Sajnos, a rendkívüli meleg újabb és újabb káros jelenségek formájában hat a zöldségfélékre. A napégés jelenséget szinte mindenki ismeri, már nemcsak a babon, a paprikán és a paradicsomon fordult elő tömegesen, de a dinnyén, a spárgatökön, a káposztaféléken is jelentkezett, és előfordult a gyümölcsféléken, valamint a szőlőn is.
A paradicsombogyó csészelevele mentén jelentkező, a zöldtalpasság betegséghez hasonló barnás elszíneződése is egyre gyakoribb, ami a nagy melegben jelentkező, rossz színanyag-képződés következménye. A paprika (fehér termésű fajták, fűszerpaprika) esetében a kényszerérés, az idő előtti bepirosodást is a nagy meleg, az intenzív napsugárzás következménye.
Az idén gyakori volt a paradicsombogyó „megfövése”. A gyengébb, azaz ritkább lombozatú fajták, vagy erősebben levelezett tövek esetében jobban, de más fajták esetében is megfigyelhetően a bogyók összetöppedtek, megpuhultak a nagy meleg hatására. Az így kialakult ráncos, alaktalan termés piacképtelen, de ehetetlen is.
A jelenség ellen némi védelmet nyújt a raschelhálós takarás vagy árnyékolás, dupla, illetve háromszoros réteg alkalmazásával, de a 35 oC feletti hőmérséklet esetén ez sem segít.
(Terbe István – Agrofórum Online)