Gyomirtás

Új hatóanyagokkal a parlagfű elleni harcban

Corteva Agriscience Sajtóközlemény

A pollen allergia a szezonális légúti allergiás megbetegedések leggyakoribb formája. Az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) pollenje allergiás náthát és kötőhártyagyulladást, asztmát, valamint a pollen-zöldség/gyümölcs keresztreakción alapuló ételallergiákat okozhat, ami az erre érzékeny embereknek súlyos életminőségbeli romlást jelent. A közegészségügyi kockázat mellett a parlagfű jelenléte köztudottan jelentős terméskiesést, termésdepressziót is okozhat a növénykultúrák termesztésekor.

A bécsi Orvostudomány Egyetem kutatásai szerint Európában jelenleg több mint 33 millióan szenvednek parlagfű-allergiában, és a kutatók előrejelzése szerint az éghajlatváltozás következtében 2060-ra 77 millióra emelkedik az esetek száma. A jelenlegi szabályozás szerint irtása a teljes szezonban kötelező minden növénykultúra, így a napraforgó, a kukorica és a kalászosoktermesztése esetében is.

A parlagfű az elmúlt évek technológiai fejlődésének köszönhetően, a gyomirtó szerek számára most már nem bizonyul akkora ellenfélnek. Viszont továbbra is számos probléma felvetődik az irtása kapcsán. A napraforgó az a növénykultúra, ahonnan a parlagfű maradéktalan kiirtása a legnagyobb gondot okozza. Mivel a napraforgó ugyanabba a rendszertani családba tartozik, mint a parlagfű, ezért a parlagfű ellen hatékony gyomirtó szerek a napraforgót is károsíthatják. A gyomirtószer toleráns napraforgó állományban már lehetséges az irtása, de ebben az esetben a vetőmag toleranciája határozza meg az alkalmazható gyomirtószert, ami szintén egyfajta korlátot szab a gazdák számára. A gyomnövény elhúzódó csírázása miatt pedig sokszor a vetéssel egyidejű gyomirtás sem elegendő. Az újracsírázáskor, a következő felülkezelés után is maradhatnak még egyedek, melyek szintén problémát okoznak az egészséges növény fejlődésében.

A Corteva Agriscience folyamatosan kutatja azokat az új hatóanyagokat, melyekkel forradalmi áttörést hozhat a gyomirtásban és hatékony segítséget adhat a gazdálkodók kezébe. Az új készítmény a ViballaTM alkalmazásával lehetőség nyílik a gyomirtást a gyomnövényekhez igazítani, vagy a korábban elvégzett gyomirtásokat korrigálni. Ellentétben az eddigi lehetőségekkel, olyan napraforgó fejlettségi stádiumban is bevethető az állományban, ami eddig elképzelhetetlen volt. A Corteva új terméke teljesen hibridfüggetlen, alkalmazása során nem kell, hogy herbicidtoleráns legyen a napraforgó.

A készítmény hatóanyaga az ArylexTM egy innovatív herbicid, mely gabonafélék, őszi káposztarepce, napraforgó és takarmánykáposztafélék esetében számos gazdaságilag káros gyomnövény ellen nyújt szelektív, posztemergens védelmet. A hatóanyag könnyen bejut a növénybe a leveleken, hajtásokon és gyökereken keresztül, majd a növény aktív növekedési pontjaira szállítódva felhalmozódik. Az ArylexTM a szintetikus auxin gyomirtó szerek új csoportjának első terméke, mely egyedülálló más gyomirtó szerekkel összehasonlítva, mivel alacsony dózisok mellett is kiváló hatékonyságú. Már 5-10 gramm hatóanyag hektáronként képes számos gyakori és invazív gyomnövényt leküzdeni. A kultúrnövények többsége kiváló toleranciát mutat az Arylex™ hatóanyaggal szemben az engedélyezett dózisban alkalmazva.

A Corteva Agriscience a 2022. szeptember 8-9-én megrendezésre kerülő tudományos Nemzetközi Parlagfű Konferencia kiemelt támogatója. Számos kutató részvételével a konferencia előadói között Dr. Lukács Domonkos, a Corteva gyomirtószer-termékmenedzsere fog előadást tartani a vállalat kiemelkedő termékéről, a ViballaTM-ról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

Tavaszi gyomokra tavaszi gyomirtó szer – Xanadu WG

2022. február 28. 08:31

Magyarországon az elmúlt tíz évben felerősödött az őszi kalászos gyomirtó készítmények használata, így a tavaszi kalászos gyomirtó szerek fejlesztése kissé háttérbe szorult. De nem szabad elfeledkeznünk a tavaszi kalászos gyomirtó készítményekről sem, mert vannak olyan helyzetek, ahol csak a tavaszi gyomirtás lehetőségével tudunk élni.

Avoxa Peak – Kettős védelem az egyszikűek ellen

2023. január 31. 09:34

Az egyszikű gyomok egyre jelentősebb gondot okoznak a kalászos gabonákban. Fertőzésük egyre nagyobb területeket érint, egyre többször van szükség a védekezésre.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

A „pluszosok” már bizonyítottak – kalászos gyomirtó szerek a BAYER-től

2022. január 31. 08:12

2021-ben a Bayer Crop Science két új készítménnyel gazdagította a gabonafélék gyomirtóinak választékát. A Sekator Plusz kedvező költségszinten kiváló hatékonyságot biztosít a kétszikű gabonagyomok ellen. A Huszár Aktív Plusz pedig egy új hatóanyag kiegészítéssel még szélesebb gyomirtási spektrumot kínál kétszikű gyomnövények ellen, valamint kiváló hatású nagy széltippanra, perje fajokra és vadzabra is. A készítmények széfenert is tartalmaznak, így kímélik a kultúrnövényt.