Újra felfedezett zöldségnövény a batáta, és egyre elterjedtebb hazánkban is: mind a termesztése, mind a fogyasztása. Az édesburgonya neve ellenére nem a burgonyafélék közé tartozik, így a burgonyafélékre allergiások is bátran fogyaszthatják.
Az édesburgonya vagy batáta (Ipomoea batatas) a burgonyavirágúak (Solanales) rendjébe és a szulákfélék (Convolvulaceae) családjába tartozó növényfaj, melyet főként gyökérgumójáért termesztenek, de fiatal levelei is fogyaszthatók. Díszváltozatai élénk lila vagy vakítóan sárgás-zöld leveleikkel élénk színfoltjai a kertnek.
Honnan származik a batáta?
Az édesburgonya Közép-Amerikában őshonos, de már az őslakosok Dél-Amerika szerte betelepítették; Európába Kolumbusz Kristóf hozta be. Spanyolországból terjedt el, eleinte mint kerti dísznövény, majd, mint haszonnövény. Angliában egy 1604-es szakácskönyv említi először, hazánkban főleg az utóbbi évtizedekben kezdte el hódító útját úgy igazán, ahogy a reformkonyha felkapta, mint köret-, illetve levesalapanyagot.
Termesztésben származásához hűen a melegebb fekvésű kertekben fejlődik a legjobban. A világ összes édesburgonyájának több, mint 50%-a Kínában terem.
Két fontos, ismert változata van:
- Ipomoea batatas var. apiculata (M. Martens & Galeotti) J. A. McDonald & D. F. Austin;
- Ipomoea batatas var. batatas.
Miért fogyasszunk batátát?
A batátát a diétás étrendeknél a rezisztens keményítő tartalma miatt kezdték el felkapni. Az édesburgonya a fejlődő országokban már igen gyakori táplálék, magas a C-, B2-, B6-, valamint E-vitamin tartalma. Gazdag olyan ásványi anyagokban is, mint a kálium, a réz és a mangán, ráadásul alacsony a zsír- és koleszterintartalma és neve ellenére cukorbetegek is fogyaszthatják (a rezisztens keményítő miatt). A gyökérgumó húsának színe fajtától függően lehet fehér, narancssárga, sárga, lila, rózsaszín vagy vörös is. A fehér húsúnak szinte a krumplival megegyező az íze, míg a sárga belű inkább a sütőtökhöz hasonlít ízvilágra. Készítenek belőle lisztet, keményítőt és szeszes italt is. Felhasználható köretnek, süthető, főzhető, grillezhető, de akár édes süteményt is lehet készíteni belőle. Száz gramm energiatartalma 490 kJ (117 kcal).
Ünnepek alatt ráadásul a sok megterhelő édesség és zsíros húsok mellett a batáta fogyasztása kicsit pihenteti is a testet, például sültkrumpli helyett is ideális választás.
A lila belű batátát ételek színezésére is használhatjuk, mert élénk lila színét hamar átveszik az ételek: lila zsemlét, kenyeret is készíthetünk belőle, ami feldobja a szürke hétköznapok adta konyhai színeket.