezdődően a mérlegelés napjáig megmutatva fejlődésének minden egyes mozzanatát.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XIII. – Paradicsom hajtatása, III. rész

2024. március 20. 12:10

Az eredményes paradicsomhajtatás egyik sarkalatos pontja a virágzás optimális környezeti feltételeinek megteremtése, illetve a virágok termékenyülését elősegítő technológiai eljárások szakszerű alkalmazása!

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, VIII. – Uborka hajtatása

2024. március 4. 11:40

Az uborkahajtatásnak az ország délkeleti részén komoly hagyománya volt, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy Békés, Csongrád és Bács-Kiskun vármegyék látták el az országot primőr uborkával.