Zöldség

Lehetőségek a fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására I.: zöldbab hajtatás

Agrofórum Online

A zöldbabot a fogyasztók, mint tipikus szabadföldi zöldségnövényt ismerik, kertészek között is kevesen vannak, akik már láttak vagy hallottak a zöldbab hajtatásáról. Igaz a kiváló minőségű tartósított zöldbab (pl. mélyhűtött) Európa legtöbb országában kiszorította a hajtatott babot a zöldségpiac jelentős részéről, mégis található néhány nyugat- és dél-európai ország, hol nagylégterű üvegházakban, műanyaggal borított termesztő létesítmények alatt próbálkoznak termesztésével. Igaz az így nevelt zöldbab termőfelülete elenyészőnek mondható a paradicsom, a paprika vagy az uborka mellett, elsősorban, a termesztő létesítményben, mint őszi hasznosítású, kiegészítő növényt hajtatják.

Nálunk is termesztettek korábban zöldbabot fólia alatt, Bács-Kiskun Vármegye észak-keleti részén néhány községben (Tiszakécske, Cibakháza, Tiszabög), napjainkra termesztése csaknem megszűnt. Szezonon kívüli zöldbabfogyasztást napjainkban a tartósított formák jelentik, azonban mint őszi hasznosítási lehetőséget, például paradicsom vagy uborka után, érdemes megpróbálni.

Vigyázat! Az őszi hajtatásban – abból adódóan, hogy az idő előrehaladtával fokozatosan romlanak a klimatikus feltételek, egyre kevesebb a fény, alacsonyabb a hőmérséklet – ebből adódóan nagyobb veszélynek vannak kitéve a növények a különféle kórokozóknak, gombás és baktériumos betegségeknek, de a fiziológiai rendellenességek is, így például a virágzás elmaradásának, rossz terméskötődésnek szintén nagyobb a valószínűsége, mint a nyári szabadföldi termesztésben.

A bab hőmérséklet igénye lombleveles korban 20-220C, megegyezik a paradicsoméval, ezért az őszi hajtatáshoz korán kell vetni, ki kell használni a nyári meleget, a bab csírázásához szükséges kedvező talajhőmérsékletet (150C). Ennek megfelelően a determinált növekedésű bokorbabot még augusztus elején, legkésőbb augusztus közepén, a folytonos növésű, indás karós babot július közepén kell elvetni.

Nemcsak a hőmérsékletre, de a páratartalomra is érzékeny a bab, optimálisnak a 70-80% körüli érték mondható. Száraz levegőben elrúgja a virágait, a magas páratartalom viszont a botrítiszes betegségét okozhatja, aminek szeptember végétől, október elejétől egyre nagyobb a veszélye, ezért az intenzív napközi szellőztetésre nagy figyelmet kell fordítani.

Általában tápanyaghiánnyal nem kell számolni, a főnövények után (paprika, paradicsom, uborka) a talajban maradó nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek – különösen szerves trágyázott talajok esetében – fedezik az ősszel hajtatott zöldbab igényét.

1. kép: Hálóra futtatott bab őszi hajtatása fólia alatt

Őszi hajtatásra csak a rövid tenyészidejű fajták jöhetnek számításba. Míg a bokorbab fajták, azaz determinált növekedési típusok az alacsonyabb, 1,8-2 méter magas létesítményekbe vethetők, addig a karós bab csak a nagyobb légterű, magasabb fóliák alá.

Tápkockás palántáról is szaporítható, de sokkal egyszerűbb a fentiekben már említett időpontokban a helyrevetése. A bokorbabot 40-50 cm-es sortávolságra és 4-5 cm-es tőtávolságra vessük, azaz négyzetméterenként ~50-60 szemet. A lapos hüvelyű erősebb lombozatot fejlesztő karós bab fajtákat támrendszerre felfuttatva, lényegesen szélesebb sortávolságra, 140-160 cm-re vetve kell nevelni, míg a nálunk keresettebb hengeres termésű, gyengébb levélzetű típust lehet 100-110 cm-es sortávolság mellett nevelni. Tőtávolságnak 40-50-cm-t hagyjunk, egy-egy helyre (fészekbe) akár 2-3 szem mag is vethető.  

Ápolása egyszerű. A klímaszabályozáson (hő és páratartalom) kívül a folytonnövő fajtáknál felvezetés, és levelezés, a lombozat ritkítása szükséges. Nagy lombozat esetén rosszabb a terméskötődés, és nagyobb a botrítiszes betegség fellépésének veszélye. Minden növényt külön zsinórra kell vezetni, a zsineg alját vízszintesen kifeszített huzalhoz, vagy a földbe leszúrt dróthoz, de semmi esetre sem a bab szárához kell kötni. Tekergetésre a paradicsomtól eltérően nincs szükség, ezt a műveletet a növény maga elvégzi.

2. kép: A 40-50 cm hosszú termésű öles bab őszi hajtatása

Fűtetlen fóliában nappal 15-200C, éjjel 14-150C tartására törekedjünk. Idővel egyre nagyobb a gombás betegségek fellépésének veszélye, ezért vállalva az alacsonyabb hőmérsékletből adódó lassúbb növekedést, naponta egy-két alkalommal szellőztessük át a fóliasátrat.

Ősszel a lassúbb érés miatt kisebb a veszélye a termések elöregedésének, ami rostosodással, szálkásodással, zöld fajták esetében fakó szín kialakulásával is járhat. A támrendszer mellett hajtatott, folytonnövő fajták hetenkénti szedése elegendő, míg a koncentráltabban érő bokorbab összesen két-három alkalommal betakarítható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

2024. november 5. 06:40

A hagymát nem elegendő bármilyen módon tárolni. Idővel büdösséget érezhetünk. A helyiség felforgatása után rájövünk, hogy a hagyma okozza azt.

Idén több hajtatott zöldséget takaríthatnak be a termelők

2018. április 23. 11:53

A magyar primőráru több szempontból jobb az importnál: a frissesség mellett a belföldön termelt fajták döntő többsége megfelel a magyar fogyasztói elvárásoknak és élelmiszerbiztonsági szempontból is megbízhatóbbak

Zöldségtermesztésben néha alábecsült, máskor túlértékelt növényi tápelemek I.

2022. május 3. 05:36

Mit kell tudni a kémiai elemek növényélettani hatásáról, növénytáplálásban betöltött szerepükről?

Spárgatermesztési kisokos

2022. július 16. 08:24

A spárga évelő növény, így ha egyszer meghonosodik, a zsenge hajtásai évről évre visszatérnek, ráadásul szeldelt lombja mutatós dísznövény.

Pünkösdirózsa- és zöldségtermesztés a Csizmadi Farmon – Jól tervezhető és irányítható öntözés Bauerrel

2024. április 29. 17:40

A 300 hektáron elterülő gazdaság területeiből 120 hektárt öntöznek, mely így 120 hektár intenzív zöldségtermesztést jelent.