Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erősödik a szürkepenészes fürtrothadás

Agrofórum Online

Szeptember utolsó dekádjára koraőszi időjárás alakult ki a Kárpát-medencében. A nappali maximum hőmérséklet már csak ritkán kúszik fel 20 C0 fölé, éjszaka pedig általában 10 fok alatt marad a hőmérséklet. A rendszeres zápor, zivatar és alacsony éjszakai hőmérséklet miatt erős a harmatképződés, ami csak a déli órákra szűnik meg. A gyümölcsfélék, a szőlő és a szabadföldi zöldségfélék betakarítása folyamatosan halad, emiatt a kártevők és a betegségek elleni kémiai védekezésre már alig van lehetőség, legfeljebb a szüret után.

Az almásokban, körtésekben szintén folyik a betakarítás, a gyümölcsmolyok már nem rajzanak, de a gyümölcsökben még károsít az almamoly lárvája. A több csapadék miatt erős a gyümölcsfertőző moníliával fertőzött termés, melyek egy része a fán marad „gyümölcsmúmia” formájában, de a szokásosnál jóval több a hullott gyümölcs is. Házikertekben törekedjünk a beteg gyümölcsök összegyűjtésére és megsemmisítésére, vagy pedig a talajba történő leforgatására. Ezzel csökkenthetjük a további fertőzés kialakulását, mert a megbetegedés veszélye a szüret végéig fennáll, illetve a fán maradó beteg gyümölcs jövőre is fertőzni fog.

Csonthéjas gyümölcsű fákon a nedvesebb időjárás kedvez a sztigminás- és blumeriellás levélfoltosságot, likacsosodást okozó betegségek terjedésének, erősödik a lombhullás. Ezeken a fákon már megkezdhető az őszi lemosó permetezés 50 %-os levélhullás elérésekor. Előbb felsorolt kórokozók ellen réz tartalmú készítményekkel kezeljük a fákat, bőséges lémennyiséggel.

A dió ültetvényekben megszűnt a nyugati dióburok fúrólégy rajzása, az idei fertőzés alacsonyabbnak tűnik a korábbi években látottaknál, azonban az előző hetekben lehullott esők miatt megerősödött a baktériumos és gnomóniás levél és termésfertőzöttség mértéke, emiatt a fák alatt sok a megfeketedett gyümölcs.

Szőlő szürkepenész

A szőlő szüretelése folyamatos, a párás, nedves időjárás miatt az fogékony fajtákon erősödik a szürkepenészes fürtrothadás, míg a hónaljhajtásokon a peronoszpórás fertőzés, bár a terjedés a hűvösebb idő miatt lelassult. Az érett lisztharmat kazmotéciumok (áttelelő szaporítóképletek) az esőzések hatására lemosódnak a tőkék fás részeire, ahol kedvező körülmények között telelhetnek át.

Miközben a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák aktívan szívogatnak szinte minden zöldség- és gyümölcsfélén, a kifejlett egyedek folyamatosan közelednek a védett, fagymentes telelőhelyeikre. A lakások ajtajait, ablakait tartsuk zárva, a beköltözés megakadályozása érdekében.

Ellenőrizzük puszpáng bokrainkat, mert a selyemfényű puszpángmoly hernyói folyamatosan kelnek és rágják a növényeket, miközben már csak szórványosan repülnek a lepkék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Környezetbarát hűtődoboz: fenntartható csomagolás biológiai növényvédelmi megoldásokhoz

2021. május 26. 06:37

A szállítóegységek újrahasznosított papír és karton felhasználásával készülnek, jobb légáteresztő képességgel, és nedvességszabályozási tulajdonságokkal.

A repce őszi gyomirtása FMC technológiával

2018. augusztus 22. 07:34

A fiatal repcét elnyomhatják gyomnövényei, ennek következtében nehezebben fejődnek, felnyurgulnak és könnyebben kifagyhatnak, később pedig ellehetetlenítik a veszteségmentes betakarítást.

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.