Zöldség

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. – Tápanyagellátás

Agrofórum Online

A tápanyagellátást sokan misztifikálják, szerekre, márkákra esküsznek, holott mindennek az alapja a hatóanyag pontos megválasztása és mennyiségének kiszámítása, annak megfelelő formában és időben történő kijuttatása.

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel. Mezoelemekből (félmikroelemekből) kiemelendő a magnézium felhasználása, hiánya gyakran tapasztalható tünetek formájában a leveleken (1. kép). Bár mikroelemek (bór, vas, mangán, cink, réz) hiányára is érzékeny, amit jól mutat vízkultúrában való viselkedése is, mégis a szabadföldi, támrendszeres termesztésben ritkán tapasztalhatók az ebből adódó betegségek, mivel a gyakorlatban jelentős mennyiségű szerves trágyát és mikroelem-tartalmú komplex műtrágyát használnak termesztése során.

1. kép: Magnéziumhiány jellegzetes tünete uborkán

A klórérzékenységről megoszlanak a vélemények. Alaptrágyának, ősszel, főleg homoktalajon, ahol a klór a téli csapadék hatására kimosódik, használhatók az olcsóbb, klórtartalmú káliumklorid műtrágyák (40 és 60%-os kálisó), de tenyészidőben – főleg a gyorsan hasznosítható nitráttartalom miatt – jobbak a káliumnitrát típusú műtrágyák.

A kijuttatandó műtrágya-mennyiség számításakor célszerű az uborka fajlagos tápelemigényéből kiindulni, ami 3 kg/t nitrogén (N), 1,5 kg/t foszfor (P2O5) és 4 kg/t (K2O), de a mérések és számítások eredményei nagyon szórnak, ami abból adódik, hogy más-más fajtatípust termesztenek, és abból is, hogy milyen termésméretet takarítanak be.

A konzervuborka szedése általában 5 kategóriában történik (3-6 cm, 5-8 cm, 6-9 cm, 9-12 cm, 12-14 cm), de az osztályozottságot minden esetben a felvásárló szabja meg. Ebből adódóan a termésátlagok is jelentősen szórnak, noha a termesztők elsősorban a 6-9-es méretkategóriára koncentrálnak, ennek szedése számos szempontot figyelembe véve a leggazdaságosabb. Duplasoros, tápoldatos, intenzív termesztésben elérhető átlagtermés 10-15 kg/fm körül alakul, de üzemi szinten, szimplasoros technológia esetében ennél nagyobb (18-20 kg/fm, azaz 180-200 t/ha) terméseredmények is ismertek.

A fajlagos tápanyagigényből kiindulva, egy közepes (nem kiugró, 10 kg/fm) terméssel számolva a kijuttatandó trágyamennyiség hatóanyagra átszámítva:

  • 300 kg/ha nitrogén (N),
  • 150 kg/ha foszfor (P2O5) és
  • 400 kg/ha kálium (K2O).

Technológia szempontjából kulcskérdés a trágyamegosztás, azaz az időzítés és a kijuttatás formájának kérdése. Az ősszel talajba dolgozott szerves trágya esetében ugyan hangsúlyoztuk, hogy jelentősége elsősorban a talaj szerkezetére gyakorolt hatásában van, mégis jelentős mennyiségű a tápanyag-szolgáltató képessége is. Hektáronként 50 tonna, 5 kg/fm érett sertéstrágyával számolva, az első évben lebomló, a növény számára felvehető tápanyagmennyiség (homok, homokos-vályog talajon, veszteséggel nem számolva):

~ 100 kg nitrogén (N),
~ 50 kg foszfor (P2O5) és
~ 150 kg kálium (K2O).

A fenti számítás alapján indító- és fejtrágya formájában 200 kg/ha nitrogént (N), 100 kg/ha foszfort (P2O5) és 250 kg/ha káliumot (K2O) kell kijuttatni.

Az uborkát többnyire tőzeges tápkocka formájában palántázzák, amely tápkocka foszforral jól fel van töltve (2-3 kg/m3), ebből adódóan az induláskor adott foszformennyiség lényegesen csökkenthető. Jelentősebb kimosódással a foszfor esetében nem kell számolni, sőt ott van, ahol legjobban igényli a fiatal növény a fejlődő gyökerek közvetlen közelében. (Ezért is mondható, hogy az uborka esetében a leghatékonyabb foszfortrágyázás a tápkocka feltöltése, vagyis a tápkockával adott foszfortrágya.) Még az ültetést követően, kb. 8-10 leveles fejlettségi állapotig a tápoldatot foszforral kell kiegészíteni, illetve „foszforsúlyos” komplexet kell használni. Későbbi tápoldatozások alkalmával folyamatosan csökkenthető, sőt megszüntethető a foszfortrágyázás.

2. kép: Káliumhiány tünete uborkalevélen

Az első terméskezdemények megjelenését követően jelentősen megnövekszik a növény nitrogén és káliumigénye, amit a tápoldat összeállításával is követni kell. Nem tanácsos a gyökérperzselés veszélye miatt a koncentrációt növelni, különösen a tenyészidő elején, amikor még sokkal érzékenyebbek a gyökerek, inkább a tápoldatozások számát tanácsos sűríteni, ha a növény úgy kívánja. Előre pontos receptet adni arra vonatkozóan, hogy mikor, és hányszor, milyen töménységgel kell (szabad) az uborkát kezelni, nagyon nehéz, mivel az a hőmérséklet, a fényviszonyok, és elsősorban a növény fejlődésének függvénye. Egyetlen biztos támpont az uborka leveleinek, hajtásának színe, fejlődésének üteme, ezt kell figyelni, erre kell alapozni!

Gyakran a tápoldat töménységét százalékban (0,1-0,2%) adják meg, ami jelentősen megkönnyíti a bekeverendő műtrágya mennyiségének kiszámítását, ugyanakkor nem eléggé kedvező a növény oldaláról. Szerencsésebb EC értékben a töménységet meghatározni. Rosszabb minőségű víz esetében kevesebb műtrágya oldása tanácsos, kiváló vízminőség esetén akár 0,3-0,5%-os töménység is megengedhető, nem kell a perzselés veszélyével számolni. A műtrágyák minősége (EC értéke) is eltérő. Úgy kell a tápoldat töménységét alakítani, hogy annak EC értéke 2-2,5 mS/cm között legyen. Fiatal növény esetén, a kiültetést követően 2 mS/cm, később 2,5 mS/cm. Erős lombnövekedéskor lehet az EC értéket növelni, túlterhelés esetén csökkenteni – akár átmenetileg csak vizet és híg nitrogén oldatot adni.

Szedések idején fontos a folyamatos nitrogén- és káliumellátás. Egy kifejlett uborkanövény júniusban-júliusban képes akár napi 2-2,5 liter víz elpárologtatására is, ennek függvényében kell öntözni és tápoldatozni. Ideális eset az, amikor úgy tudja a termesztő a csepegtetőn keresztül kiadott tápoldatot (vizet) adagolni, hogy mindig azonos mélységben nedvesedik át a talaj, az öntözőhagyma átmérője közel állandó. Ilyenkor a növény az energiát nem a gyökerek helyének változtatására fordítja, hanem termésképzésre.

3. kép: Alacsony páratartalom és szél hatására tápanyaghiányra emlékeztető, klorotikus és nekrotikus foltok alakulhatnak ki a levélen

A legtöbb uborkatermesztő a tápanyag-utánpótlást két műtrágyára, az ammóniumnitrátra és a káliumnitrátra alapozza. A káliumnitrát különösen előnyös a hajtások fejlesztése és növekedése, a növény remontálása szempontjából. Erre gyakran van szükség a peronoszpóra jelentkezése idején, illetve azt követően, hogy az uborka ki tudja heverni a gombafertőzéssel járó sokkot.

A nitrogén alapvetően a termésmennyiségre van hatással, a kálium a minőséget befolyásolja. Káliumhiány esetén – ami a leveleken jellegzetes, érközi klorózis tünet formájában jelentkezik (2. kép) – a termésminőséget befolyásolja, optimális káliumellátás mellett a termések keményebbek, ropogósabbak, lassabban fonnyadnak.

A mikroelemek és félmikroelemek pótlása egyrészt a nagyadagú szerves trágyával megoldott, másrészt a növényvédő szerekhez kevert lombtrágyákkal pótolható. Vannak, akik a drágább megoldást, a mikroelemekkel dúsított komplexek használatát választják.

4. kép: Túlöntözés hatására a fiatalabb leveleken vashiányt mutató érközi klorózis jelentkezik

Ne tévesszen meg senkit, vannak olyan tünetek, amelyek tápanyaghiányra emlékeztetnek, de a kiváltó ok más. Ilyen a szeles időjárásban az alacsony páratartalom következtében a levélen jelentkező klorózis, súlyosabb esetben nekrózis (3. kép), vagy a magnéziumhiányra is emlékeztető atkafertőzés. Ide sorolható a túlöntözés hatására jelentkező hajtás-kivilágosodás, ami lényegében vashiány, de leghatékonyabban a víz vagy a tápoldat visszafogásával orvosolható (4. kép).

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az édesburgonya fóliatakarásos termesztése

2025. február 5. 08:10

A batáta üzemi termesztése Magyarországon a Dél-Alföldre korlátozódik, körülbelül 120 hektáros termőterületre.

Vessem vagy ültessem a zöldségféléket? És mikor?

2025. január 13. 13:10

A vetőmagot és palántát vásárlók, akik egyben fogyasztók is, a legjobb genetikai tulajdonságokat és a legjobb minőségi paramétereket várják el a szaporítóanyagtól.

Értékes választékbővítő zöldségek: a szárzeller és a gumós édeskömény

2025. január 6. 08:40

Hogy zöldségek vagy fűszernövények, megoszlanak a vélemények, mindenesetre gyógyító hatásuk bizonyított.

Korai burgonyát a házikertből

2024. december 29. 08:10

Az elmúlt években továbbra is szívesebben vásárolták a fogyasztók a fólia alól szedett, részleges takarással termesztett és a csak előcsíráztatással, szabadföldön nevelt tavaszi zsenge burgonyát.

Kedvet csinálnak a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz

2023. június 16. 10:41

A Zöldség- és Gyümölcsnapot idén negyedik alkalommal hirdeti meg az Európai Friss Csapat program, hagyományosan június 17-ére, amikortól a hazai gyümölcsszezon a kezdetét veszi. A kezdeményezés célja kedvet csinálni a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz, valamint népszerűsíteni a hazai agrárium igazán zamatos, szezonális termékeit.

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Burgonyaválság Európában!

2018. október 29. 14:26

Az aszályos és forró nyarat követően szeptember 26-án a német mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az idei burgonyatermés 25 százalékkal marad el a szokásostól, és a gumók sokkal kisebbek a vártnál.

Miért lassú a palánta eredése?

2019. április 9. 09:20

Utóbbi években, a zöldségtermesztésben jelentősen visszaszorult a helyrevetés, egyre több olyan növényt is palántáznak, amelyet korábban magvetéssel szaporítottak.